Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Tajomstvo vitality – tekutý kolagén

Zdieľať

Starostlivosť o pleť by mala byť komplexná – zvonku aj zvnútra. Každá z nás, ktorá sa o seba stará, to veľmi dobre pozná. Krémy, masky, séra, dali by sme všetko za to, aby pleť bola vypnutá a žiarivá. No nie nadarmo sa hovorí, že krása vychádza zvnútra. Za vitalitu a krásu pokožky vďačíme bielkovine – kolagén, ktorá je v našom tele jednou z najdôležitejších prvkov kože.

 Čo je to kolagén a prečo je dôležitý?

Dermatovenerologička MUDr. Vanda Martišková hovorí, že „kolagén je základná stavebná bielkovina ľudského tela, zodpovedá za pevnosť kože, šliach a chrupaviek, ale tak isto sa nachádza aj vo vlasoch a nechtoch. Jeho úlohou je udržiavanie pevnosti a odolnosti týchto štruktúr, čím priamo vplýva na zdravie, ale aj krásu. Po 25. roku života však jeho prirodzená tvorba v tele začína klesať.“ 

Mladá pokožka môže obsahovať až 80% kolagénu, s pribúdajúcim vekom sa však stráca. Všimnúť si to môžeme napríklad na boľavých kĺboch, vráskach či ochabnutej pokožke, ktorá už zďaleka nepripomína pružnú hladkú detskú tvár. Aká je jeho kvalita a množstvo v tele v rôznych etapách života?

  • Mladistvé „dvadsaťpäťky“

Žiaľ, už po dvadsiatke sa stráca kolagén z tela. K urýchleniu prispieva aj uponáhľaný spôsob života a mnohokrát zanedbávaná kvalitná starostlivosť o pokožku. Áno, dobre čítate, kvalitná! Pokiaľ sa však budete vyhýbať fajčeniu a vysokému UV žiareniu, úbytky kolagénu, našťastie, nebudú v tomto životnom štádiu až také veľké.

Prečítajte si aj článok o tom, ako si predĺžiť mladosť kolagénom

  • Dámy v štyridsiatke

Štyridsať rokov je presne ten čas, kedy si začnete citeľne uvedomovať úbytok kolagénu. Dochádza k jeho výraznému poklesu približne až o 30 %. Oslabuje sa svalstvo, objavujú sa vrásky, trpia chrupavky, bolia kosti a kĺby, lámu sa vlasy a vysušuje pokožka. Ak ste doteraz zanedbávali starostlivosť o pokožku, nastal ten správny čas, aby ste so starostlivosťou začali.

  • Zmeny v tele po šesťdesiatke

Po šesťdesiatke má už väčšina žien po menopauze. „Počas menopauzy dochádza v tele ženy k dramatickým hormonálnym zmenám a hladiny estrogénu prudko klesajú, čo má za následok široké spektrum nepríjemných zmien. Estrogén je hormón, ktorý okrem mnohých iných funkcií vplýva aj na fibroblasty, bunky produkujúce kolagén. Jeho nedostatok sa preto prejavuje predovšetkým v tkanivách, ktoré kolagén obsahujú – koža, chrupavky, nechty, vlasy. Pre menopauzálnu pleť je typická postupná suchosť, vrásky, tmavé škvrny, menšia pružnosť kože a jej stenčovanie. Obdobné zmeny postihujú aj iné tkanivá. Ide o tzv. hormonálne starnutie organizmu,“ vysvetľuje dermatovenerologička MUDr. Vanda Martišková. To vedie k celkovému úpadku vitality. V tomto veku dochádza k úbytku kolagénu a v tele nám ostáva približne v 40 % zastúpení.

  • Osemdesiat +

Po dosiahnutí tohto úctyhodného veku sa hladina kolagénu v našom tele dostane iba na 20%, preto sú výživové doplnky a suplementy v tomto veku na jeho podporu naozaj nevyhnutné.

Aký typ kolagénu dopĺňať?

Kolagénu nevďačíme len za krásu, ale aj za zdravie našich kostí, vlasov, pokožky, kĺbov, šliach či nechtov. Aby sme si chránili zdravie, je dôležité kolagén dopĺňať. Ukazuje sa, že v tekutej forme je najefektívnejší, pretože sa dokáže vstrebať až na 99 %! Na rozdiel od podávania v podobe tabletiek alebo mastičiek sa dostane všade, kde je ho nedostatok.

Aby sme z užívania tekutého kolagénu vyťažili maximum, je dôležité vybrať si ten správny. „Kolagén by mal byť v čo najčistejšej forme bez rôznych pridaných látok, ktoré znižujú jeho dávku v prípravku. Odporúča sa siahnuť aj po hydrolyzovanom kolagéne, ktorý je vďaka svojmu spracovaniu najrýchlejšie a najlepšie vstrebateľný,“ radí Katarína Demetriou, majiteľka kozmetickej a farmaceutickej spoločnosti Pharma MKL, ktorá má v portfóliu hydrolyzovaný kolagén Optimal Plus F – PRO Collagen.

Priužívaní sa kolagén nebojte skombinovať s vitamínom C, ktorý prispieva k jeho správnej absorpcii. „Vitamín C je dôležitý v procese hojenia tkanív, obranyschopnosti pred  infekciami a ako antioxidant chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Zvyšuje taktiež vstrebávanie železa a je dôležitý pri metabolizme bielkovín a prenose nervového vzruchu. Málokto vie, že pri tvorbe kolagénu hrá nezastupiteľnú rolu práve tento vitamín. Je potrebný už v prvej fáze produkcie kolagénu a zodpovedá vlastne za jeho základnú vlastnosť – pevnosť. Jeho nedostatok vedie k tvorbe defektného a nestabilného kolagénu,“ dodáva MUDr. Vanda Martišková.

„Aby mal kolagén maximálny účinok a blahodarné účinky na zdravie, je dôležité vytvoriť si každodennú rutinu,“ hovorí majiteľka kozmetickej a farmaceutickej spoločnosti Pharma MKL Katarína Demetriou. „Ideálne je riediť tekutý kolagén s vodou a vypiť ho večer pred spaním.“

Štítky