Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

6 vecí, ktoré potrebujete urobiť pred rodinnou dovolenkou 

Zdieľať

Čaká vás prvá rodinná dovolenka alebo sa len chcete poriadne pripraviť? Napísali sme pre vás pár tipov, ktoré by ste mali pred dovolenkou urobiť. Od pasov, cez hygienu až po nabitie elektroniky.

1. Skontrolujte pasy všetkých cestujúcich

Predstavte si to úplné zúfalstvo, ktoré cítite, keď sa vám podarí všetkých úspešne zbaliť, vyraziť na letisko za rodinným dobrodružstvom, aaaa….a pas (OP) je buď neplatný, alebo platnosť vyprší počas pobytu. A pretože sa jedná o rodinný výlet, pokiaľ nemôže ísť jedna osoba, nemôže ísť nikto. Vo chvíli, keď sa rozhodnete vyraziť do zahraničia, mali by ste uistiť, že každý bude mať pas platný aspoň jeden rok (od údajov predpokladaného odjazdu). Mnoho krajín má pevne stanovenú hranicu minimálne šesť mesiacov, takže si ušetríte starosti, paniku a sklamanie.

2. Zbaľte si vopred najnutnejšie veci

Najprv si na webových stránkach Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky skontrolujete, či všetko, čo si zabalíte, budete legálne. Za druhé, nepovažujte balenie za samozrejmosť. Pri rodinných dobrodružných aktivitách do vzrušujúcich destinácií, keď sa raz ocitnete v dažďovom pralese, potom pri oceáne, na bicykli, na prieskume ruín, alebo na pešej turistiku, nie je balenie úplne jednoduché. Mnoho z týchto aktivít sa bude odohrávať v rôznych mikroklímach, takže je dôležité, aby ste si pre každú aktivitu zabalili vhodné letné oblečenie. Ak sa vám podarí zbaliť väčšinu kufrov aspoň týždeň vopred, mali by ste mať čas nájsť chýbajúce veci, vyprať veci, ktoré si chcete zbaliť, a vymeniť všetko, z čoho ste vyrástli. 

V ideálnom prípade by ste si večer pred odjazdom alebo ráno v deň cesty mali kúpiť iba veci, ktoré ešte predtým musíte použiť, ako sú okuliare, kontaktné šošovky alebo kozmetická taštička. Tieto predmety a/alebo ich obaly zabaľte hneď ráno po ich použití. Príprava kufrov vopred odstráni veľkú časť stresu pre celú rodinu.

dovolenka

3. Desiata a aktivity

Čoskoro sa deti budú môcť smiať, kričať a behať vonku, ale než dorazíte do cieľa, je nutné, aby mali väčšinu času, čo robiť. Medzinárodné cestovanie znamená dlhšiu dobu letu a nikto nemá rád, keď sa v lietadle nudí a je hladný. Viete ale, kto sa často nudí a je skutočne hladný? Malé deti! I keď je súčasťou vášho letu strava, stačí, aby váš vyberavý jedák bol hladný a zároveň odmietal jesť. Nezabudnite deťom pribaliť hry alebo zábavné aktivity, ktoré ich počas dlhého letu zabavia. Pre dobro všetkých (vrátane vás samotných) zaistite, aby bol let čo najpokojnejší a najpríjemnejší tým, že svoje ratolesti aktívne zamestnáte a zasýtite. To samozrejme platí aj o dlhom cestovaní v aute. Vhodným pomocníkom sú aj audio rozprávky, ktoré deti zabavia a prípadne aj uspia. 

P.S.: Nezabudnite na najstaršiu činnosť zo všetkých: konverzáciu. Je to skvelá príležitosť, ako naštartovať rodinný čas tým, že sa deťmi porozprávate a zistíte, čo sa deje v ich živote. Nie ste v kancelárii ani zaneprázdnení domácimi prácami a hektickým rozvrhom, takže tento čas využite naplno.

4. Vreckovky to dezinfekčné prostriedky

Majte VŽDY pripravené vlhčené utierky – výborne poslúžia počas letu, keď je potrebné utrieť malé ručičky a skladací stolček pred a po jedle, ale budú vám nápomocné aj potom, čo vaša rodinná dovolenka začne. Predídete vďaka tomuto ochoreniu, pretože sa budete môcť dezinfikovať, ak sa ocitnete ďaleko od tradičnej toalety alebo ak nebude k dispozícii voda a mydlo, aby ste sa mohli pred obedom umyť. 

5. Fotoaparát, ktorý môže používať celá rodina

Pribaľte fotoaparát, pri ktorom vám nebude vadiť, že sa s ním budú manipulovať aj malé detské ručičky. Ak si chcete vziať digitálnu zrkadlovku, ale necítite sa na to, aby ju používali vaše deti, skúste si kúpiť jednorázový fotoaparát. Prečo? Aby ste deťom mohli zachytiť spomienky na zážitky z ich vlastného pohľadu; fotografia mušlí, ktoré objavili, alebo jašterice, ktoré stretnete, budú skvelým doplnkom rodinného albumu. Okrem toho možno zistíte, že máte doma malého fotografa. 

6. Nabíjačky!

Neberte si so sebou len dôležitú elektroniku, ale aj nabíjačky a hlavne powerbanku. To je dôležité najmä v prípade, keď sa rodina rozdelí a potrebuje si zavolať alebo poslať správu, alebo ak dávate prednosť navigácii. Je to tiež skvelý spôsob, ako urobiť viac s menej – väčšina chytrých telefónov a tabletov sú multifunkčné – navigácia, zábava, fotografie, videá atď. Čím menej si toho na cestu zabalíte, tým viac miesta vám ostane na suveníry. 

Bohužiaľ vo vysokých teplotách sa telefóny rýchlo prehrievajú, tak na to dávajte pozor, nech nezostanete bez šťavy. A samozrejme nikdy elektroniku nenechávajte na slnku (alebo okne, na osuške, palubnej doske, …).