Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Alžbeta Bartová: Stolovanie je pre mňa veľmi dôležité

Zdieľať

V dnešnej uponáhľanej dobe je spoločné stolovanie občas vzácnosť. Pritom je to ideálny spôsob, ako spomaliť a užiť si spoločné chvíle s rodinou či s priateľmi. O tom, ako si stolovanie spríjemniť a užívať sme sa rozprávali s Alžbetkou Bartovou, ktorá sa tejto téme venuje na svojom blogu.  

Alžbetka, autorka blogu Stolujem Doma nám v rozhovore prezradila:

  • prečo je pre ňu stolovanie dôležité
  • ako si nájsť vlastný štýl pri stolovaní  
  • ako byť dobrou hostiteľkou
  • aký univerzálny kúsok inventára by nemal chýbať v každej domácnosti
  • tipy na letné stolovanie, ale aj „zerowaste“ nápady pri stolovaní

Alžbetka, máš vlastný blog s názvom Stolujem Doma. Čo pre teba stolovanie znamená?

Stolovanie je pre mňa veľmi dôležité. Je to čas, ktorý môžeme ako rodina stráviť spolu, spomaliť, vychutnať si jedlo a porozprávať sa. Zároveň po jedle od stola neutiecť, ale pokračovať v rozhovoroch a cítiť sa spolu príjemne.

Čo ti na stole nesmie chýbať pri každodennom a slávnostnom stolovaní?

Pri každodennom stolovaní: Poriadok 🙂 Stôl je u nás veľmi využívané miesto a počas dňa pri ňom riešime rôzne veci. Keď si sadneme k jedlu, nechcem, aby nás rozptyľovalo niečo, čo k jedlu nepatrí. Či už sú to hračky alebo pracovné papiere. Každý deň sa snažíme vychutnať si aspoň jedno spoločné jedlo, ale stôl špeciálne nezdobím.

Pri slávnostnom stolovaní: Sviečky. Ich svetlo vytvára útulnú atmosféru tak cez deň, ako aj večer, v kombinácii s umelým osvetlením. V našej rodine sa snažíme stolovať slávnostnejšie hocikedy počas roka, napríklad v nedeľu, neobmedzujeme sa na sviatky dvakrát do roka.

Aký je podľa teba univerzálny kúsok inventára, ktorý by nemal chýbať v každej domácnosti?

Obedová súprava. Aj keď znie obedová súprava ako samozrejmosť, často pri kúpe zabúdame, že môže nastať situácia, keď k sebe pozveme hostí. Preto odporúčam naraz kúpiť aspoň dve sady tanierov, pohárov a príborov, ktoré poslúžia aj na stolovanie s návštevou.

Máme tu leto. Aké sú tvoje tipy na letné stolovanie?

V lete trávime veľa času vonku s rodinou a priateľmi. Najčastejšie práve pri stole, vo všedné dni a v neformálnej atmosfére. Preto by sme si mali stolovanie, čo najviac spríjemniť a zároveň uľahčiť. Uprednostňujeme prírodné doplnky a rýchle jedlá, ktoré si môžeme pripraviť aj vopred. V lete je k dispozícii množstvo sezónneho ovocia, zeleniny a byliniek, ktoré môžu byť najskôr chutnou ozdobou stola a neskôr prirodzene súčasťou pohostenia.

Máš nejaké „zerowaste“ nápady využiteľné pri stolovaní?

Jednoznačne nahradiť papierové servítky látkovými obrúskami, najlepšie z prírodných materiálov ako je bavlna a ľan. Sú ekologické, ale zároveň pôsobia elegantne a naše stolovanie posunú o level vyššie.

Ako si nájsť vlastný štýl pri stolovaní, aby vystihoval atmosféru toho nášho domova?

Neponáhľať sa. Zaujímať sa o túto tému. Čítať, hľadať inšpirácie, ale vždy vniesť domov niečo vlastné, osobné, čo nás vystihuje. Netreba sa báť ani kombinovať. Ak niekto preferuje moderný štýl, ale zároveň cíti nostalgiu, keď drží v ruke tanier po babičke, je to v poriadku. Práve osobný charakter robí atmosféru jedinečnou.

Čím vytváraš príjemnú atmosféru a čaro domova u vás doma?

V každej miestnosti sa snažím vytvárať pekné zátišia. Pomáhajú mi najmä sviečky, kvety a rôzne osobné predmety. Mám slabosť na svetielka, preto je svetelná reťaz u nás celoročnou dekoráciou 🙂

„Bývanie neodzrkadľuje moju túžbu po dome z katalógu, ale po množstve detailov, ktoré štyri steny premenia na domov:“ – úryvok z tvojho blogu. Na ktoré detaily si potrpíš?

Asi sa opakujem, ale tie, ku ktorým mám vytvorený akýsi citový vzťah. Mám rada nové veci, ale ešte radšej ich kombinujem so starými. Najmä, keď je to staré súčasťou našej histórie.

Máš nejaké netypické, možno na prvý pohľad nekombinovateľné kúsky, ktoré sa ti podarilo zakomponovať pri stolovaní?

Často kombinujem rôzne vzory, a to najmä v lete. Mám veľmi obľúbený obrus s výraznými zelenými pruhmi, ktorý najradšej ladím s nápadnými citrónovými alebo kvetinovými vzormi. Vždy sa však riadim pravidlom troch farieb, použijem maximálne tri rôzne farby a ich odtiene, aby výsledok stále pôsobil vkusne.

Stolovanie nie je len o vkusne pripravenom stole, ale ide ruka v ruke aj s etiketou. Poraď, ako byť dobrou hostiteľkou?

Dôležité je začať. Nebáť sa, že sa niečo pokazí. Dobrá hostiteľka však myslí pri stolovaní aj na seba. Jej cieľom je vytvoriť príjemnú atmosféru, ktorú si tiež dokáže vychutnať. Vie, že dobrá nálada je dôležitejšia ako množstvo podávaných chodov.

Doplň prosím tvoje inšpirujúce profily, ktoré rada sleduješ:

Nie sú to síce účty, ktoré sa venujú primárne stolovaniu, ale @thinush a @majkajurc často zdieľajú krásne estetické fotky od jedálenského stola a Lenka @thepinkcappuccino zas autenticky popisuje atmosféru pri stolovaní v Taliansku, kde žije a pre mňa je štýl jej písania dokonalý. Všeobecne sledujem rôzne stylingové agentúry, ktoré sa venujú dekorovaniu (najmä) svadieb.

Alžbetke ďakujeme za príjemný rozhovor a odporúčame navštíviť jej profil @stolujemdoma, kde sa okrem nádherných fotiek môžete dozvedieť praktické rady o stolovaní, inšpirovať sa rôznymi štýlmi stolovania, ale aj urobiť si kvíz o stolovaní a etikete.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť