Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Veľká noc sa blíži, vytvorte si príjemnú atmosféru u vás doma

Zdieľať

Veľká noc sa nezadržateľne blíži. Najväčšie sviatky jari tu máme už čoskoro a pravdepodobne s podobným scenárom ako minulý rok. Práve preto sme sa rozhodli potešiť vás a pripraviť nápady, ako si vytvoriť príjemnú atmosféru počas Veľkej noci.

V článku sa dozviete:

  • aké veľkonočné dekorácie si jednoducho vyrobíte aj sami doma
  • ako pripraviť stolovanie počas Veľkej noci
  • ako si spríjemniť prípravu jedál a pokrmov na Veľkú noc

Veľkonočné dekorácie

Príjemnú atmosféru Veľkej noci vytvoríte pomocou veľkonočných dekorácií. Symbolmi jari a teda aj Veľkej noci sú každopádne veľkonočné vajíčka, kuriatka, zajačiky, ale aj konáriky tzv. zlatého dažďa (správny názov je Zlatovka prostredná) či vŕbových prútikov, tzv. bahniatok. Teda na dekorovanie nebude treba veľa, všetky inšpirácie nájdete v prírode.

veľkonočné dekorácie

Zdroj: pinterest.com

Keď budete chystať pokrmy alebo piecť veľkonočné koláčiky, škrupinky z vajec nevyhadzujte, ale ich naplňte machom a jednoduchú DIY dekoráciu máte hotovú.

Vyskúšajte tento rok z prútia (ideálne sú napríklad konáre z brezy) troška inú alternatívu veľkonočného venca. Vyskúšajte tento rok veniec v tvare veľkonočného zajaca, doplňte zelenými vetvičkami alebo brečtanom, kvetmi bavlníka a stužkou.

Nechce sa vám maľovať vajíčka? Nevadí, len ich vyfúknite a skombinujte v aranžmáne s posiatou žeruchou.

Papierové veľkonočné vajíčka sú veľmi obľúbenými dekoráciami. Či už si ich zavesíte na nejaký prútený veniec v rôznych výškach alebo na vetvičky s prvými jarnými púčikmi – zaručene dosiahnete požadovaný efekt. Postup, ako si ich jednoducho pripraviť zobrazuje obrázok. Použiť môžete rôzne farby či vzory papiera.

papierové veľkonočné ozdoby

Zdroj: pinterest.com

Ste za tradičnú klasiku – maľované veľkonočné vajíčka? Ak áno, máme pre vás jeden „ťahák“, ktorými prírodnými farbivami dosiahnete krásne farebné veľkonočné vajíčka. Skvelými prírodnými farbivami sú cibuľové šupky, červená kapusta, cvikla, ale aj káva či kurkuma. Postup, ako farbiť vajíčka prírodne nájdete tu.

maľované vajíčka

Zdroj: pinterest.com

Mohlo by vás zaujímať:

Veľkonočné stolovanie

Slávnostné chvíle si zaslúžia slávnostné stolovanie. Dobroty, ktoré sa zvyknú chystať počas Veľkej noci, zvyčajne robíme raz za rok. Aj to je príležitosť servírovať ich inak, ako tradične. Veľkonočná atmosféra sa vytvára aj pri stole. Ako si ju vytvoriť?

veľkonočné stolovanie

Zdroj: pinterest.com

Tématický riad. Môžte zvoliť tematický servírovací riad so symbolmi Veľkej noci. Napríklad taniere či misky s veľkonočnými symbolmi.

V jednoduchosti je krása. Klasický biely obrus doplňte pri servírovaní jarnými kvetmi vo váze, napríklad narcismi. Pomedzi taniere a misky rozmiestnite drobné prepeličie vajíčka.

Postačí aj obrúsok. Plátené obrúsky, či už bavlnené alebo ľanové môžete poskladať v tvare zajačika a do stredu umiestniť vajíčko. Aj vďaka tejto finte môžete vytvoriť príjemné veľkonočné stolovanie.

Troška netradične. Pre tých, ktorí radi experimentujú, prinášame zaujímavý tip, ktorý sme zahliadli na pintereste. Do vázy pomedzi kvety umiestnite mrkvu aj s vňaťou.

Vyriešte to tkaninami. Farebné tóny jari ako žltú a zelenú použite pri vytváraní veľkonočnej atmosféry prostredníctvom tkanín – obrus, obrúsky, obliečky, sedáky.

Samotnému slávnostnému stolovaniu predchádza príprava špecifických jedál. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako si spríjemniť veľkonočné pečenie. Vyskúšajte silikónovú formu barančeka alebo veľkonočného zajaca. Zaujímavým tipom je aj embosovaný valček, ktorý vám na čajovom pečive vytvorí krásny reliéf.

Šibačka či hľadanie vajíčok? Čo znamenajú veľkonočné tradície

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť