Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Tieto doplnky vytvoria obývačku s prímorskou atmosférou

Zdieľať

Chcete si predĺžiť spomienky na toto leto strávené pri mori? Alebo sa vám k moru nepodarilo toto leto ísť, ale jeho atmosféra sa vám páči? Dostaňte ju do svojho príbytku týmito šikovnými trikmi. Postačí zopár doplnkov a budete sa doma cítiť ako pri mori!

Základné prvky prímorského štýlu

prímorský štýl

Paleta farieb, ktorú by ste mali použiť pre efekt prímorskej atmosféry by mala byť od bielej, béžovej až po jemne modrú. Farby by mali odrážať všetky prvky, ktoré sa s prímorskou oblasťou spájajú. Vďaka jemným farbám sa môžete vyhrať s textúrou a štruktúrou jednotlivých doplnkov v interiéri. Dôležité je, aby vybraná paleta farieb a doplnkov vniesla do priestoru uvoľnenú a bezstarostnú atmosféru. Čoraz viac sa upúšťa od kombinácie len bielej a modrej. Mnohí dizajnéri sa prikláňajú k palete neutrálnych farieb – béžová, krémová, sivá a hnedá v kombinácii s umeleckými dielami, tapetami alebo výraznejšími doplnkami. Vďaka tomu môžete mať prímorskú atmosféru vo svojej obývačke celoročne. Kľúčové sú doplnky s materiálmi, akými sú prútie, ľan, ratan, juta, morská tráva, zvetrané drevo a rôzne imitácie kamienkov, mušlí, koralov. Dôležité je zabezpečiť maximálne presvetlený priestor. Bonusom sú svetlé podlahy. Ak ich nemáte, vyriešia to svetlé koberce v miestnosti. Pozrite si spolu s nami tipy na dekorácie a doplnky, ktoré razom dodajú vašej obývačke prímorský nádych.

Veľa praktických tipov nájdete aj tu:

15 tipov na letné dekorácie a doplnky v interiéri

Úchytky na nábytok

Taká drobnosť a dokáže veľa. Vymeňte na svojich skrinkách a zásuvkách úchytky. Vyberte si zo širokej škály porcelánových, keramických, kovových, drevených, či v kombinácii s kožou. Zvoliť môžete jednofarebné alebo s ornamentmi, ktoré vám priblížia more, oceán a prímorské oblasti.

Vankúše

Na sedačke nesmú chýbať vankúše. Sú nielen oporou, ale aj výrazným dekoračným prvkom miestnosti. Ak ich oblečiete do obliečok vo svetlých tónoch, stavíte na prúžkovanú klasiku, prípadne doplníte námorníckym vzorom, máte vyhraté. Len to zbytočne neprekombinujte.

Koše

Prútené koše z bambusu, juty, ratanu či morskej trávy patria do priestoru prímorského štýlu. Zaobstarajte si ich vo viacerých veľkostiach a takisto aj rôzne využite. Menší na odloženie drobností, stredný ako obal na izbovú rastlinu a najväčší ako úložný priestor pre prikrývky či zvyšné vankúše.

Vôňa

Okrem vizuálnych doplnkov sa vám zíde aj doplnok, ktorý očarí čuchové zmysly. Vyberte si sviečku alebo aromatický difuzér s vôňou pripomínajúcou more, vôňu borovíc či chladného vánku, ktorý cítiť na pobreží.

Mušle ako doplnky

Ak máte doma mušle, koraly či kamienky, tak ich skombinujte a vytvorte si dekoráciu. Inšpirovať sa môžete týmito nápadmi:

Priniesli ste si z dovolenky pri mori mušle? Vytvorte si z nich dekorácie!

Ak nie ste veľmi tvorivé typy, tak aj pre vás máme riešenie. Dajte šancu mušliam v podobe rôznych doplnkov. Napríklad vázou v tvare mušle, ktorú stačí doplniť sušenými trávami alebo nechať aj voľne vyniknúť.

Steny

Steny sú veľkou plochou obývačky, preto by nemali uniknúť vašej pozornosti. Pri vytváraní prímorského štýlu sa používa najčastejšie tapetovanie, obklad s bielym drevom, ale siahnuť môžete aj po menej náročnej možnosti. Vyplňte steny zaujímavou galériou. Použite výrazný obraz alebo kombináciu plagátov s prímorskou tematikou.

Stolovanie

Ak je súčasťou vášho obývacieho priestoru aj jedálenská časť, tak sa nechajte inšpirovať dvoma tipmi. Dokonalý efekt spravia okrúhle prestierania z morskej trávy. Aj keď nebudete práve stolovať, oživia váš stôl v prímorskom a zároveň prírodnom štýle. Servírovanie potom oživte farebnými podnosmi a už bude stačiť pripraviť len chutné jedlo.

Na záver zopár inšpirácií

Pre predstavu sme vybrali zopár inšpirácií z instagramu. Poukazujú na to, ako spomínané prvky a doplnky môžete spolu kombinovať.

Inšpirácia č.1: Modrá farba na nábytku v tomto prípade krásne hrá s neutrálnymi doplnkami

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ana_Home13 (@ana_home13)

Inšpirácia č.2: Pozrite sa, ako kombinovať rôzne vzory a farby na vankúšoch. Výrazným prvkom je drevený masívny stolík, ktorý nádherne vynikne pri svetlom koberci, tkaninách aj svietidlách. Z masívu môžu byť vyrobené aj iné kusy nábytku, napríklad TV stolík.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pure Salt Interiors (@puresaltinteriors)

Inšpirácia č.3: Dôkaz toho, že nemusíte ladiť s neutrálnymi odtieňmi len modrú farbu. Krásne vynikne aj smaragdovo zelená. Stačí zopár detailov – farba závesu, podnos a podobný odtieň na vankúšoch.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @ivy.home.and.living.interiors

Páči sa vám tento štýl zariaďovania? Napíšte nám do komentára, či ho máte doma aj vy.

Koláž obrázkov: kolekcia HM HOME, ZARA HOME, SINSAY HOME

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť