Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

11 zaujímavých tipov na slovenské rozhľadne, ktoré majú nenáročné trasy

Zdieľať

Hovorí sa, že ak nám niečo nevychádza alebo nejde podľa predstáv, chce to nadhľad. Taký ozajstný nadhľad vám môžu ponúknuť rozhľadne, ktorých nájdete na Slovensku niekoľko. Niektoré z nich sú typickými rozhľadňami s nádhernými výhľadmi a iné zase zaujímavými architektonickými subjektmi uprostred prírody. Vybrali sme pre vás 11 zaujímavých tipov na slovenské rozhľadne, ktoré majú nenáročné trasy. 

Rozhľadňa nad obcou Skýcov, na Vápennom vrchu (okres Zlaté Moravce)

Rozhľadňa nad obcou Skýcov je vysoká 18 metrov a je súčasťou náučného chodníka Vápenných vrch, ktorý sa začína za obcou Skýcov v smere na Bošany. Prechádzka k rozhľadni je nenáročná. Ak je počasie priaznivé, je vidno Malú Fatru, Veľký a Malý Kriváň na severe a maďarský Ostrihom na juhu.

Rozhľadňa Hniezdo, Malinovo (okres Bratislava)

Približne 20 kilometrov od Bratislavy sa v obci Malinovo nachádza rozhľadňa Hniezdo. Je jednou z hlavných atrakcií náučného chodníka „Na dobrej stope“, ktorý bol vytvorený ako okružná trasa okolo Malého Dunaja. Výhľad z tejto rozhľadne nie je až taký zaujímavý, keďže rozhľadňa má výšku 7 metrov a v okolí sú stromy. Je však zaujímavá svojím tvarom, podľa ktorého je aj daný názov – Hniezdo. Trasa k rozhľadni je nenáročná, zvládnuteľná aj s deťmi.

Tipy na výlet do prírody s deťmi nájdete tu.

Rozhľadňa na Medveďom vrchu (Spišský Hrhov, Prešovský kraj)

Medzi Levočou, Levočskými lúkami a Spišským Hrhovom sa nachádza rozhľadňa na Medveďom vrchu. Je vysoká 12 metrov. Postavená v modernom a netradičnom štýle so štyrmi podlažiami. Je z nej vidieť Levoču, Mariánsku horu, Spišský hrad, Kráľovu hoľu aj Vysoké Tatry. V okolí sa nachádzajú lavičky aj ohnisko. Trasa k nej je nenáročná.

Rozhľadňa Zbojská (Muránska planina, okres Brezno)

Rozhľadňa Zbojská pripomínajúca Jakubov mlyn z Perinbaby je postavená v nadmorskej výške 763 m n.m. Je vysoká 13 metrov, má prízemie a tri podlažia, pričom na najvyššiu plošinu vedie 47 schodov. Je výnimočná aj svojím interiérom. V spodnej časti sa nachádza malá kaplnka Sv. Juraja s osobitným vchodom. Na najvyššom poschodí sa nachádza zvon. Rozhľadňa ponúka krásne výhľady na západnú časť Muránskej planiny, do údolia na juhu a na vrcholky Nízkych Tatier na severozápade. Ak si budete chcieť predĺžiť pobyt v prírode, môžete pokračovať ďalej po Náučnom chodníku Jakuba Surovca.

Poznáte geocaching? Aj takto sa dá spestriť pobyt v prírode. 

Rozhľadňa na Panskej Javorine (Topoľčany, Nitriansky kraj)

Nachádza sa na križovatke viacerých turistických trás, najjednoduchší prístup k nej je z obcí Podhradie a Duchonka. Drevená turistická rozhľadňa je vysoká 16 metrov. Z rozhľadne sa vám naskytne pôsobivý výhľad na hrebeň Považského Inovca, doliny Váhu a Nitry, Malé a Biele Karpaty, Strážovské vrchy a Tríbeč.

Rozhľadňa na Hladkom vrchu (Zborov nad Bystricou, okres Čadca)

Rozhľadňa sa nachádza v nadmorskej výške 750 metrov, slúži na protipožiarne a monitorovacie činnosti. Je však  otvorená aj pre verejnosť celoročne. Z rozhľadne je možné vidieť Bystrickú dolinu, údolie Krásna nad Kysucou i Malú Fatru. Dostupnosť k nej zvládnete vďaka smerovým a náučným tabuliam. Ľahko sa k nej dostanete označenou turistickou trasou z obce Zborov nad Bystricou, stačí zaparkovať na miestnom bezplatnom parkovisku pri kostole.

Rozhľadňa v Terchovej (Terchová, okres Žilina)

Táto rozhľadňa je nazývaná aj ako Terchovské srdce. Je vybudovaná na vrchu Oblaz a nachádza sa na náučnom chodníku Národného parku Malá Fatra. Dosahuje výšku 30 metrov. Poskytuje výhľady najmä na obec Terchovú a okolité vrcholy Malej Fatry. Má ľahko prístupnú polohu, približne 1 km z centra Terchovej po nenáročnej trase. Rozhľadňa vyzerá krásne aj počas večera.

Mohlo by vás zaujímať: 10 zaujímavých miest na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť 

Rozhľadňa Divinka (obec Divinka, okres Žilina)

Na Veľkom vrchu nad obcou Divinka je vybudovaná drevená rozhľadňa. Je vysoká 19 metrov. Prechádzka k nej je nenáročná. Ponúka krásne výhľady na obec Divinka, Žilinskú kotlinu, Váh aj Hričovskú priehradu. Pri dobrej viditeľnosti je vidieť na Malú Fatru, Súľovské vrchy, Kysucké a Oravské Beskydy či Javorníky.

Rozhľadňa Háj (Nová Baňa, okres Žarnovica)

Rozhľadňa Háj sa nachádza na náučnom chodníku Zvonička. Celková výška rozhľadne je 21 metrov. Nachádza sa v tichej lokalite bývalého kameňolomu. Vedie k nej nenáročná trasa s celoročným prístupom. Na vyhliadkovej plošine sa nachádza vyhliadkový ďalekohľad, s ktorým môžete obdivovať panorámu. Výhľad je takmer na celú Novú Baňu, Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec a Vtáčnik.

Rozhľadňa na Malom Jelenci (Trenčianska Závada – Nemšová, okres Trenčín)

Drevená rozhľadňa s výškou necelých 25 metrov ponúka výhľad na Biele Karpaty, Považský Inovec a Strážovské vrchy, pri dobrej viditeľnosti je vidieť aj Martinské hole. Ľahká dostupnosť je z obce Nemšová, z mestskej časti Trenčianska Závada je to približne 20 minút.

Rozhľadňa Devínska Kobyla (Devínska Nová Ves, okres Bratislava)

Nachádza sa nad mestskou časťou Devínska Nová Ves. Vďaka svojej polohe z nej dovidíte aj do susedného Rakúska, Maďarska a Česka. Odlišuje sa od typických drevených rozhľadní svojou modernou architektúrou. Jej výška je viac ako 20 metrov a na jej vrchol vás dovedie 112 schodov. Má tri vyhliadkové plošiny, čím si môžete vychutnať výhľady z rôznych výšok. Najjednoduchšia trasa k nej vedie z Karlovej Vsi alebo od hradu Devín.

Nemáte auto pre váš výlet? Odporúčime vám najlepšiu webovú stránku na zapožičanie auta

Poznáte stránku Discover Cars? Táto stránka získala v roku 2022 ocenenie za najlepšiu webovú stránku na rezerváciu autopožičovní (aby sme vymenovali len jedno z mnohých nedávno získaných ocenení) a má skvelé recenzie od tých, ktorí ju použili. Ceny prenájmu áut sa pohybujú už od 10 Eur za deň. Neexistujú pritom žiadne skryté poplatky, autá sú vo výbornom stave. Ak chcete preskúmať krásne kúty Slovenska, ale i zahraničia, oplatí sa mať pritom spoľahlivého auto partnera. Vyhľadávač Discover Cars porovnáva ceny mnohých autopožičovní a prehľadne, zobrazuje dostupné možnosti. Je to tiež veľmi dobre hodnotená webová stránka.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť