Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Veronika Svobodová: Sťahovanie a následne pandémia spôsobili, že som svoju bežnú rutinu pretavila do projektu #posortirujsk

Zdieľať

Veronika pracuje v oblasti reklamy a marketingu. S obľubou sa však venuje rôznym prerábkam vo svojej vlastnej domácnosti. Valček, brúska či vŕtačka v ruke jej nie je cudzia. Púšťa sa do rôznych DIY projektov, a tak si zútulňuje svoje vlastné bývanie. Počas pandémie a sťahovania vytvorila projekt #posortirujsk, keďže rada triedi a ukladá veci na svoje miesto. Prečítajte si rozhovor so slovenskou Marie Kondo – Veronikou Svobodovou. 

V rozhovore sa dozviete viac o týchto témach:

  • organizovanie domácnosti a projekte #posortirujsk
  • zaujímavé tipy na DIY prerábky
  • ako si zútulniť domov
  • a oveľa viac 

Na svojom instagrame @specialeditionlife sa venuješ rôznym prerábkam a DIY projektom. Ako si sa k tomu dostala? Stále si bola takto manuálne zručná?

Čo sa týka väčších prerábok, tie začali v období môjho prvého „vážneho“ sťahovania a kúpy vlastného bytu. Bola som tesne po škole a na veľké investície nebol priestor. Tak som sa rozhodla si svoj jednoizbový byt zveľadiť najviac ako sa dalo – svojpomocne. Začalo ma to veľmi baviť, nadchla som sa pre maľovanie a ruka v ruke s rôznymi DIY projektami som si takto prerobila svoj prvý byt.

Keď máš v hlave nápad a riešiš nejakú prerábku, odkiaľ čerpáš inšpirácie?

Veľmi veľa čerpám na Pintereste, ale aj Instagrame, no väčšina mojich nápadov je akýmsi mixom inšpirácie a mojej vlastnej predstavy. Snažím sa, aby náš byt vyzeral pekne, útulne, aby sme sa v ňom cítili dobre, ale zároveň aby obsahoval unikátne kúsky či prerábky, ktoré sme vlastnoručne uskutočnili. Mám rada ten pocit zadosťučinenia po dobre vykonanej práci.

Ktorý si typ pri realizácii prerábok? Necháš si poradiť od odborníka, prípadne použiješ návod? Alebo si skôr typ „idem na to spontánne“, metóda pokus-omyl, skúšaš a experimentuješ?

Pred každou prerábkou sa snažím veci naštudovať, minimálne to, čo ešte neviem alebo s čím som sa nestretla. V tomto dominuje aj moja polovička. Potom dáme hlavy dokopy a spoločne si zvolíme postup, ktorý je podľa nás najvhodnejší. Avšak niekedy sa odviažem a vyskúšam nejaké nové farby len tak pre radosť a teda skončíme pri pokus-omyl metóde.

Z tvojich doterajších prerábok a DIY projektov – ktoré je tvoje „naj“, tvoja srdcovka a prečo?

Mám dve. Prvou je kuchyňa v mojom byte. Bola to úplne prvá veľká prerábka, veľa som sa pri nej naučila a som s premenou veľmi spokojná. Zo starej klasickej panelákovej kuchyne sa stala jemná pastelová a na oko priestrannejšia kuchyňa, ktorá spĺňa svoj účel. A druhá je toaleta v našom súčasnom byte, pretože som trošku experimentovala s maľovaním kachličiek a výsledok predčil nielen moje očakávania, ale aj očakávania sledovateľov, ktorí to veľmi ocenili.

Čo máš najbližšie v pláne prerábať, prípadne tvoriť?

Momentálne máme v procese našu súčasnú kuchyňu a potom sa vrhneme na chodbu. Keďže ide aj o maľovanie podlahy, je to ďalší z experimentov. Plus chceme dať chodbe úplne iný ráz a využiť ju plnohodnotnejšie. Je to prvé miesto, ktoré vidíte pri príchode do bytu, malo by evokovať domov. A to by som rada docielila.

Pri bývaní ešte zostaňme. Máš nejaký obľúbený interiérový štýl? Ak áno, aký to je?

Veľmi sa mi páči boho štýl, tiež mám rada prvky industriálu, ale i škandinávsky minimalizmus. Vždy som o sebe hovorila, že som nerozhodná. Platí to aj v tomto smere. Zároveň som veľmi všestranný človek, čo sa istým spôsobom pretavilo aj do výberu zariadenia nášho bytu. Veď, kde je napísané, že každá izba musí ladiť? Už viackrát som sa nad tým zamýšľala a hovorila som si, že tie naše úplne neladia. Majú spoločný základ, ale zároveň sú odlišné.

Pre mňa však každá izba charakterizuje kúsok našich osobností. Nás dvoch, ktorí za ich tvorbou stojíme. A to je pre mňa najdôležitejšie.

Spálňu máme radi chladnejšiu, preto tam dominujú práve industriálne prvky v podobe betónovej stierky, masívu či kovových konštrukcií nábytku. Naopak obývačka, ktorá je stále v procese premeny, je pre nás miesto, ktoré by malo vyžarovať teplo, preto sme zvolili viac dreva a teplejších farieb, akou je napríklad horčicovo žltá či petrolejová a celú izbu dopĺňa kopec zelene, etno vzory a boho doplnky. V tretej izbe, ktorú využívame ako našu kanceláriu zasa preferujeme čistotu. Aby sa mi v nej dobre premýšľalo a nebola zbytočne rušivá. Tu sme síce siahli tiež prevažne po prírodnom odtieni dreva, ale doplnili sme ho už iba bielou, zelenou a opäť kopou zelene, ktorá okrem iného čistí vzduch.

