Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Terárium vám vnesie do interiéru zeleň

Zdieľať

Teráriá sú miniatúrne ekosystémy plné pôvabu. Sú originálnym dekoratívnym predmetom a jedným zo spôsobov ako vniesť do interiéru zeleň. Zvýrazňujú rastliny, ktoré by ste si možno inak ani nevšimli, ale v teráriu nádherne vyniknú. Teráriová minizáhradka spestrí priestory, nezaberá veľa miesta a nepotrebuje veľkú ani špeciálnu starostlivosť.

Postup pri tvorbe terária.

Výber nádoby pre terárium

Pri výbere materiálu nádoby určenej na terárium je vhodné sklo. Nádoba by mala byť zároveň z vodotesného materiálu. Špeciálne nádoby na terárium sa dajú kúpiť alebo môžete využiť to, čo domá máte – napríklad obyčajná fľaša, nepoužívaná solnička, žiarovka, či lampa.

V závislosti od typu rastlín, ktoré plánujete dať do terária, treba zvážiť typ nádoby. Ideálne, ak má nádoba široký otvor, ktorý bude vhodný na manipuláciu, výsadbu a starostlivosť oň.

Nádobu treba poriadne vyčistiť a pripraviť ju na tvorbu ekosystému. Čistenie nádoby je nevyhnutné, aby sa povrch zbavil plesní, baktérií a húb, ktoré by mohli poškodiť rastliny v teráriu. Stačí obyčajná mydlová voda a potom len opláchnutie.

Otvorili si záhradníctvo. Spojilo im životy, rodinu aj rodičov

Začíname vrstviť

Terárium tvoria jednotlivé vrstvy z hornín, zeminy a ostatných prvkov. Každá z vrstiev má svoj význam. Toto vrstvenie jednotlivých hornín, zeminy je dôležité, aby rastliny mohli absorbovať vodu a mali dostatočný priestor pre svoj rast. Spodná vrstva by mala byť z kamienkov, štrku. Vrstva okruhliakov umožňuje rastlinám správny odtok a zabraňuje hnilobe koreňov.

Na kamene je vhodné umiestniť vrstvu aktívneho uhlia (približne 2 cm), ktoré zabráni rozvoju baktérií a plesní a kyslému zápachu v teráriu. Na aktívne uhlie môžeme uložiť ešte vrstvu rašeliny, suchý mach namočiť do misky, potom vytlačiť prebytočnú tekutinu a položiť ho na vrstvu aktívneho uhlia. Poslednou vrstvou je vrstva zeminy (približne 5-8 cm). Treba ju prispôsobiť rastlinám, ktoré plánujeme zasadiť. Keď tieto vrstvy máme, mali by sme sa nachádzať asi tak v 1/4 veľkosti terária.

Sadíme rastliny

Rastliny môžu byť veľké aj malé, ale najprv sadíme tie väčšie, malými priestor vyplníme. Každej rastline nechávame priestor, lebo sa môžu ešte rozrastať. Treba voliť rastliny s rovnakými alebo aspoň podobnými podmienkami na život. Ak chcete mať pestré terárium, môžete zvoliť rastliny rôznych farieb. Dosiahnete tak pestrofarebnú živú dekoráciu.

Toto je zopár tipov, ktoré rastliny sú vhodné do terária: pilea, peperomia, fitónia, rodinné šťastie, africká fialka, paprade, mach, brečtan, niektoré begónie, mäsožravé rastliny a sukulenty.

Nezabúdajte na starostlivosť

Treba venovať pozornosť špecifickým podmienkam pestovania, akými je vhodná vlhkosť, svetlo, teplota, obmedzený priestor na rast, substrát, zalievanie, veľkosť rastlinného druhu.

Čo sa týka svetla, uprednostňujeme nepriame svetlo. Z času na čas je potrebné otočiť terárium, aby sa svetlo dostalo rovnako ku všetkým rastlinám v ňom. Voda pri otvorených teráriách by sa mala dopĺňať raz za 1-2 týždne. Uzavreté teráriá stačí len prestriekať, ak by pôda vysychala alebo stačí 3-4 x do roka poliať ideálne dažďovou alebo minerálnou vodou. Raz za mesiac rastliny treba skontrolovať a urobiť údržbu. K údržbe patrí orez rastlín, rastliny by sa nemali dotýkať stien nádoby, treba odstrániť všetko odumreté časti alebo tie, ktoré vykazujú známky hniloby, žltnutia, hnednutia alebo vädnutia.

Zdroje foto: pexels.com

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť