Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Tip na celodenný výlet: Očarujúci kaštieľ Betliar s okolitým parkom

Zdieľať

Premýšľate, kam cez víkend? Radi by ste si trocha oddýchli a zároveň nabrali sily po pracovnom týždni? Máme pre vás skvelý tip. Čarovné miesto plné histórie s možnosťou prechádzky prírodou a ešte v kombinácii s kávou na terase rovno pri kaštieli. Tak čo poviete? Znie to zaujímavo? 

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar sa nachádza len 3 km od okresného mesta Rožňava. Patrí k najnavštevovanejším kaštieľom na juhovýchodnom Slovensku. Najväčšou zaujímavosťou je, že je to jediný kaštieľ, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami.

Tento dvojposchodový kaštieľ bol kedysi reprezentačným loveckým sídlom, ktorý sa spája s rodom Andrássyovcov. Keďže tento rod miloval cestovanie a kultúru, interiér kaštieľa tvoria galéria obrazov, exotické zbierky z krajín, obrovská knižnica, ktorá uchováva vyše 14-tisíc zväzkov v 6 rôznych jazykoch.

Kaštieľ obklopuje nádherne udržiavaný park s plochou 57 ha.

Naša skúsenosť z prehliadky kaštieľa Betliar

 • Absolvovali sme prehliadku so sprievodkyňou, počas ktorého sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí a faktov. Môžem povedať, že prehliadka kaštieľa zaujala aj samotné deti vo veku do 6 rokov.
 • Celková prehliadka trvala cca 30 – 45 minút.
 • Samozrejme počas prehliadky je potrebné dodržiavať pokyny, ktoré sú v úvode povedané.
 • Vstupné pre 4-člennú rodinu bolo 16 Eur s možnosťou platiť aj kartou. Informácie o vstupnom do kaštieľa a otváracích hodinách nájdete tu.
 • Kto mal záujem fotiť, tak za príplatok 2 Eurá.
 • Pokladňa je po pravej strane pred kaštieľom. Pre zaujímavosť, dajú sa dokonca zakúpiť aj vstupenky na večerné prehliadky, ktoré isto majú svoje čaro. Oproti pokladni sa nachádza miestnosť, kde si môžete kúpiť suveníry.
 • Interiér kaštieľa je naozaj nádherný a je čo obdivovať, či už je to dobový nábytok, nádherné obrazy alebo zbierky.
 • Očarilo ma, že cestovateľská záľuba Andrássyovcov sa pretavila aj na niektorých prvkoch v interiéri.
 • Najviac nás zaujala knižnica a exotická zbierka zo zahraničných ciest.
 • Po prehliadke si môžete vychutnať kávičku na terase, posilniť sa a vydať sa na prechádzku po anglickom parku, ktorý obkolesuje kaštieľ.

Po prehliadke do parku

 • Odporúčam hneď pri vchode do parku všimnúť si mapu, pretože môžete absolvovať niekoľko rôznych okruhov. Celkovo je ich šesť: Malý okruh, Veľký okruh, Východný okruh, Poľovnícky pavilón, Cesta pod zverníkom a Západný okruh. Pri každom z nich je uvedené, koľko minút daný okruh trvá a čo všetko môžete počas neho vidieť.

 • Park je udržiavaný, na každom mieste nájdete lavičku, kde sa dá posedieť a len tak relaxovať.
 • V parku nájdete niekoľko zaujímavostí. Jednou z nich je Veľký vodopád s jazerom, ktorý sme navštívili aj my. Takisto zaujímavým objektom bola Rotunda, Čínsky pavilón či Japonský most.
 • Pre tých, ktorí majú radi botaniku je tento park oku lahodiaci. Niektoré vysadené stromy sú označené ešte dokonca pôvodnou tabuľkou s názvom aj latinským pomenovaním. A tak si na prechádzke s deťmi môžete prejsť rôzne druhy stromov a niečo nové sa dozvedieť a naučiť.
 • Jedinou nevýhodou, ktorú som počas výletu zaznamenala bolo to, že jednotlivé objekty, ktoré sa v parku zachovali, neboli nijako špeciálne označené. Návštevník tak nemá možnosť vedieť, o čo vlastne ide. Tak, ako jednotlivé stromy sú označené tabuľkou, tak aj tieto objekty by mohli mať krátku informačnú tabuľku, aj keď na mape pri vchode sa nachádza označenie objektov v areáli parku.

Prečítajte si: 10 zaujímavých miest na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť 

My sme po prehliadke kaštieľa absolvovali krátky okruh, potom sme si v dedinke dali obed (odporúčam ochutnať špecialitu Gemerské guľky) a naspäť sme sa vrátili do areálu parku a kaštieľa, kam sme sa vybrali na druhý, väčší okruh. Ak teda návštevu kaštieľa spojíte s prechádzkou v parku podľa vlastného výberu okruhu a so stravovaním v dedine, môžete prežiť jeden krásny celodenný výlet.

Nakoniec si môžete na pamiatku spraviť takúto fotku. Pripravený rám čaká pred kaštieľom.

Betliar

Počas príjemnej jesene je to ideálny výlet na celý deň, kedy môžete stráviť voľný čas v prírode a ešte k tomu aj spoznať troška histórie.

Foto: Viera Horňáková

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť