Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Región ponúkajúci vodu, pamiatky aj prírodu 

Zdieľať

Navštívili ste už Región Tatry-Spiš-Pieniny? Nachádza sa severne od miest Poprad a Levoča a siaha až po legendárny Červený Kláštor. Ponúka všetko, čo k dobrej dovolenke alebo výletu patrí – vodu, pamiatky, prírodu aj dobrodružstve.   

Unikátnou a najznámejšou atrakciou je splav Dunajca z obce Majere, alebo prístaviska Pltník-Červený Kláštor. Je ideálnym miestom, kde si môžete dopriať nezabudnuteľné zážitky. Ak túžite po adrenalíne splavte ho na kanoe alebo na rafte. Najčastejším výberom návštevníkov je splav na drevených pltiach. Táto alternatíva je ideálnou, ak si chcete vychutnať prírodu a pozorovať jej krásy. Drevené plte navyše poskytujú pohodlné sedenie a nemusíte sa obávať o svoju bezpečnosť. Tento splav trvá cca 90 minút  a meria 11 kilometrov. Späť na začiatok splavu sa dostanete autobusom, bicyklom z požičovne alebo peši. Po ceste navštívte múzeum Červený Kláštor, v ktorom žil „lietajúci“ mních Cyprián. 

 

Ochlaďte sa v revitalizovanej vodnej nádrži 

Ak by ste sa chceli po prechádzkach mestami schladiť, navštívte novinku sezóny – zrevitalizovaný multifunkčný bezbariérový areál za mestom Levoča (3 km od centra). V regióne ide o jedinečný projekt, ktorý prináša radosť deťom aj dospelým. Z Levoče vedie k vodnej nádrži asfaltová cesta a tiež cyklochodník, po ktorom sa pohodlne dostanete až pred brány areálu. Areál je už od svojho otvorenia veľmi obľúbený. Dôvodom sú vynikajúce podmienky na rekreáciu. Pre záujemcov o prírodné kúpanie je vyčlenená plocha, na ktorú dohliada plavčík. Maximálna hĺbka je 130 cm, do vyznačenej zóny na kúpanie vedie bezpečný vstup so zábradlím a na okrajoch je plytká voda pre malé deti. Kvalita vody je pravidelne kontrolovaná Úradom verejného zdravotníctva. V blízkosti zóny na kúpanie sú prírodné sprchy a prezliekareň. Toalety pre verejnosť sa nachádzajú v Dome prírody. Krásy okolitej prírody si návštevníci vychutnajú aj vďaka plavbe po priehrade. Zapožičať si môžu malé vodné plavidlá – šliapacie vodné bicykle a pramice (loďky s veslami).  

 

Určite navštívte Kežmarok 

Historický Kežmarok patrí medzi najstaršie mestá tejto oblasti. V minulosti patril medzi najvýznamnejšie mestá regiónu a ponúka veľa nádherných, vzácnych pamiatok. K unikátnym atrakciám sa radí Drevený artikulárny kostol, ktorý je zapísaný medzi pamiatky UNESCO. Pri jeho návšteve sa môžete kochať maľovanou výzdobou interiéru, ktorý pripomína známu Sixtínsku kaplnku. Obdivovať môžete takisto výrazný historický oltár, súsošie Sv. Trojice, alebo majstrovsky vyhotovenú krstiteľnicu pochádzajúcu až z roku 1690. V interiéri si určite všimnete bohato zdobenú kazateľnicu alebo barokový organ. Ak navštívite Kežmarok, nenechajte si ujsť príležitosť a vypočujte si jeho lahodné tóny. Za pozornosť takisto stojí knižnica evanjelického Lýcea, ktorá sa nachádza len pár krokov od kostola. Je pozoruhodná tým, že uchováva až 150 000 zväzkov kníh. Táto knižnica je takisto prístupná verejnosti. 

 

Historickú pamiatku, ktorú musí vidieť každý návštevník Kežmarku, je Kežmarský hrad. Prvá písomná zmienka o ňom je už z roku 1463. Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. O histórii hradu sa veľa dozviete v expozícii múzea, v ktorej sa taktiež oboznámite o miestnych cechoch, dobových zbraniach, dobovej lekárni, alebo uvidíte pôvodnú radničnú miestnosť. Atrakciou, ktorá zaujme hlavne deti, je aj hladomorňa.  

Levoču musíte vidieť 

Široko známym v tomto regióne je aj mesto Levoča. Zaslúžene patrí medzi najkrajšie mestá na Slovensku a je zapísané v pamiatkovom zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Asi najznámejšou pamätihodnosťou mesta je Bazilika minor Sv. Jakuba s obdivovaným a unikátnym oltárom, ktorý vytvoril majster Pavol. Oltár dosahuje výšku takmer 19 metrov. Vďaka týmto rozmerom je najvyšším oltárom svojho druhu na svete. Keď už navštívite tento kostol, určite vystúpte aj do veže baziliky, ktorá je počas leta sprístupnená. Je vysoká až 70 metrov a ponúka výhľad na široké okolie. Turistom sa v centre ponúka prechádzka Námestím Majstra Pavla, ktoré predstavuje jadro mesta. Tvoria ho predovšetkým historické meštianske domy s gotickými aj renesančnými prvkami. Obdivovať môžete Thurzov dom, Schwabov palác alebo dom Šebastiána Krupeka 

 

Kaštieľ ako z rozprávky – Spišská Belá – Strážky 

Milovníkom histórie určite neunikne ani charizmatický kaštieľ Strážky nachádzajúci sa v Spišskej Belej. Výnimočný vzhľad objektu dopĺňa jedinečný muzeálno-galerijný štýl interiéru. Návštevníci môžu obdivovať historický nábytok a artefakty umeleckého charakteru, ako aj tvorbu uznávaného slovenského výtvarníka Ladislava Mednyanszkého. V meste nájdete aj kultúrne pamiatky ako rímskokatolícky kostol Sv. Antona Pustovníka z 13. storočia, mestskú radnicu i zvonicu.  

Vybrané podujatia v mesiaci August 

  • 18.-19.8. Tajomná Levoča a Karpatský remeselný trh – bohatý kultúrny program na námestí v Levoči
  • 19.8. Harhovské čuda a zabaviska – dožinkový sprievod a iné v Spišskom Hrhove
  • 19.8. Pavol Hammel na Kežmarskom hrade
  • 19. – 20.8. Stretnutie Goralov v Pieninách 2022, Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka
  • 20. 8. Lutnový koncert, Kežmarský hrad
  • 25.8.2022  Chute a emócie z rôznych kútov sveta – otvorená kuchyňa, koncert, tanečná show – Boutique Hotel Hviezdoslav Kežmarok
  • 27.8. Tajomná noc so živými sochami v Spišskom Podhradí 

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky www.tatryspispieniny.sk, www.slovakia.travel.sk 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť