Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zariaďte si svoje bývanie v duchu shabby chic

Zdieľať

Celý tento rok sme veľa času strávili práve doma. Naše domovy sa stali nielen miestom na oddych, kde trávime čas s rodinou, ale aj pracovňami, telocvičňami a učebňami zároveň. Vznikli multifunkčné priestory, ktoré vyplynuli z jednotlivých udalostí. Ak by ste radi túto funkčnú a praktickú stránku bývania troška premenili, spríjemnili a zútulnili, navrhujeme, skúste prvky interiérového štýlu shabby chic.

História štýlu shabby chic

Tento interiérový štýl vznikol v 80. rokoch minulého storočia. V dizajne to bolo obdobie, kedy sa bohatstvo aj úpadok dostávali do pozornosti. Elegancia sa neobjavovala len v drahých domoch, v ktorých sa leskol mramor či doplnky z mosadze, ale aj chudobnejšie príbytky, naplnené kúskami bohatými na históriu poukázali na jemnú eleganciu.

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Shabby chic štýl sa hodí do menších priestorov, kde pekne vynikne. Na pohľad pôsobí akoby patril na chatu. Elegantné aj nedokonalé prvky, ak sú starostlivo vyberané a kombinované tvoria spolu čarovnú atmosféru. Veľmi populárnou pri tomto štýle je nedbanlivo pôsobiaca akoby ošúchaná farba na stenách, dverách či nábytku, s nádychom patiny.

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Kvetinové potlače, použitie kriedovej farby je kľúčom k úspechu vytvoriť z „ošúchaného“ vzhľadu dokonale elegantný a príjemný na pohľad. Paleta farieb, ktoré sú v takom interiéri použité sa môže líšiť, ale väčšinou sú to biela, béžová, sivobiela, pastelovo fialová, ružová alebo modrá. Tento interiérový štýl sa nebráni ani tyrkysovému odtieňu na nábytku v jemných odtieňoch interiéru. Dalo by sa povedať, že shabby chic v sebe nesie príjemné prvky súvisiace s vidieckym štýlom s nádychom ženskosti.

Hlavné prvky štýlu shabby chic

  • Na pohľad akoby odlupujúca sa farba na stenách môže pôsobiť nedbalo, ale je jej charakteristickým prvkom.
  • Starožitný vzhľad nábytku.
  • Kriedové alebo iné špeciálne glazúrové či povrchové úpravy podláh, dverí a ďalších povrchov.
  • Príjemné textílie ako bavlna a ľan. Typické pre tento štýl sú aj návliečky na stoličkách, kreslách či sedačkách.
  • Doplnky v štýle vintage so svojou históriou alebo vytvárajúce starožitnícky efekt.
  • V interiéri prevládajú pastelové farby a kvetinové potlače.

Inými slovami jedná sa o útulné bývanie s prvkami vidieckeho štýlu a ženského citu.

 

Zdroj: http://designcenterofboise.com; https://www.decoist.com

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť