Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Japonský štýl bývania: Ako si funkčne a útulne zariadiť domácnosť 

Zdieľať

Začal vás nudiť aktuálny dizajn vašej domácnosti? Máte chuť si upratovať, vyčistiť, zjednodušiť a zbaviť sa zbytočností? Inšpirujte sa japonským štýlom. Jednoduchosť a čistý priestor tohto interiérového dizajnu si určite získajú aj vás. 

Ako na to? 

Čím sa vyznačuje japonský štýl? 

Japonský štýl bývania je založený na jednoduchosti, funkčnosti a priestrannosti. Domácnosť sa zariaďuje striedmo, a to bez ohľadu na to, či ide o nový dom s garážou a terasou alebo malú garsónku. Japonský interiér je špecifický, vyniká svojimi tradíciami, geometrickými líniami a harmóniu k prírode. Aj keď väčšina Japoncov nepreferuje prepychové zariadenie, nezabúdajú na variabilitu, nápaditosť, zmysel pre detail a kvalitné prepracovanie.  

Tip: Chcete si prenajať garáž? Viete, na čo si dať pozor? 

Hlavnou zásadou je vyhnúť sa zbytočnostiam a nerušiť prúdenie pozitívnej energie. Ak túžite po interiéri v japonskom štýle, dbajte na to, aby boli všetky priestory priestranné, vzdušné a otvorené. Zariaďte si ich jednoducho, účelovo a bez akýchkoľvek zbytočností. Zabudnite na množstvo nábytku a doplnkov, stačiť vám bude niekoľko kvalitných a nevyhnutných kúskov. 

Prírodné materiály sú základ 

Japonská kultúra je priam nasýtená láskou a úctou k prírode. Najlepší spôsob, ako udržať silné spojenie s prírodným svetom, je preniesť prírodu do interiéru. Pre japonský štýl sú typické prírodné materiály ako drevo, bambus, papier, ale aj keramické a hlinené doplnky. Pridaním tradičných japonských rastlín, ako sú bonsaje a bambus získate malý japonský kultúrny nádych. V skutočnosti však môžete pridať akúkoľvek sýtu zeleň a dosiahnuť podobný charakter. 

Ďalším spôsobom, ako sa zladiť s prírodou, je pridať prírodné drevené prvky. Textúru dreva možno v podstate vidieť všade v japonskom dome. V izbách sa bambus používa všade, od podláh a žalúzií až po steny. Skúste vniesť tieto prírodné drevené prvky do vášho domova pomocou bambusovej podlahy, drevených akcentov na stenách alebo obkladov na okná. 

Tip: Viete, ako a podľa čoho si vybrať správny typ podlahy do jednotlivých častí domu? 

Japonské domácnosti tiež prinášajú prírodu dovnútra cez veľké, rozsiahle okná, ktoré umožňujú pohľad na prírodu z každého uhla. 

Farby v japonskom štýle 

FARBY V JAPONSKOM ŠTÝLE

V súlade s prirodzenou krásou prírody, japonské domácnosti zvyčajne obsahujú jednoduché farby z prírody. Základom je jednoduchá farebná paleta, ktorá je veľmi neutrálna. Prevládajú jemné tóny, ako je hnedá, zelená, šedá alebo béžová, ktoré majú silu navodiť pokoj a relaxáciu. Zemité farby môžu byť doplnené červenou, modrou, žltou alebo zlatou, ktoré dodajú miestnosti akcent a kontrast. 

Posuvné japonské dvere a steny 

Shoji, teda posuvné japonské steny alebo dvere sú typickým a základným dizajnovým prvkom v tradičných japonských domácnostiach. Tyto steny sú zasadené do drevených rámov, ovládajú sa jednoducho – sem a tam, stačí, ak ich potiahnete za jednotlivé panely do strán. Na rozdiel od klasických dverí zaberajú menej priestoru.  

Ak potrebujete oddeliť priestor, napríklad obývačku od kuchyne, môžete na to využiť aj paravány. Dvere a paravány sa najčastejšie skladajú z dreveného rámu a ryžového papiera, ktorý prepúšťa svetlo. Priestor bude oddelený, zachová sa určité súkromie a zároveň budete mať dostatok svetla aj pocit voľnosti. 

Nábytok a textílie 

nábytok a textílie

Japonská domácnosť je zariadená iba minimom nábytku, ktorý je nízky, ale moderný. Pre japonský štýl je charakteristické znížené sedenie a ležanie. Do obývacej izby je vhodný nízky konferenčný stolík s vankúšmi na sedenie alebo sedákmi a jednoduchá obývacia stena, ktorá vám opäť ušetrí veľa miesta. 

Ak teda túžite po bývaní v japonskom štýle, zvoľte „prostý“ podľa možnosti nízky nábytok s čistým vzhľadom bez zbytočných vzorov a dekorácií. Často sa využíva nábytok v tmavých farbách, ktorý kontrastuje so stenami bielej alebo svetlosivej farby. Obmedzené množstvo dekorácií a nábytku tak vytvorí harmonickú atmosféru. 

Na okná použite namiesto záclon alebo závesov bambusové rolety, žalúzie alebo japonské steny z priesvitnej textílie. Ak uprednostňujete koberce, zvoľte tkaný koberec s nenápadnou textúrou v prírodných farebných odtieňoch. Ak chcete, aby bol váš interiér viac autentickejší, zadovážte si tatami. Sú to podložky o veľkosti žinenky, po ktorých môžete chodiť, sedieť na nich alebo aj dokonca spať. Vyrábajú sa z ryžových stebiel a využiť ich môžete nielen na spánok, ale aj ako náhradu kobercov. 

Inšpirácia: Hľadáte vhodné látky a materiály? Zvoľte metrový textil z galantérie. 

​​S dekoráciami to nepreháňajte 

I keď je japonský štýl jednoduchý a strohý, dekorácií sa obávať nemusíte. Treba ich však vhodne zvoliť a netreba to s nimi preháňať. Majte vždy na pamäti, že v tomto štýle „menej znamená viac“. Takže namiesto farebného budíka dajte radšej prednosť nástenným hodinám v drevenom dekore. 

Ako dekorácie sa hodia ikebany, vajére, nádobky na saké, lampy s tienidlom z ryžového papiera, bambusové doplnky a typická závesná kaligrafia – kakemono. Pre Japoncov majú dekoratívne prvky prevažne funkčný charakter a praktické využitie, preto s nimi zaobchádzajte opatrne a uvážlivo. 

Myslite na vhodné osvetlenie 

Otvorený priestor a prirodzené osvetlenie sú kľúčom k japonskému dizajnu. Ako už bolo spomenuté, v japonskom štýle vládne otvorený priestor a minimalistické princípy. Ďalším spôsobom k dosiahnutiu tejto estetiky patrí osvetlenie. Veľké, rozsiahle okná, stropy, hlavne veľa prirodzeného svetla. 

Ak si chcete vytvoriť atmosféru inšpirovanú touto krajinou, zvážte zavesenie japonských lámp vyrobených z prírodných materiálov, ako je ryžový papier alebo bambus. Môžete si zavesiť aj nástenné svietniky, stojacu lampu alebo lampáše, ktoré majú dlhú históriu v mnohých ázijských kultúrach, najmä v Japonsku. 

Izbové rastliny podľa japonského štýlu 

izbové rastliny

Typickou okrasnou izbovou rastlinou domácnosti v japonskom štýle je bonsaj. Bonsaj a jeho pestovanie si vyžaduje určitú zručnosť, trpezlivosť a roky práce. Staranie sa o bonsaj je zároveň aj relaxačným zážitkom, a ak máte v záhradkárskych prácach záľubu, inšpirujte sa ich tradíciou. Bonsaj, o ktorý sa budete dobre starať, sa stane jednou z najkrajších ozdôb vašej domácnosti. 

Okennú parapetu si môžete vyzdobiť bambusovými výhonkami, ktoré sú nenáročné na údržbu a no zároveň svojou zelenou farbou rozjasnia celý interiér. 

Ikebana – Umenie aranžovania kvetov 

Aranžovanie kvetov, známe ako ikebana, je japonské umenie dekorovania, ktorej cieľom je vytvoriť harmóniu konštrukcie, rytmu a farby a priniesť prirodzenú krásu do domova. Štruktúra japonského aranžovania kvetov je založená na troch hlavných bodoch, ktoré symbolizujú nebo, zem a ľudstvo. Medzi niekoľko kvetov, ktoré sa používajú patria orchidey a palmy, ale môžete použiť čokoľvek, čo vyhovuje vášmu štýlu.  

Vytvorte si oázu pokoja 

Do japonskej kultúry sa môžete ponoriť aj vytvorením pokojného priestoru, ktorý je určený na meditáciu, pitie čaju alebo jogu. Nájdite si v domácnosti miesto, kde vás nič nebude rušiť a vytvorte si oázu na oddych či relax. Tento priestor zariaďte pomocou podlahových vankúšov, poprípade vymaľovaním miestnosti upokojujúcou zelenou alebo hnedou farbou, pridajte živú zeleň, pustite si upokojujúcu hudbu a zapáľte vonné tyčinky na podporu relaxácie.  

Tip: Zlepšite si kvalitu vzduchu a odstráňte z miestnosti najrôznejšie nečistoty pomocou vhodnej čističky vzduchu. 

Čajový rituál 

čajový rituál

Nemôžeme hovoriť o japonskom dizajne bez toho, aby sme spomenuli čaj. Japonci milujú pitie čaju a považujú ho dokonca za rituál. Tento rituál totiž ponúka priestor na sebareflexiu, môže pomôcť očistiť zmysly a rozvíjať cit pre krásu. Z Japonska sa k nám dostal zelený čaj – matcha, ktorý obsahuje antioxidanty. Ak vás premáha únava alebo stres, vyskúšajte tento rituál, sústreďte sa pri ňom na vôňu čaju, jeho chuť a užívajte si prítomný moment. 

Zariadenie miestností v domácnosti 

Vchod v japonskom štýle 

Vašich hostí môžete už hneď na začiatku privítať v japonskom štýle. Vchod alebo vstupná brána sa nazýva genkan. Toto je priestor, ktorý víta návštevníkov a tiež miesto, kde sa topánky okamžite vyzúvajú a hostiteľ tak poskytne domáce papuče. Na uloženie topánok sa používa skrinka alebo polica na topánky, tzv. getabako. Vchod by ste mali vždy udržiavať čistý, v jednoduchom dizajne, s drevenými prvkami a parketami. 

Japonská spálňa 

Dominantou spálne je nízka futónová posteľ, ktorú dopĺňajú jednoduché nočné stolíky. Na stolík sa hodí lampa s tienidlom, ostatné veci radšej schovajte do zásuviek. Pri výbere postele myslite aj na úložný priestor, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a minimalistický dizajn. 

Dôležité sú aj úložné priestory, ktoré schovajú neporiadok. Ak sa rozhodnete zjednodušiť si bývanie stavte aj v spálni na účelnosť. Typickým príkladom je napríklad japonský šatník. Je jednoduchý, prehľadný a každý centimeter je využitý dokonale. Tričká a svetre sú väčšinou poskladané v škatuliach, väčšie kusy sú zavesené na vešiakoch. Spodná časť šatníka sa využíva ako priestor na topánky a spodné prádlo. 

Tip: Mladomanželská pôžička – pre koho je určená a ako ju vybaviť? 

Japonská obývačka 

Japonská obývačka sa takmer nezaobíde bez nízkeho konferenčného stolíka, čajového stolíka a vankúšov na sedenie. Zvoliť môžete aj sedáky z prírodného materiálu, napríklad ratanu. O klasické sedenie sa postará hranatá sedačka, ideálne s úložným priestorom, aby ste v nej mohli schovať veci, aby nerušili čistý dizajn a pozitívnu energiu. 

Detská izba 

Detské izby sú nielen miestom na oddych, ale aj priestorom na učenie a hranie. Detská izba by mala podporovať všetky aktivity a potreby dieťaťa. Použitie japonského štýlu môže byť dokonalým riešením. Zariaďte izbu vašich detí multifunkčným nábytkom s úsporou miesta, detskou šatníkovou skriňou a vstavanymi policami. Vytvorte im priestor na hranie pomocou lezeckých stien a miesto na učenie s praktickým stolom. Deti tento útulný štýl zaručene zamilujú. 

Japonská jedáleň 

Minimalizmus a jednoduchosť platí aj pre zariadenie jedálne, z ktorej by sa malo vynechať príliš nepotrebných predmetov. Steny tejto miestnosti by mali byť svetlé s primeraným osvetlením, zakomponovať môžete jeden alebo dva obrazy či fotografie, nie však viac. 

Japonská kuchyňa 

Typická japonská kuchyňa by mala byť teplá a útulná. Na vytvorenie pohodlnej a predsa modernej kuchyne zvoľte riad a kuchynské potreby v japonskom štýle, bavlnené alebo bambusové obrusy a závesy a tienidlá z ryžového papiera. 

Japonská kúpeľňa 

V japonskej tradičnej kúpeľni nájdete hlbokú vaňu úkrytu vo vnútri podlahy. Rám vane je zvyčajne vyrobený z dreva, aby zodpovedal zvyšku miestnosti. Svetlé a pokojné tóny tak v kúpeľni vytvárajú dokonalú relaxačnú atmosféru. 

Ak vám to priestor dovoľuje, do kúpeľne si môžete nainštalovať vírivku, ktorá je vhodná nielen na oddych, ale môže sa pochváliť aj mnohými zdravotnými výhodami. 

Tip: Ak máte balkón alebo terasu, jednoduchými dekoráciami a doplnkami si môžete skrášliť aj tieto oblasti. 

Japonsko ako domov minimalizmu 

Japonci sú známi aj tým, že sa snažia nájsť krásu v jednoduchosti. V dnešnom hektickom svete čoraz viac ľudí túži po zjednodušení, návrate k prírode a harmónii. Súčasťou japonskej kultúry je princíp nehromadenia veci. Každý kúsok v domácnosti by preto mal mať svoj účel a mal by prinášať radosť. Nepotrebných vecí sa priebežne zbavujte, čo vám umožní mať lepší prehľad, viac priestoru a účelnejšie a vedome využívať to, čo už máte. 

Okrem toho sa budete v čistom, upratanom a prehľadnom interiéri cítiť lepšie. 

Tipy na záver 

  • Základom je priestrannosť a variabilita 
  • V japonskom štýle sa vyskytuje mnoho symbolov (pre šťastie, úspech a lásku, peniaze,) ktoré sa prejavujú v usporiadaní interiéru alebo v podobe dekorácií 
  • Tvary sú skôr strohé a racionálne s geometrickými vzormi 
  • Nábytok je prevažne jednoduchý a ľahký, čím interiér nepôsobí preplnene 
  • Textilné doplnky vytvárajú zaujímavý detail 
  • Obľúbené farby doplnkov a dekorácií sú červené, žlté alebo zelené s motívom prírody a kvetov 
  • Okná sú prevažne bez záclon, doplniť ich však možno žalúziami alebo látkovými posuvnými panelmi 
  • Klasickou dekoráciou je bonsaj alebo rozumne naaranžované rastliny 
  • Japonskú atmosféru si vyčarujete aj pomocou tradičného čajového obradu, pri šálke čaju z malých misiek a roztomilej konvičky 

Na to aby ste sa zamilovali do tohto čistého, jednoduchého a minimalistického konceptu interiéru, nemusíte nevyhnutne vyrastať v Japonsku. Pridaním niekoľkých základných prvkov, ako sú rastliny, jemne osvetlenie, vodné prvky, vonné tyčinky či nízky nábytok, môžete úspešne dosiahnuť takmer identický štýl, ktorý poznáte s obrázkov. 

Implementáciou niektorých alebo všetkých vyššie uvedených tipov nápadov na dekoráciu vašich priestorov si budete môcť užívať harmóniu, pokoj a pozitívnu energiu aj po celé roky bez toho, aby ste museli míňať veľa peňazí na ďalšie vybavenie a zariadenie. 

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk 

Zdroje obrázkov: pexels.com, unsplash.com

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť