Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Minimalizmus v bývaní – tipy, ako nezahltiť interiér

Zdieľať

Štýlov bývania je nespočetné množstvo. Žiadny z nich vám však neposkytne také možnosti a výhody, ako práve minimalistický štýl bývania. Ak hľadáte možnosť, ako ušetriť peniaze, a aj napriek tomu bývať v modernej a príjemnej domácnosti, určite ide o možnosť, ktorú by ste mali zvážiť.

Čo je to minimalizmus v bývaní?

Väčšina ľudí je dnes už oboznámená s pojmom „minimalizmus“. Ide o redukciu vecí iba na tie najnevyhnutnejšie. Možno ho aplikovať na všetko od umenia a životného štýlu, až po architektúru a interiérový dizajn.

Minimalistický interiérový dizajn využíva minimum základných prvkov na vytvorenie jednoduchého a nepreplneného priestoru. Vyznačuje sa jednoduchými, čistými líniami a monochromatickou paletou akcentových farieb.

Zvyčajne kombinuje otvorené pôdorysy, veľa svetla a funkčné vybavenie, pričom sa zameriava na tvar, farbu a textúru len niekoľkých kľúčových prvkov.

Prvky minimalistického dizajnu

Len to najnutnejšie

Minimalistický prístup využíva iba základné prvky, ako je svetlo, špecifické tvary a krásne materiály, aby vytvoril pocit slobody a uvoľnenia.

Nepoužívajú sa žiadne nadmerné dekorácie alebo ozdoby. Namiesto toho sú niektoré použité detaily jednoduché a splývajú s okolím, napríklad v podobe jediného umeleckého diela zdobiaceho stenu obývacej izby alebo krásnej vázy na jedálenskom stole.

Inšpirácia: Existujú rôzne tipy na udržateľný domov, ktoré sú značnou súčasťou minimalistického štýlu. Urobíte tak krok k tomu, aby bola naša planéta zelenšia a bez zbytočného odpadu.

Čisté línie

Minimalistický nábytok a doplnky sa zameriavajú na funkčnosť a praktickosť. V bývaní v minimalistickom štýle nenajdete silne vzorovaný nábytok alebo doplnky, ani veľmi detailné dekorácie.

Namiesto toho je kladený dôraz na čistotu a jednoduchosť tvaru a celkovej formy. Ploché, hladké povrchy a výrazné, čisté línie – to presne minimalistický štýl vystihuje.

Na vytvorenie minimalistického priestoru sú tiež dôležité čisté a úhľadné povrchy, holé steny s minimom umeleckých diel a odstránenie neporiadku, vrátane hromád papierov a zbierok drobností.

Monochromatická farebná paleta

V jednoducho riešených miestnostiach je bežná monochromatická kombinácia bielej, béžovej a sivej. Cieľom minimalizmu je zredukovať tvary a farby na najjednoduchší stav a vytvoriť tak priestory, ktoré sú vzdušné, svetlé a elegantné.

Inšpirácia: Farebná paleta zahŕňa svetlé, jemné prírodné odtiene, ako sú výrazne chladné či teplé sivé tóny, zjemnené pridaním svetlomodrých prvkov.

Navodenie pocitu prívetivé domácnosti

Minimalistické priestory sú okamžite rozpoznateľné vďaka svojmu ostrému, čistému, nepreplnenému a monochromatickému vzhľadu. Usporiadanie priestoru vám pomôže usporiadať aj myseľ a vytvoriť vizuálny pokoj.

Pri niektorých minimalistických návrhoch však hrozí, že budú pôsobiť trochu bez duše. Aby ste sa tomu vyhli a zaistili, že váš minimalisticky navrhnutý priestor bude pôsobiť prívetivo, môžete do svojho minimalistického priestoru, napríklad do kuchyne, spálne alebo obývačky, pridať niekoľko drobných prvkov.

Tu je niekoľko spôsobov, ako navodiť pocit tepla, a ako vytvoriť priestor, kde sa ľudia budú cítiť vítaní.

Skombinujte rôzne odtiene a textúry

Monochromatická farebná paleta umožňuje dodať priestoru na útulnosti začlenením rôznych odtieňov a miešaním rôznych textúr. Napríklad použitie ľanových tapiet a mäkkých, vlnených tkanín a kobercov v spálni dodá miestnosti príjemný pocit tepla.

V kúpeľni potom napríklad textúra a zrnitosť vzoru dlaždíc môže pridať vizuálny dojem pri zachovaní neutrálnej farebnej palety.

Začlenenie textílií

Textílie dodávajú miestnosti rozmer a teplo. Záclony, lôžkoviny, vankúše a koberce z rôznych textílií, ako je ľan, vlna či bavlna, to je len niekoľko príkladov toho, ako môžete miestnosti dodať na pohodlie pri zachovaní minimalistického štýlu. Ľudia sa tak budú vo vašom interiéri cítiť ako doma a nepohrdnú privlastniť si minimalistický spôsob bývania aj pre ich domácnosť.

Prečo je pre niektorých ľudí dôležité žiť minimalistickým životným štýlom?

Minimalizmus znamená pre rôznych ľudí rôzne veci. Odborníci na zdravie a wellness sa však zhodujú, že všetci minimalisti majú spoločný cieľ. Hovoria: „Minimalizmus sa vedome zameriava na to, čo je naozaj dôležité. Pre niektorých to znamená zbaviť sa vecí, ktoré vás nerobia šťastnými.“

Tvrdia, že minimalizmus je vedomé rozhodnutie žiť s menej. Máte tak viac voľného času na to, čo vás naozaj baví.

Hlavné benefity minimalistického bývania

Minimalistické bývanie má niekoľko výhod. Menej neporiadku znamená menej času stráveného upratovaním alebo organizovaním a viac hodín denne pre rodinu a priateľov. Tiež vám umožňuje sústrediť sa na vaše priority.

Udržiavaním prostredia bez neporiadku ste schopní zvýšiť sústredenie a produktivitu, čím sa zároveň znižuje aj stres. Štúdia z roku 2009 ukázala, že neporiadok môže skutočne zvyšovať hladinu kortizolu – teda vášho stresového hormónu. Oslobodenie domova od vecí vám preto môže pomôcť oslobodiť aj vašu myseľ.

Poďakuje vám aj vaša peňaženka

Na bankovom účte budete mať viac peňazí, pretože sa stanete viac kritickí k svojim nákupom. Budete si kupovať iba to, čo naozaj chcete a čo potrebujete.

Zdravie v mysli prichádza, keď je sporenie rovnako zábavné ako míňanie. Zároveň tak budete mať z vašej kúpy oveľa väčšiu radosť ako v prípade každotýždňového nakupovania.

20 tipov, ako vytvoriť minimalistický domov

Pre vytvorenie minimalistického domova je zásadný prístup „menej je viac“. Nejde však iba o to, mať doma menej vecí. Minimalizmus je životný štýl, ktorý spočíva v rozumnom zariaďovaní. Vďaka tomu, že sa dodržíte zásady pre minimalistické bývanie, dosiahnete vysnívaný domov, ktorý je stavaný podľa vášho gusta.

„Minimalistický domov je synonymom pre rozumný domov. Ide o to obklopiť sa vecami, ktoré potrebujete, používate a máte radi. Zbaviť sa zbytočností,“ hovoria odborníci na organizáciu domácnosti.

Mylnou domnienkou v spojení s minimalistickými domácnosťami je to, že nemusíte príliš premýšľať. Naopak, výber menšieho počtu vecí a predmetov vyžaduje viac premýšľania, pretože všetko by malo mať svoj účel, a to tak dizajnový, ako aj funkčný.

Zhromaždili sme tipy od odborníkov na dizajn, ktoré vám pomôžu vytvoriť minimalistický domov vašich snov.

1. Prečo?

Ak chcete mať minimalistickejšiu domácnosť, je podľa certifikovaných odborníkov prvým krokom začať s otázkou „Prečo?“.

Zamyslite sa nad tým, prečo chcete mať minimalistickejší domov a ako vás môže váš domov podporiť vo vedomom živote. Majte jasnú víziu života, ktorý chcete. Keď sa zameriate na svoje základné hodnoty, bude vám jasné, čo si ponechať a čo vypustiť. Ušetríte si tak veľa času a starostí a poradíte si lepšie s nerozhodnosťou.

2. Minimalizácia, usporiadanie, redukovanie

Ak máte niečo, čo ste roky nepoužívali, zbavte sa toho. Všetko vo vašej domácnosti by malo slúžiť emocionálnemu, estetickému alebo funkčnému účelu.

Ide asi o najzákladnejšie pravidlo v spojení s minimalizmom. Toto pravidlo takmer podčiarkuje to, aký význam minimalizmus predstavuje.

3. Vyskúšajte KonMari metódu

KonMari metóda, tiež známa ako Marie Kondo metóda, je spôsob organizovania a minimalizovania vecí v domácnosti, ktorý bol vyvinutý japonskou autorkou Marie Kondo. Táto metóda sa sústredí na to, ako vytvoriť uprataný a príjemný priestor, ktorý podporuje pokoj a pohodu.

Ide skôr o vedomý a radostný život ako o špecifický minimalizmus. Podľa Kondo môžete triediť podľa kategórií, ako je oblečenie, knihy, papier, rôzne tovary a sentimentálne predmety. Toto poradie od najjednoduchšieho k najzložitejšiemu pomáha zaostriť vašu vnímavosť na to, čo vám prináša radosť.

4. Snažte sa použiť to, čo už máte

Keď už ste svoj domov vyčistili, snažte sa pred nákupom nábytku a dekorácií recyklovať a znova použiť to, čo už doma máte. „Rada znova používam predmety, ktoré už moji zákazníci majú, takže často nemusím nič kupovať navyše,“ hovorí jedna z odborníčok na minimalistický štýl života.

Môžete napríklad použiť škatule od topánok na usporiadanie oblečenia v zásuvkách, vďaka čomu vytvoríte ideálny minimalistický šatník.

Menšie škatule je potom možné použiť ako rozdeľovače pre menšie predmety. Miesto pre nich môžete vyčleniť v skriniach, práčovniach, kúpeľniach, kuchyniach a garážach.

5. Vyberajte s dotykom osobnosti

Jedným z najlepších spôsobov, ako si zariadiť minimalistický domov, je použitie obľúbených kusov nábytku a predmetov ako základu, pre ktorý potom zvolíte vhodne doplnky.

Ak chcete pridať osobný nádych, môžete použiť predmety, ktoré pre vás majú zvláštny význam, alebo si doma zarámovať umelecké diela svojich detí či rodinné fotografie. Môžete tiež použiť predmety dennej potreby, ako sú knihy a sviečky.

6. Starostlivo vyberajte to, čo kupujete

Bezmyšlienkovité nákupy môžu viesť k neporiadku, ale minimalistické myslenie vám pomôže sa tomuto problému vyhnúť.

Keď nakupujete s rozvahou, jednoducho nekúpite vec, ktorú nepotrebujete. Moderná doba k tomuto trendu obzvlášť zvádza, a preto sa naozaj pýtajte sami seba: „Bude to pre mňa a môj domov prínosom?“

7. Držte sa nadčasových kúskov

Veľkou výhodou minimalistického bývania je to, že môžete pre svoj domov zvoliť kvalitný nábytok, a to vďaka ušetreným finančným prostriedkom zo zbytočných nákupov.

Pokiaľ ide o nábytok a dekorácie, vždy sa snažte vyberať nadčasové, dobre vyrobené kúsky. Čisté línie a dobre konštruované kúsky len tak nevyjdú z módy.

Vďaka tomu nebudete mať potrebu každých pár rokov kupovať nové dekorácie pre váš domov. Moderný štýl bývania vydrží dlho, a navyše vyžaruje energiou čistoty, poriadku a pokoja.

8. Udržujte materiály konzistentné

Dosiahnutie minimalistickej estetiky spočíva v jednoduchosti a vytvorení domova, ktorý je ľahký, vzdušný, relaxačný a moderný.

Pri voľbe materiálu pre váš domov vyberajte z jedného až troch materiálov, ktoré používajte dôsledne v celom dome, pričom majte na pamäti praktickosť a funkčnosť. Držte sa ľahkých a sviežich materiálov, ako je napríklad bielený dub a svetlý betón.

9. Vyskúšajte skryté úložisko

Nie všetky predmety vo vašej domácnosti sú určené na vystavenie. Predmety pre domácnosť, ako sú žiarovky, káble, batérie a papierové zakladače, uložte do úhľadných košov a priehradiek, schovajte ich do komody alebo si kúpte vstavané úložné skrinky, aby váš domov pôsobil prehľadne, vzdušne a minimalisticky.

Priestor môžete ušetriť aj vďaka zakomponovaniu bežných častí nábytku do stien. Napríklad vďaka inštalácii puzdra pre posuvné dvere môžete úplne bežnú súčasť domácnosti, ako sú dvere, ukryť, a tým ušetriť cenný priestor.

Zacvakávacie skrine vstavané do stien tiež môžu výborne poslúžiť ako neviditeľný pomocník. Na prvý pohľad sú veľmi nenápadné, a pritom môžu skrývať všetky predmety domácej potreby, ktoré by v prípade nevhodného uloženia škodili minimalistickému interiéru.

10. Zahrejte sa prírodnými materiálmi

Pri práci s bielou farebnou schémou môže pridanie prírodných textúr dodať vášmu domovu teplo. Odporúča sa začleniť do domova prírodné drevo, ručne tkané textílie a rastliny.

Obzvlášť v zime tak oceníte privítanie v podobe príjemnej izbovej teploty a teplého interiéru po návrate z obzvlášť chladného vonkajšieho prostredia.

11. Nebojte sa technologických vymožeností

Technológie predstavujú nespočetné množstvo výhod. Nielen, že dodajú vášmu domovu ideálny nádych moderného sveta, navyše sú tieto technológie vo väčšine prípadov praktické a ušetria vám veľa času.

Vďaka rýchlemu technologickému vývoju nejde o drahú záležitosť. Vďaka tomu je zariadenie kvalitnej domácnosti plnej technologických vymožeností uskutočniteľné aj pri nízkom rozpočte.

Využiť tak môžete napríklad motorizované garniže s koľajnicovým systémom, ktoré je možné ovládať dotykovo alebo pomocou diaľkového ovládania.

Výborným pomocníkom je aj robotický vysávač, ktorý dokáže podlahu zároveň vytierať a môže byť dokonca prepojený s vašim smartfónom.

12. Pokiaľ ide o výzdobu, myslite vo veľkom

Pokiaľ chcete, aby menej znamenalo viac, investujte radšej do väčších predmetov ako do menších ozdôb. Podľa dizajnérov pôsobia veľké kusy lepšie a pomáhajú vytvárať jednoduché, a napriek tomu úžasné priestory.

13. Použite multifunkčný nábytok

Hľadajte flexibilný nábytok, ktorý plní viac funkcií alebo ktorý je možné presúvať z miestnosti do miestnosti. Napríklad môžete vyhliadnuť stoličky, ktoré slúžia ako odkladacie alebo nočné stolíky, alebo vstupnú lavicu v chodbe, ktorú je možné použiť v jedálni ako ďalšie miesto na sedenie.

Trendom sú tiež rozkladacie stoly, ktoré po ľahkej úprave môžu zdvojnásobiť počet miest na sedenie. Využiť môžete aj prepojeného nábytku, ako je posteľ inštalovaná do konštrukcie skríň alebo, naopak, pracovné stoly inštalované do tela postele.

14. Nájdite kúsky, ktoré k sebe ladia

Predmety v domácnosti by mali mať spoločný jazyk. Rozhodne by nemali spolu bojovať ani súperiť o pozornosť. Farby a textúry by sa mali vzájomne dopĺňať a tvary by mali byť jednoduché.

Z veľkej časti toto docielite dodržaním pravidiel o zjednotených materiáloch a farebných paletách, ktoré pre vytvorenie vašej domácnosti zvolíte.

Minimalizmus15. Pravidelné upratovanie

Udržujte minimalistickú domácnosť pravidelným upratovaním a hľadaním miesta pre všetky veci. Všetko, čo doma máte, potrebuje svoje miesto. Domácnosť je tak prehľadná a vy si ušetríte stres, ktorý by v prípade zmätku a neporiadku mohol vzniknúť.

16. V prípade osvetlenia buďte kreatívni

Ak chcete minimalistickému domovu dodať vizuálnu príťažlivosť, pohrajte sa s veselým, zábavným osvetlením. Moderné svietidlá ponúkajú nekonečné možnosti.

Výber niečoho menej jednoduchého a trochu viac extravagantného pre vašu jedáleň alebo obývaciu miestnosť môže dodať vášmu minimalistickému domovu charakter, ktorý si zaslúži.

Interiérové osvetlenie s led svetlami sa tiež javí ako výborná voľba, a to obzvlášť vďaka bielemu svetlu, ktoré dodá priestoru super moderný nádych. Navyše ponúka mnoho rôznych druhov a tvarov. Vďaka tomu ho výborne zakomponujete do vášho interiéru.

17. Nebojte sa farieb

Minimalistický domov si spájame s neutrálnou farebnou paletou plnou svetlosivej, bielej a béžovej, ale to neznamená, že si nemôžete farby užívať.

Vnesenie malého množstva farieb a textúr prostredníctvom rastlín, umeleckých diel a textílií je výborný spôsob, ako vytvoriť originálny a jedinečný priestor na trávenie voľného času u vás doma.

18. Stavte na váš obľúbený umelecký kúsok

V tomto bode však postupujte opatrne. Ak ste vášnivým nadšencom umenia, a vlastníte niekoľko exemplárov, nemuselo by to vášmu minimalistickému bývaniu prospieť.

Ak máte celú zbierku umeleckých diel, môžete ich skrývať a ukazovať po jednom, namiesto aby ste ukazovali celú zbierku naraz. Tým zároveň docielite príjemnú premenlivosť.

19. Vytvorte príjemný priestor s jemnými krivkami

O tejto skutočnosti v spojení s minimalistickým štýlom sme už v tomto článku hovorili mnohokrát. Ide o prvok, ktorý vášmu domovu dodá ladnosť a sviežosť. Na prvý pohľad tak bude jasné, že ste si dali s výberom interiéru záležať.

Pridanie mäkkých kriviek a hladkých hrán, ako je okrúhly konferenčný stolík alebo zaoblená pohovka, je lákavejšie, než bežný hranatý nábytok, ktorého sú bežné domácnosti priam preplnené.

Tip: Klasické radiátory môžu minimalistickému štýlu bývania uškodiť, a to najmä kvôli ostrým hranám. V takom prípade môžete zvoliť iné druhy vykurovania, napríklad podlahové.

Viete, aké sú výhody podlahového vykurovania oproti radiátorom?

20. Nezabudnite si dekoráciu vášho domova užiť

Nemá cenu tvoriť niečo, s čím nesúhlasíte.Odporúčame nedržať sa slepo pevných pravidiel. Namiesto toho využite proces zjednodušovania svojho domova ako príležitosť na experimentovanie a nadviazanie kontaktu so svojimi skutočnými hodnotami, vášňami a cieľmi.

Na záver

Byť minimalistom je zvyčajne dlhodobý proces, v ktorom prechádzate mnohými osobnými výzvami a prehodnocujete svoje vlastné priority. V skutočnosti je to jednoduchý smer, ktorý je možné uskutočniť lusknutím prstov.

Minimalizmus vám môže spočiatku prekážať, ale budete cítiť obrovský príliv energie, keď sa vzdialite od vecí, ktoré už nepotrebujete. Nielen, že sa zbavíte nutkania každý rok kupovať niečo nové, navyše vám Matka Zem poďakuje za ochranu životného prostredia a toho, čo je nám najcennejšie.

 

Jakub Novák, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Obrázky: Pixabay

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”