Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

10 zaujímavých miest na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť

Zdieľať

Prechádzky prírodou sú ideálnym spôsobom, ako relaxovať. Teraz na jeseň majú navyše svoje čaro, tým, že je všetko navôkol pestrofarebné. Ak by ste počas takej prechádzky radi našli možno aj menej známe miesta, inšpirujte sa našimi tipmi. Toto je 10 zaujímavých miest na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť. 

1. Miléniový kríž

Najväčší kríž na Slovensku sa nachádza pri obci Rybky v Senickom okrese. Miléniový kríž s výškou 27 metrov a rozpätím ramien 9 metrov bol postavený pri príležitosti 2000. výročia narodenia Ježiša Krista. V jeho strede sa nachádza reliéf s piatimi rôznymi holubicami, ktoré symbolizujú päť svetadielov. Spodná časť kríža je rozšírená a slúži ako malá kaplnka. Ku krížu vedie cesta zložená zo 14 malých krížov, ktoré predstavujú zastavenia Krížovej cesty.

2. Kostol sv. Margity Antiochijskej

V tesnej blízkosti moravských hraníc pri obci Kopčany v Skalickom okrese stojí jedna z najvzácnejších kultúrno-historických pamiatok Slovenska – Kostol sv. Margity Antiochijskej z 9. storočia. Pamiatka pochádza ešte z čias Veľkej Moravy.

3. Drážovský kostolík

Keď sme už pri kostolíkoch, veľmi obľúbeným fotografickým miestom je stredoveký kostolík v Dražovciach pri Nitre. Románsky kostolík patrí medzi najstaršie kostoly na Slovensku. Komu nestačí prechádzka ku kostolíku, môže sa vybrať po zelenej turistickej značke smerom na Zobor.

 

4. Pustý hrad, Zvolen

Neďaleko Zvolena, na vrchu vypínajúcom sa nad sútokom Hrona a Slatiny sa rozprestierajú zvyšky Pustého hradu. Hrad patrí podľa mnohých autorov k najväčším na svete. Jeho pôvod siaha do 12. storočia a zároveň je archeologickým náleziskom množstva predmetov rôznych kultúr z doby bronzovej. Skladá sa z dvoch častí – horného a dolného a vedie k nemu náučný chodník z mesta Zvolen.

Prechádzky prírodou si môžete spestriť tzv. geocachingom. Čo to je? Viac v našom článku tu.

5. Lom Nezbudská Lúčka

V katastri obce Varín pri Nezbudskej Lúčke sa nachádza asfaltové jazero. Zatopením opusteného asfaltového lomu (jediný lom na ťažbu prírodného asfaltu v Európe) vzniklo tyrkysovo sfarbené jazierko. Prírodný asfalt je možno vidieť skôr počas letných mesiacov, kedy vyteká z horniny na juhozápadnej strane lomu. Je to zaujímavé miesto na oddych a prechádzky.

5 tipov na výlety po strednom Slovensku

6. Park tmavej oblohy Poloniny

Ak chcete pozorovať vyše 2000 hviezd voľným okom bez špeciálnej výbavy, vyberte sa do Národného parku Poloniny neďaleko Sniny. Nachádza sa tu Park tmavej oblohy, ktorý sa považuje za najtmavšie miesto na Slovensku.

7. Lesopark Berek, Nové Zámky

Pri Nových Zámkoch nájdete oázu pokoja v lesoparku Berek. Môžte sa vydať po náučnom chodníku alebo sa len tak nechať viesť prírodou. Nachádza sa tu niekoľko chránených stromov, striedajú sa tu lesné aj asfaltové chodníčky.

8. Drienčany, pôsobisko Pavla Dobšinského

Návrat do detských čias nájdete určite v obci Drienčany, ktorá bola pôsobiskom Pavla Dobšinského. V obci sa nachádza niekoľko rozprávkových atrakcií. Na vrchu nad obcou sa nachádzajú originálne slnečné hodiny. V budove pamätnej fary je zriadené Múzeum slovenskej rozprávky.

9. Vodný mlyn v Kolárove

Vodný mlyn v Kolárove je posledným plávajúcim mlynom na Slovensku. K tejto národnej kultúrnej pamiatke vedie originálny celodrevený most so zastrešením s dĺžkou 86 metrov. V areáli mlyna sa nachádza skanzen ľudovej kultúry a Múzeum vodného mlynárstva.

10. Havránok, Liptovská Mara

Archeoskanzen Havránok je prvým slovenským archeologickým parkom pod holým nebom. Nachádza sa na brehu Liptovskej Mary. Je to miesto, ktoré svedčí o prítomnosti keltského obyvateľstva.

Máte aj vy vo svojom okolí nejakú raritu alebo zaujímavé miesto? Podeľte sa s nami s vašimi tipmi.

Štítky