Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Stratili ste s vytrhnutým zubom dôvod na úsmev? Vrátia vám ho zubné náhrady 

Zdieľať

Zuby sú korunou našej krásy, no často o ne vplyvom rôznych faktorov prichádzame a spolu s poslednou zubnou sklovinou strácame aj dôvod na úsmev. A to je chyba. Hovorí sa, že nikto nie je poriadne oblečený, pokiaľ na tvári nenosí úsmev. Aby ste naň opäť mali dôvod, máme pre vás jednoduché riešenie. Umelé zubné náhrady. 

Keď prídete o všetky zuby, chcete naozaj len jedno. Vedieť sa čo najrýchlejšie zasa normálne rozprávať, smiať sa a opäť normálne žiť. Aj keď má pravý propolis nielen pri liečbe ústnej dutiny veľkú silu, často býva neskoro. Zubné protézy sú v tomto smere preto asi jediné a najlepšie riešenie! Aké máte možnosti?  

Čo si pod pojmom zubné náhrady predstaviť? 

V zásade sú nové zubné náhrady všetko, čo presahuje jednoduchú zubnú výplň a slúži na nahradenie  chýbajúcich zubov umelými. Môže to byť len časť zuba, napríklad ak sa roh toho pôvodného odlomil v dôsledku nehody alebo zubného kazu. Môžete si však nechať vymeniť aj celý chrup.    

Po podrobnom vyšetrení vám váš zubný lekár poradí, ktorá z konkrétnych liečebných metód je v konečnom dôsledku vhodná pre vašu individuálnu situáciu .  

Aké máte možnosti? 

Pokiaľ ide o zubné protézy, rozlišujeme medzi:  

  • Odnímateľnými protézami; 
  • Fixnými protézami; 
  • Hybridnými protézami. 

Snímateľné protézy nie sú pevne ukotvené v čeľusti, ale sú buď pripevnené k zvyšným zubom sponami (klipsové protézy), alebo v prípade úplného edentulizmu sú držané na hrebeni čeľuste efektom prísavky (celkové protézy).  

Pevné zubné protézy sú trvalo pripevnené v ústach. Patria sem napríklad aj korunky či mostíky, v prípade úplne bezzubej čeľuste implantáty vždy nosia fixné náhrady.  

Hybridné protézy sa delia na pevné a snímateľné zubné protézy. Sú pevne ukotvené na implantátoch alebo zostávajúcich zuboch, ale môžete ich odstrániť pomocou akéhosi tlačidlového systému, napríklad na čistenie.  

Dôležité je, aby ste aj tieto, aj keď umelé, časti zubov pravidelne čistili a nezabudli aspoň raz za rok na profesionálnu dentálnu hygienu 

Ktorá možnosť je najlepšia? 

V prípade úplnej straty chrupu  máte v konečnom dôsledku len dve možnosti: kompletnú zubnú protézu alebo zubnú protézu s  implantátom .  

Plná zubná protéza má veľa nevýhod. Okrem slabej priľnavosti sa o veľkú stratu kvality života stará najmä umelý vzhľad. Sme preto presvedčení, že len zubné protézy na implantátoch predstavujú optimálnu, estetickú a dlhotrvajúcu náhradu.   

Náklady na implantáty sú síce vyššie, ale opäť získate radosť zo života, konečne sa môžete opäť smiať a poriadne najesť.  

Výber vždy závisí od vašich osobných preferencií a stavu vášho chrupu. Tak si všetko dobre premyslite a nechajte si poradiť odborníkom.  

Zdroj obrázka: Aleksandr Rybalko/Shutterstock.com