Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Najčastejšie dôvody, prečo vám čerstvo vypraná bielizeň páchne 

Zdieľať

Spozorovali ste nepríjemný zápach v bielizni, napriek tomu, že je čerstvo vytiahnutá z práčky? Čo môže byť príčinou? Ako by sa tomu dalo zabrániť?  

Existuje niekoľko dôvodov, prečo vaša bielizeň nepríjemne zapácha, keď vychádza z práčky.  

Nesprávne skladovanie 

Veľkým problémom zapáchajúceho prádla z práčky je jeho nesprávne skladovanie. Ak teda chcete, aby sa kvalita a svieža vôňa nových posteľných obliečok uchovala čo najdlhšie, pred uložením do priedušnej nádoby nechajte špinavú bielizeň poriadne vyschnúť (najmä prepotené oblečenie a vlhké utierky i uteráky). Nenechávajte tieto veci v koši príliš dlho, pretože nečistota a čas spolu vytvárajú odolné, páchnuce škvrny. 

Vymeňte ohrievacie teleso  

Nové ohrievacie teleso Bosch sa môže postarať o to, aby ste bez nutnosti kúpy drahej práčky mohli získať späť čistú a voňavú bielizeň. Ak sa voda počas pracieho cyklu z dôvodu pokazeného telesa nezohreje na správnu teplotu, výsledok prania bude neuspokojivý. 

Ak periete len pri nízkych teplotách, hrozí, že sa na vnútornej strane pracieho bubna vytvorí biofilm baktérií, plesní, tukov, bielkovín a iných látok. To môže spôsobiť nepríjemný zápach v práčke a na čerstvo vypranej bielizni. Použitie aspoň jedného prania na 60 °C každých pár praní a  vysokoúčinného pracieho prostriedku s bielidlom toto riziko znižuje. 

Pridajte do prania ocot 

Okrem kvalitných náhradných dielov Bosch, môže byť pre voňavú bielizeň skvelou pomôckou aj „obyčajný“ kuchynský prípravok. Dávkujte ho odmerkou podľa údajov na obale a tvrdosti vody na mieste. Na odstránenie zápachu je možné do hlavného prania alebo posledného plákania pridať vrchnák (bezfarebného!) octu (väčšinou je to priehradka na aviváž). 

Dbajte na správne plnenie bubna 

Nesprávne a nedostatočné pláchanie môže byť ďalším dôvodom zapáchajúcej bielizne. Aby ste zabezpečili, že kusy bielizne budú úplne zbavené roztoku pracieho prostriedku, vložte ich voľne do práčky. Pri bavlne naplňte prací bubon menej, pri syntetike a zmiešaných látkach do polovice. Pri veľmi znečistenej bielizni podľa možnosti upravte stupeň znečistenia alebo naplňte prací bubon o niečo menej. 

Zdroj obrázka: toocanimages/Shutterstock.com