Niekomu stačia kvety vo váze, iný potrebuje vonné sviečky či vystavené fotografie. Ako to máš ty? Čím si rada vytváraš takú tú príjemnú atmosféru domova?

Doplnky milujem. Najčastejšie u mňa nájdete vázy s čerstvými kvetmi, ale i sušenými trávami. Sviečky mám snáď v každej izbe. Dokonca i na toalete :). Nedávno sme dokončili galériu obrazov, ktorú chceme zaplniť našimi fotkami a už dlhšie zháňame botanické obrazy. Taktiež sa chystám zavesiť rôzne typy macramé či konár stromu do kuchyne. Toto všetko sú veci, ktoré mi domov zútulňujú a cítim sa v ňom oveľa lepšie.

Venuješ sa aj téme tzv. organizovanej domácnosti. Prezraď nám viac o nápade „posortiruj“.

Už ako dieťa som vždy všetko organizovala. Nielen sebe, ale aj všetkým u nás doma. Počas vysokej školy som si privyrábala v UK, kde som okrem opatrovania detí, chodila upratovať domy starších ľudí, ktorí už boli nevládni. Raz som mala viac času a vytriedila som „ na kompletku“ celú kuchyňu jednej pani. Len tak, lebo sa mi chcelo a strašne ma to vždy bavilo. Na základe toho si ma objednali ďalšie rodiny. Neustále som pozerala reláciu Extreme Makeover a Collectors, chodila na blšáky a zháňala parádne kúsky.

Potom ma život zavial úplne inam, no neustále som sortírovala svoju domácnosť.

Až sťahovanie a následne pandémia spôsobili, že som svoju bežnú rutinu pretavila aj do niečoho, čo možno trošku inšpiruje aj ostatných a teda do projektu #posortirujsk.

Ja si jednoducho sortírovaním ventilujem hlavu po práci alebo keď ma niečo trápi, neviem sa rozhodnúť, pustím sa do „sortírovačky“, vyčistím si tak myšlienky a fungujem ďalej. A ešte k tomu prispejem k organizovanejšej domácnosti.

Mnohé z nás sa púšťajú do jarného upratovania. Poraď, na čo sa počas tohto upratovania zamerať?

Najprv je dobré si konkrétne veci vytriediť, potom sa treba zamyslieť nad tým, čo ostalo „na boku“ a je súce na vyhodenie. Treba si to dobre premyslieť, možno sa tie veci dajú opäť zrecyklovať či upcyklovať. Netreba všetko za každú cenu vyhodiť.

Každá domácnosť obsahuje veľa pokladov, len o tom možno ani nevieme.

Keď už máte všetko potriedené, na rad prichádza systém. Treba si veci uložiť tak, aby sa nám s nimi, čo najlepšie pracovalo. Existuje kopec vhodných organizérov a možností ako si veci uložiť, stačí si iba nájsť ten najvhodnejší spôsob pre nás. Taký, ktorý bude vyhovovať nám. Pretože treťou vecou je udržiavanie systému. A tá je kľúčová.

K jari patrí aj príležitosť posedieť si na balkóne. Ako pripravuješ svoj balkón na sezónu?

Balkóny už pomaličky dávame do parády. V prvom rade je to upratovanie. Po zime si zaslúži balkónový nábytok či podlahová krytina druhý dych, a tak ho okrem umývania môžete aj ošetriť. Záleží samozrejme od materiálu. Momentálne bojujeme proti holubom, takže nás čaká aj inštalácia sieťky na mačky, ktorá sa zdá byť zatiaľ najvhodnejším riešením. Potom nás čaká sadenie trvaliek, byliniek či zeleniny. A nakoniec doplnky, ktoré celému balkónu dodajú tú správnu atmosféru: bambusový plot, svetielka, lampáše, vankúše a pod.

Má pre teba balkón len čisto relaxačnú funkciu alebo aj úžitkovú, rada si aj niečo dopestuješ?

Určite aj aj. My máme 2 balkóny. Jeden na východnej strane, kde trávime v lete najviac času. Relaxujeme tu, užívame si slnečné lúče a studené drinky. Naopak na druhom balkóne, ktorý je na západnej strane pestujeme a spĺňa skôr úžitkovú funkciu na vešanie bielizne či nejakých manuálnych prác.

Ktoré slovenské IG profily venujúce sa bývaniu a organizácii domácnosti rada sleduješ?

Veľmi rada sledujem Silvi – @minidiamond blog, ktorá pandemické obdobie skvele využila na zorganizovanie komplet celej domácnosti a sprostredkúvala to svojim sledovateľom. Zároveň sa sledovatelia môžu inšpirovať aj jej príbytkom ako takým na IG účte @presne_podla_mojho_vkusu. Tiež ma veľmi baví Sonička z @tvorit_a_lubit, ktorá spolu s mužom pracuje na novom domčeku. Veľmi rada sledujem momentálne farebné prerábky u Lenky @stylemon.blog alebo sťahovanie Rolanda a Natálie @natinstagblog.home, ktorí tiež v súčasnosti menia miestnosť po miestnosti.

 

Na Veronikinom profile @specialeditionlife nás zaujali tieto 3 DIY projekty, inšpirujte sa aj vy.

DIY projekt

 

 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť