Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako čistiť koberce – praktické rady 

Zdieľať

Koberec je interiérovým doplnkom, ktorý nájdeme takmer v každej domácnosti. Vďaka nemu je príjemne a teplo od podlahy. Leto je ideálnym obdobím na jeho čistenie, či už si zvolíme mokrú alebo suchú metódu. Na čo sa zamerať a práve naopak, čomu sa vyhnúť – pozrite si praktické tipy, ako vyčistiť koberec. 

Správna údržba zachová dokonalý a dlhotrvácny vzhľad koberca

Pred samotným čistením koberca je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov.

 • Na akom frekventovanom mieste máte umiestnený koberec? Ak je koberec používaný dennodenne, na frekventovanom mieste, akým je plocha v obývacej izbe alebo behúň v kuchyni, tak jeho čistenie je potrebné aplikovať viackrát v roku.  
 • Sú v domácnosti deti, domáci miláčikovia alebo alergici? Pokiaľ áno, v tom prípade je potrebné častejšie čistenie (viac ako dvakrát do roka). 
 • Pred tým než sa pustíte do čistenia koberca, je dôležité vedieť, z akého je materiálu. Pri kusových kobercoch je táto informácia uvedená na visačke. Väčšinou okrem materiálu, nájdete aj informáciu, ako sa starať o daný koberec. Je to dôležité, aby sme vedeli použiť ten správny prípravok. Len tak sa nám podarí šetrne vyčistiť koberec, ktorý máme k dispozícii. Pri metrážnych kobercoch je vhodné opýtať sa na údržbu pri samotnej kúpe alebo potom vyskúšať čistenie na malej ploche, aby sme zistili, či nedôjde k znehodnoteniu.  

koberec

Suché čistenie 

 • Jedná sa o často používanú metódu na odstránenie škvŕn z koberca.
 • Táto metóda je šetrnejšia oproti mokrému čisteniu.
 • Rýchly efekt po čistení a môže sa po koberci hneď chodiť a využívať ho.
 • Väčšina čističov určených na suché čistenie pohlcuje aj pachy. 
 • Postup s čističom je veľmi jednoduchý: Čistič nanesieme na koberec, podľa pokynov necháme pôsobiť a povysávame. Môžeme celý postup aj viackrát opakovať. 

Mokré čistenie kobercov 

Mokré čistenie je náročnejšie na prácu a čas, ale veľmi efektívne. Dokáže kobercu oživiť pôvodnú farbu. Je to veľmi efektívna metóda na odstránenie odolných škvŕn aj mastnoty. 

Postup je zdĺhavejší oproti suchému, ale takisto pomerne jednoduchý: 

 1. Povysávajte koberec.
 2. Aplikujte prípravok na mokré čistenie. Pomocou handričky, kefy alebo špongie na čistenie postupujte podľa návodu uvedeného na samotnom prípravku. Aktívna pena by mala rozpustiť špinu a naviazať ju na seba.  
 3. Po vyschnutí je potrebné koberec prejsť vysávačom. 
 4. Zvážte mokré čistenie v prípade, ak je pod kobercom plávajúca podlaha alebo parkety, aby počas tohto čistenia nenavlhli.  

V prípade mokrej metódy to nie je až také jednoduché, pretože na použitie je vhodné použiť špeciálny prístroj na čistenie, ktorý bežne v domácnostiach nemáme. Tepovač alebo čistič kobercov sa dá na určitú dobu požičať od profesionálnej firmy. Ten dokáže pomocou trysiek a pary vpúšťať do koberca čistiaci prostriedok a zároveň ho aj spätne odsaje. Vyhradiť si treba istý čas, kým plocha vyschne. Alebo druhou možnosťou je objednať si priamo službu na čistenie a tepovanie kobercov od firmy, ktorá sa tomu profesionálne venuje.  

koberec

Tipy a rady, ktoré sa zídu

 • Ak si nie ste istý prípravkom, ktorý chcete použiť pri čistení koberca, vyskúšajte ho na malej ploche – otestujete tak stálosť farby koberca.  
 • Domáca trojka pri čistení kobercov: soľ, kypriaci prášok do pečiva, sóda bikarbóna. Soľ pomáha pri škvrnách na koberci od červeného vína. Stačí posypať škvrnu a nechať pôsobiť. Sóda bikarbóna či kypriaci prášok do pečiva vám pomôže pri škvrnách od kávy a sódou môžete posypať koberec cez jemné sitko, nechať pôsobiť a povysávať. Koberec tak zbavíte nepríjemného pachu. Pozrite si video od @uklidproklid ako odstrániť pachy z kobercov.

Foto: pexels.com