Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zámok Niedzica vás očarí nádhernými výhľadmi a bohatou históriou

Zdieľať

Obľubujete a radi spoznávate historické a kultúrne pamiatky? Tak vám odporúčame vyberte sa do poľskej obce Niedzica. V blízkosti hraníc, len 12 km od Červeného Kláštora, sa nachádza zámok Niedzica, ktorý okrem zaujímavej histórie ponúka nádherné výhľady. V okolí hradu sa rozprestiera Czorsztynské jazero a v blízkosti sa nachádza aj zrúcanina stredovekého hradu zo 14. storočia v Czorsztyne, kam sa dostanete výletnou loďou z pevniny. 

Zámok Niedzica – krátka história

Kedysi obranný zámok s názvom Dunajec, dnes zámok Niedzica s veľmi bohatou históriou. Bol postavený v rokoch 1308 – 1313 počas panovania uhorského kráľa Karola Róberta ako obranná pevnosť severnej hranice Uhorska. Koncom 16. a začiatkom 17. storočia sa uskutočnila podstatná prestavba zámku. Objekt sa využíval a bol obývaný do roku 1943. V roku 1964 zomrela posledná dedička zámku, grófka Ilona Bethlen Salamon.

Prehliadka zámku

V súčasnosti je sprístupnená horná a stredná časť zámku. Kým horná časť si zachovala svoju historickú povahu, tak v strednej časti sa nachádzajú expozície spojené s dejinami a vybavením tohto šľachtického sídla. Prehliadku tvorí 15 stanovíšť:

 • 1 polkruhová veža
 • 2-4 kazematy – pivnice
 • 5-7 izby pre služobníctvo
 • 8 studňa
 • 9 kaplnka
 • 10-12 izby župana
 • 13 vyhliadková terasa horného zámku
 • 14 komnaty posledných majiteľov
 • 15 vyhliadková terasa stredného zámku
izby župana

V izbe župana je po pravej strane miesto na modlitbu, uprostred posteľ s baldachýnom. Po ľavej strane sa nachádza miesto na toaletu.

vyhliadková terasa

Vyhliadka z horného zámku

komnaty

Komnaty posledných majiteľov zámku uchovávajú pôvodné zariadenie

vyhliadková terasa

Vyhliadka zo stredného zámku

Prehliadku môžete absolvovať len so sprievodcom. Aj keď sa uskutočňuje v poľskom jazyku, pri vstupe do zámku vás usmernia a poskytnú prospekt v slovenskom jazyku.

Základné informácie

K zámku sa dostanete autom. Parkovisko sa nachádza v tesnej blízkosti zámku. Parkovné na celý deň je aktuálne 18 PLN. Zámok je otvorený pre verejnosť každý deň od 9.00 do 19.00 (posledný vstup je o 18.10). Lístky sa predávajú na konkrétny čas prehliadky. Cena lístkov je:

 • bežný lístok 23 PLN
 • zľavnený lístok 17 PLN (školopovinné deti, študenti do 25 rokov a dôchodcovia)

Súčasťou vstupenky je aj vstup na expozíciu historických vozidiel ťahaných koňmi.

Lístky si môžete kúpiť online alebo priamo v pokladni, ktorá sa nachádza v blízkosti zámku.

Čo sme sa dozvedeli

Počas prehliadky zámkom sme sa dozvedeli zopár zaujímavostí:

 • Podľa legendy na tomto zámku väznili a súdili zbojníka Juraja Jánošíka.
 • Kazematy – pivnice slúžili do 17. storočia ako sklady na potraviny a po 17. storočí ako väzenské cely. Nachádzajú sa v nich rekvizity zo seriálu Jánošík.
 • V architektonickej sále môžete vidieť maketu zámku, ktorá znázorňuje, ako vyzeral zámok kedysi. V miestnosti sú aj jednotlivé schémy, ktoré dokumentujú fázy stavebných úprav od 13.-19. storočie.
 • Studňa na nádvorí horného zámku, hlboká 60,5 metra, slúžila ako jeden z pitných zdrojov pre obyvateľov zámku. Neskôr sa stala náleziskom rôznych archeologických pamiatok.
 • V kaplnke z konca 14. storočia sa zachovali zbytky gotickej klenby. Nájdete tu fotografiu Jána Pavla II., ktorá bola zhotovená počas jeho pastoračnej cesty v Poľsku v roku 1997.
 • Vyhliadková terasa horného zámku ponúka výhľad na Czorsztynské jazero, priehradný múr aj vyrovnávaciu nádrž. Z vyhliadkovej terasy stredného zámku môžete vidieť na severnej strane zrúcaniny Czorsztynského zámku a pásmo pohoria Gorce. Na východnej strane je vidieť Pieniny a na južnej strane Tatry.

Bonus tohto čarovného miesta

Prehliadka zámku trvá približne hodinu. Potom odporúčam preskúmať okolie. Orientačné tabule vás dovedú na malú pláž s bezplatným vstupom. Voda síce nie je najčistejšia, ale našli sa jednotlivci, ktorí sa v nej aj kúpali. Môžete si však v rámci pláže oddýchnuť, opaľovať sa alebo zájsť na občerstvenie a kochať sa popritom výhľadom na vodu. Pri jazere Czorsztyn si môžete vypožičať loďky, vodné bicykle, jachty alebo absolvovať výletnú plavbu na vyhliadkovej lodi až k zrúcaninám hradu Czorsztyn.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť