Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Myóm maternice patrí medzi najčastejšie ženské nádory. Aké má príznaky a ako ho liečiť? 

Zdieľať

Na svete existuje veľa chorôb, ktoré sú jedinečné buď pre ženy alebo len pre mužov. Medzi stále viac sa rozširujúce patria aj choroby pohlavných orgánov. Ich nebezpečenstvo spočíva nielen v samotnom ochorení, ale aj v možnom ohrození reprodukčnej schopnosti. 

Ako vzniká a na ktoré faktory si dávať pozor 

Jedným z nich je výrastok na svalovine maternice zvaný myóm. Myóm je nezhubný, netvoria sa tu metastázy, čiže sa nejedná o rakovinu. Dôvodov jeho vzniku je viac, ale úplne všetky príčiny nie sú verejnosti a ani odborníkom dostatočne jasné 

Medzi najčastejšie príčiny, respektíve možné okolnosti vzniku, radíme genetické predurčenie, vek blížiaci sa menopauze, problémy s hormonálnou antikoncepciou či s hormonálnou liečbou, prípadne časté zápaly v panvovej oblasti. Svoj podiel však majú aj naše civilizačné zlozvyky, ako je alkohol, obezita alebo nadmerný prísun kofeínu a tabaku.  

Myóm maternice môže mať rôznu veľkosť, od 1 centimetra až po približne 15 cm. Dôležité je ale vedieť, že na veľkosť, respektíve jeho rast, má výrazný vplyv liečba. V prípade reálneho neliečenia sa jeho vplyvom môže zväčšovať aj samotná maternica.  

Z tohto dôvodu je veľmi dôležité sledovať svoje telo, jeho správanie a v prípade podozrenia čím skôr navštíviť svojho odborného lekára. Prevencia je obzvlášť v tomto prípade základom úspechu.  

Tu sú jej charakteristické prejavy a symptómy 

Najmä v počiatku ochorenia si myóm žena ani nemusí uvedomovať, keďže dôležitú úlohu zohráva jeho veľkosť a tiež miesto výskytu. Preto sú v odhaľovaní týchto druhov dôležité pravidelné preventívne vyšetrenia u gynekológa, ktorý ich dokáže diagnostikovať 

Medzi najviditeľnejšie príznaky patria zmeny pri menštruácii. Môže sa jednať o výrazne silnejšie a dlhšie trvajúce krvácanie alebo o výrazne bolestivejšiu menštruácii a s tým spojený silný tlak v podbruší. Nie zriedka sú všetky tieto prejavy spojené. Vyskytovať sa môže aj krvácanie mimo cyklu, ako aj bolesť pri vyprázdňovaní alebo pri pohlavnom styku.  

Okrem týchto príznakov však existujú aj ďalšie: môže ísť o opuch v oblasti brucha, anémiu aanemický syndróm, objaviť sa môžu tiež dlhodobé problémy s otehotnením.  

Z vyššie uvedeného vyplýva, že každá žena by mala spozornieť vždy, keď sa jej telo v brušnej oblasti, v oblasti pohlavných orgánov alebo pri problémoch s vylučovaním začne správať inak, ako je dlhodobo prirodzené 

Kľúčom je diagnostika, ktorá odhalí jej štádium 

Tak, ako je v boji s týmto nepríjemným ochorením dôležitá prevencia, ďalším dôležitým faktorom je diagnostika. Vďaka nej žena získa istotu ohľadom prípadného nálezu. Ak sa ukáže podozrenie ako opodstatnené, môže sa následne rýchlo nastaviť účinná liečba.  

Jedným zo základných vyšetrení je palpačné vyšetrenie per vaginam. Jeho súčasťou môže byť odobratie krvnej vzorky slúžiace na určenie hladiny hemoglobínu. Ďalším veľmi dôležitým a pomerne ľahko dostupným vyšetrením je USG vyšetrenie. Táto pomerne presná forma diagnostiky dokáže odhaliť drvivú väčšinu myómov v tele! 

Gynekológ môže takisto odporučiť MRI vyšetrenie, známe ako magnetická rezonancia, alebo CT, čiže počítačovú tomografiu, ktoré odhalia ešte viac podrobností. 

V niektorých prípadoch sa k slovu môže dostať aj hysterokopia, čo je vlastne vyšetrenie maternice zvnútra prostredníctvom optického prístroja. Vďaka nemu má lekár k dispozícii najvernejší obraz stavu ženských orgánov a môže efektívne rozhodnúť o liečbe. 

Liečba aprognóza po chirurgickom zákroku 

Liečbu delíme podľa závažnosti a veľkosti myómu. Ak je malý a nerastie, môže lekár určiť jeho pravidelné monitorovanie. V prípade, ak sa zdravotný stav nebude zhoršovať, liečba ako taká ani nemusí byť zahájená, ale pacientka bude pod lekárskym dozorom. 

Reálna liečba môže prebiehať formou liekov, ktoré majú za úlohu utlmiť bolesti, znížiť krvácanie, prípadne obmedziť rast myómu. Ak sa však myóm zväčšuje a ohrozuje zdravie ženy, býva nasadená operačná liečba za účelom odstránenia myómu. Jedna z možností je už spomínaná hysterokopia, pri ktorej môže byť súčasťou vyšetrenia aj operačný zákrok.  

Rozsah hysterokopického zákroku sa môže realizovať aj laparoskopickým spôsobom, v najhorších prípadoch je odstránená časť maternice formou hysteroktómie. 

Ak sa zákrok podarí, je veľká šanca, že sa život ženy dokáže dostať do porovnateľného stavu pred ochorením, treba však rátať s niektorými obmedzeniami. Tu môže pomôcť môže kúpeľná liečba a v niektorých prípadoch paliatívna starostlivosť. 

Zdroj obrázku: mi_viri / Shutterstock.com 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť