Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Toto sú knihy, ktoré stoja za prečítanie

Zdieľať

Robievate si knižný zoznam toho, čo by ste si chceli prečítať alebo aspoň prelistovať? Pri výbere sa riadite dostupnými recenziami alebo radšej odporúčaniami svojich známych? Odborníci odporúčajú striedanie žánrov pri čítaní. Preto sme do knižného zoznamu zaradili tituly z rôznych oblastí, akými sú beletria, sebarozvoj, vzťahy a výchova. Urobili sme prehľad obľúbených aktuálnych titulov. Predstavujeme vám knihy, ktoré stoja za prečítanie. 

Rada striedam žánre, niekedy mám chuť na ľahké čítanie, inokedy si rada prečítam niečo odborné, aj keď to nie je z môjho odboru. Niekedy hľadám tipy a rady, ako si s niečím poradiť, či už je to domácnosť, deti alebo nejaký problém. Na mojom knižnom zozname sú aktuálne tieto tipy. 

V článku sa dozviete:

  • tip na tak trochu inú beletriu, ktorá ako píše jej samotná autorka je Knižným zákuskom pre ženy: Bohémky, Lucia Chrenko
  • tip na knihu v oblasti sebarozvoj a rozvoj osobnosti: Atómové návyky, James Clear
  • tip na knihu v oblasti rodičovstva a výchovy: Prečo sú dánske deti šťastné, Jessica Alexander, Iben Dissing Sandahl
  • dôvody, prečo sme práve tieto tituly vybrali do nášho knižného zoznamu

Bohémky, Lucia Chrenko

Od autorky knihy Tak ma mama naučila je v ponuke jej druhá kniha Bohémky, ktorá patrí medzi Knihy roka 2020 (podľa vydavateľstva Martinus). Tvorí ju kombinácia príbehov (kniha má 21 samostatných kapitol), receptov, myšlienok, fotografií a zaujímavej grafiky.

Myslím, že má všetko, čo mám rada, čím aktuálne žijem a o čom snívam…

Paríž, ženský pohľad na život, vzťahy, móda, pečenie. Tento inovatívny štýl písania a prelínania tém je mi veľmi sympatický. Podľa viacerých recenzií je kniha plná pozitívnych podnetov, ktoré sa nám v tejto dobe zíjdu. Osobne, nemám rada vyslovene motivačné knihy od prvej až po poslednú stranu. Ideálne, ak sú motivačné myšlienky súčasťou príbehu alebo sa dopĺňajú s rôznymi časťami knihy a spolu vytvárajú zaujímavý celok.

Zaradila som si ju do knižného zoznamu aj preto, lebo rada spoznávam krajiny takýmto štýlom – spôsob žitia, ktorý opisuje autor. Nie som veľmi zástancom faktov, je mi bližšie ak si krajinu spájam s určitým životným štýlom a s príbehmi ľudí.

O maximalizme a minimalizme
„Voľakedy som potrebovala skoro všetko, čím ďalej tým viac zisťujem, že toho potrebujem oveľa oveľa menej. Vlastne toho potrebujem veľmi málo a pomaly sa dopracovávam k tomu, že nebudem potrebovať nič. Moja mamina takto funguje roky. Ďakujem mami, že si ma influencla. „ Lucia Chrenko

Prečítajte si aj rozhovor s autorkou knihy Lucia Chrenko.

Atómové návyky, James Clear

Čoraz viac ma zaujímajú témy o osobnom rozvoji. Neviem, či je to vekom alebo uvedomením si, že som síce mamou a manželkou, ale aj v tom osobnom priestore sa potrebujem ešte niekam posunúť.

Mnohí po tejto knižke siahli v súvislosti s aktuálnou situáciou. Karanténa, home office – dostali sme sa do situácií, kedy naše bežne zaužívané návyky môžu podliehať práve zmenám v aktuálnej situácii.

Nie som typ, ktorý si dáva novoročné predsavzatia. Skôr, ak príde nejaký zlom v živote, nejaká ťažká životná situácia, vtedy analyzujem a prehodnocujem. Každý to máme inak, ale či už máme malé alebo väčšie ciele, častokrát sa stáva, že ak chceme niečo zmeniť, nie vždy to ide podľa našich predstáv. Niekedy skúšame taktiku pokus-omyl, inokedy sa poučíme z príbehov a skúseností druhých.

Dôvody, prečo som knihu zaradila do knižného zoznamu

Kniha nie je návodom, čo robiť, ak zlyháme pri predsavzatiach a cieľoch. Vníma návyky, ciele a predsavzatia komplexne a je písaná systematicky (čo sú to návyky, prečo vznikajú a ako fungujú) bez stále sa opakujúcich motivačných fráz. Autor ponúka odborné stanoviská z hľadiska psychológie a neuropsychológie. Pozerá sa na to z rôznych uhlov pohľadu a vysvetľuje. Nezameriava sa len na to, aké má človek zvyky a prečo zlyháva, ak sa mu nedarí.

Páči sa mi, ak v knihe nenájdem len odrážky, čo robiť ak… Je pre mňa oveľa dôležitejšie pochopiť aj okolnosti, či už vnútorné alebo vonkajšie alebo tie, ktoré môžem alebo nemôžem ovplyvniť. Jednoducho, keď je daný problém, ktorý riešim komplexne na jednom mieste vystihnutý a podrobený odbornému hľadisku.

Môže byť zaujímavé spoznať a dozvedieť sa, ako funguje náš mozog, akú súvislosť majú medzi sebou návyky a hormón dopamín a spoznať nastavovanie našich zvykov, cieľov a predsavzatí aj z inej perspektívy.

Tipy na ďalšie zaujímavé čítanie nájdete tu.

Napísala som knihu, ktorú by som si sama želala prečítať

Prečo sú dánske deti šťastné, Jessica Alexander, Iben Dissing Sandahl

prečo sú dánske deti šťastné

Foto: IG @ge2so

Mňa ako rodiča stále zaujímajú aj témy ohľadom rodičovstva. Aj keď som typ, ktorý častokrát „dá na vlastnú intuíciu a materinský inštinkt“ pri výchove detí, niekedy je dobré vyjsť zo svojej komfortnej zóny, zaužívaných taktík a pozrieť sa, ako to robia iní, iné kultúry.

Táto kniha ma láka, lebo jednak som milovníkom štýlu tzv. hygge , čo je dánsky koncept šťastného žitia a užívania si života. Tento koncept ma zaujíma ako celok, ako prístup k životnému štýlu, ku ktorému patrí aj výchova detí.

Dôvody, prečo som knihu zaradila do knižného zoznamu

Môžem sa dozvedieť rôzne zaujímavosti, ktoré nepriamo súvisia s rodičovstvom, s deťmi. Napríklad, vedeli ste, že práve Dáni vymysleli hračku, ktorá dnes už nechýba takmer v žiadnej domácnosti s deťmi – LEGO?

Autorkou knihy je Američanka, ktorá sa vydala za Dána, čiže svoje postrehy k výchove uvádza z pohľadu dvoch kultúr, americkej a dánskej a zároveň ich aj porovnáva.

Výsledky a myšlienky, ktoré sa v knihe nachádzajú sú uvedené na základe mnohoročných štúdií a výskumov.

Kniha poskytuje osvedčené metódy dánskej filozofie a ich hlavné piliere, akými sú radosť z hry, autentickosť, empatia, intimita a útulnosť, otvorená myseľ a žiadne ultimáta.

Myslím si, že ma to dovedie k tomu, aby sme ako rodina boli častejšie spolu, trávili spoločný čas a tešili sa z danej prítomnosti. A zároveň nechali deti byť deťmi a neočakávali od nich to, čo nie je primerané ich veku, ale nechám sa knihou prekvapiť.

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”