Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Navštívte s nami známe aj menej známe slovenské skanzeny

Zdieľať

Trávite voľný čas krátkymi výletmi po Slovensku? Ste priaznivcom tradičnej ľudovej kultúry? Potom je tento článok pre vás. V potulkách po Slovensku sme sa dnes vybrali do slovenských skanzenov. Navštívili ste z nich niektorý? 

Tradičné ľudové staviteľstvo, spôsob života a bývanie našich predkov dnes máme možnosť vidieť v múzeách ľudovej architektúry – skanzenoch. Slovensko má niekoľko krásnych skanzenov, ktoré sa oplatí vidieť. My sme vybrali niektoré známe i menej známe skanzeny ako tipy na krátke výlety po Slovensku.

Múzeum slovenskej dediny – Skanzen v Martine

Skanzen v Martine je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Objekty obytného, hospodárskeho, technického, spoločenského aj sakrálneho charakteru približujú život obyvateľov z druhej polovice 19. storočia a prvej polovice 20. storočia. Na jednom mieste nájdete usadlosti z Kysúc, Oravy a Turca a ako píšu Daniel a Majka z @cestujzamenej, na jednom mieste sa môžete preniesť niekoľko desiatok rokov dozadu a pozrieť si, ako žili ľudia kedysi na dedine.

Oficiálna stránka Múzea slovenskej dediny v Martine: skanzenmartin.sk

Prečítajte si tiež: 11 zaujímavých tipov na slovenské rozhľadne s nenáročnými trasami

Múzeum kysuckej dediny, v Novej Bystrici – Skanzen Vychylovka

Múzeum kysuckej dediny v prírode ukazuje krajinu, životné prostredie, ľudovú architektúru a spôsob života i kultúru ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. Väčšina objektov expozície reprezentuje už neexistujúce obce Riečnica a Harvelka. Symbolickým objektom je vodný mlyn a píla s hrázdenou konštrukciou z obce Klubina. Súčasťou je historická lesná úvraťová železnica.

Oficiálna stránka: kysuckemuzeum.sk/sk/muzeum-kysuckej-dediny

Múzeum oravskej dediny – Skanzen Zuberec

Múzeum oravskej dediny v Zuberci tvorí viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry reprezentujúce jednotlivé časti Oravy. Objekty sú obytného, technického, hospodárskeho charakteru a nechýbajú ani sakrálne stavby. Aj keď symbolické drevené kostolíky sa nachádzajú prevažne na východnom Slovensku, v Múzeu oravskej dediny nájdete takisto drevený kostol – kostol sv. Alžbety z 15. storočia.

Oficiálna stránka Múzea oravskej dediny: muzeum.zuberec.sk

Mohlo by vás zaujímať: Najfarebnejšie miesta Európy 

Múzeum liptovskej dediny – Skanzen Pribylina

Expozícia skanzenu umožňuje návštevníkom pozrieť si kópie originálnych stavieb z niekoľkých liptovských dedín a dvoch výnimočných stredovekých kamenných objektov zo zátopového územia: ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary (z obce, ktorej meno dnes nesie vodná priehrada) a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec. Jednotlivé objekty vystihujú spôsob života a bývanie rôznych sociálnych vrstiev z oblasti Liptova na prelome 19. a 20. storočia.

Oficiálna stránka: skanzenpribylina.sk

Múzeum ukrajinskej kultúry – Skanzen Svidník

Jeden z najstarších skanzenov je skanzen vo Svidníku, ktorý približuje život Ukrajincov a Rusínov žijúcich na Slovensku. Nielen obytné, ale aj tradičné hospodárske budovy približujú najzákladnejšie spôsoby získavania obživy – poľnohospodárstvo a pastierstvo. Video, ktoré pripravila @lili_improvizuje.sk vás určite očarí a inšpiruje, aby ste tento skanzen navštívili.

 

Skanzen Bardejovské kúpele

Skanzen slovenského a rusínskeho etnika z obdobia 19. a 20. storočia je najstarším skanzenom na Slovensku. Bol vybudovaný v rokoch 1960 až 1965 na ploche 1,5 ha v nádhernom prírodnom prostredí na okraji kúpeľného údolia. Tvoria ho obytné zrubové domy (domy roľníkov), rôzne hospodárske (sýpky, stodoly, kováčska dielňa), technické stavby, sakrálne stavby (drevený kostolík z dediny Zboj, Gréckokatolícky kostol z Mikulášovej, zvonice)

Oficiálna stránka: muzeumbardejov.sk

Skanzen v Starej Ľubovni

Naopak, k najmladším na Slovensku patrí Ľubovniansky skanzen. Expozícia dobových chalúp, tradičných hospodárskych objektov a usadlostí sa nachádza pod Ľubovnianskym hradom. Ako jedna z mála je prispôsobená aj pre nevidiacich návštevníkov. 3D makety umiestnené pred niektorými budovami umožňujú obhliadku konkrétneho objektu za pomoci vlastných rúk.

Oficiálna stránka: hradlubovna.sk

Ktorý je váš najobľúbenejší skanzen? Nechajte nám komentár :).

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť