Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Či chceme, či nie, každodenne sme vystavení obrazovkám svojich mobilov, tabletov, počítačov. Žijeme s potrebou byť online. Aj keď technológie v dnešnej dobe majú viaceré výhody, pomáhajú nám byť v kontakte s tými, ktorých sme dlhšie nevideli, umožňujú nám pracovať, či učiť sa, netreba zabúdať, že ani s nimi to netreba preháňať. Všetkého veľa škodí. Na jar mnohí skúšajú jarný detox, v podobe rôznych detoxikačných kúr. Čo tak skúsiť digitálny detox? A dopriať nielen svojmu telu, ale aj mysli a duši reštart. 

V článku vám poradíme, ako

  • si užiť viac prítomných okamihov
  • si užiť viac skutočných vecí a reálnych vzťahov
  • nájsť viac kvalitných aktivít, ktoré môžete robiť počas dňa

1. Stanovte si realistické ciele

Ak chceme v živote niečo dosiahnuť, je dobré stanoviť si realistické ciele. Kam sa chceme dostať zo súčasného stavu? V prípade technológií a digitálneho detoxu by to mohlo byť stanovenie si času, kedy ste online (neberie sa do úvahy čas nevyhnutný na prácu) a pracovať na tom, aby sa tento online čas postupne v priebehu týždňov znižoval.

2. Nechajte si svoju skúsenosť pre seba

Vráťte sa mysľou do čias, kedy ste si len tak vychutnávali raňajky, bez toho, aby ste zdieľali s celým online svetom omeletu na tanieri či avokádový toast. Kedy ste sa naposledy vybrali na prechádzku do prírody bez toho, aby ste mali nutnú potrebu čokoľvek odfotiť a hneď to „zavesiť“ ako nový príspevok v rámci sociálnych sietí? Predtým než niečo zverejníte, popremýšľajte, ozaj má vaša online komunita túžbu vidieť toast, ktorý sa chystáte práve zjesť? Odložte smartfón a radšej si svoje raňajky či prechádzku vychutnajte naplno v prítomnom okamihu bez rušivých elementov.

digitálny detox

Tip na digitálny detox: Nezdieľaj všetko s každým, užívaj prítomný okamih

3. Bez telefónu do spálne

Svetlo, ktoré vyžaruje z obrazoviek pred spaním narušuje náš denný rytmus. Tým sa narušuje aj produkcia melatonínu, čo má za následok horší spánok. Keďže viacerí z nás majú zlozvyk používať smartfón ešte tesne pred spaním, vymeňte ho za klasický budík. Áno, dobre čítate. Smartfón nechajte v inej miestnosti, veď na klasickom budíku si asi ťažko skontrolujete Facebook.

digitálny detox

Tip na digitálny detox: Bez telefónu do spálne

4. Digitálny detox ako rodinná záležitosť

Ľahšie sa vytvára dobrý návyk, keď ho robia aj ľudia vo vašom okolí. Preto, keď budete najbližšie sedieť pri večeri, pozbierajte všetky mobily a položte ich do stredu. Prvý, kto siahne na svoj mobil, najbližšie pripraví večeru. Prípadne si vymyslite vlastné rodinné pravidlo.

Mohlo by vás zaujímať: 6 rád, ako si udržať rovnováhu pri práci z domu

5. Dajte kompliment v skutočnom živote

Aké je ľahké kliknúť na ikonu palca a označiť niečo, čo sa nám páči, čo by sme druhému chceli pochváliť. Aké je jednoduché poslať niekomu virtuálnu pohľadnicu, len tak, jedným kliknutím. Poviete si, veď samé milé veci, maličkosti. Áno, to sú, len im chýba jedna a to veľmi vážna vec – osobná interakcia. Doprajte svojmu známemu a sebe namiesto kliknutia „Páči sa mi to“ osobný rozhovor, spoločnú prechádzku, spoločne strávený čas.

digitálny detox

Tip na digitálny detox: Uprednostni kompliment v reálnom živote

Niektorí si vymedzia víkend, niektorí pár dní v týždni alebo časové úseky počas dňa, kedy sú úplne offline pre online svet a naopak úplne online pre ten reálny svet.

Digitálny detox môže mať rôzne formy. Portál Verywell Mind ich rozdelil do štyroch kategórií:

  • digitálny pôst – vzdať sa všetkých digitálnych zariadení na určité časové obdobie
  • digitálna abstinencia (opakovaná) – vyberte si deň v týždni, kedy nebudete musieť používať digitálne zariadenia a opakovane sa k tomu vracajte
  • špecifický detox – obmedzte používanie toho, čo vám zaberá príliš veľa času – aplikácia, web, hra
  • detox na sociálnych sieťach – obmedzte alebo dokonca vylúčte používanie sociálnych médií na konkrétne časové obdobie

Praktizujete digitálny detox? Ak áno, ako? Nechajte nám svoje tipy v komentároch.

Štítky