Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako dosiahnuť bohato kvitnúce kvety? Tipy na starostlivosť o muškáty

Zdieľať

Muškáty sú obľúbenými kvetmi. Dodávajú šmrnc vidieckym záhradkám, ale aj mestským balkónom či terasám. Široká škála farieb a odrôd prinášajú ozajstnú letnú atmosféru. Dodávajú šmrnc vidieckym záhradkám, ale aj mestským balkónom či terasám. Muškáty, nazývané aj ako pelargónie majú juhoafrický pôvod. Sú nenáročné na starostlivosť, avšak existujú určité tipy, ako sa o ne starať, aby sme dosiahli bohato kvitnúce a zdravé kvety. 

Odborníci z „Pelargonium for Europe“ odhaľujú niekoľko jednoduchých tipov, ako túto všestrannú juhoafrickú rastlinu pestovať do krásy, od jari do jesene, a to aj v našich zemepisných šírkach.

Načasovanie

Akonáhle sú noci bez mrazu a teplota sa počas dňa zvýši na dvojciferné číslo, nastal ideálny čas premiestniť muškáty do exteriéru. Na našom území je to väčšinou obdobie po ľadových mužoch, Pankrácovi, Servácovi a Bonifácovi.

muškáty

Mohlo by vás zaujímať: 

5 inšpiratívnych tipov ako si zariadiť a zútulniť balkón

Umiestnenie

Keďže muškáty pochádzajú z oblasti Cape v Južnej Afrike, ako doma sa cítia na teplom mieste plnom slnečných lúčov alebo v čiastočnom tieni. Dokonca ani priame poludňajšie slnko v letných mesiacoch nie je pre tieto rastliny problém. Čím viac hodín slnka dostanú, tým viac kvetov majú. Polodvojité a dvojité odrody pelargónií a kultivary s veľkými kvetmi nemajú radi vlhkosť, vďaka čomu sú vhodné napríklad pre balkóny chránené pred dažďom. Na druhej strane odrody s jedným kvetom nemajú s dažďom žiaden problém.

muškáty

Kvetináče

Muškáty rastú zvlášť dobre, keď majú veľa miesta. Ak sú vysadené príliš blízko iných rastlín alebo ak je nádoba na rastliny príliš malá, nedosiahnu svoj plný potenciál kvetu. Optimálne by mal mať kvetináč alebo kontajner minimálnu hĺbku 18 centimetrov a rastliny by mali byť od seba vzdialené najmenej 20 centimetrov.

nádoby pre muškáty

Polievanie

Keď teploty stúpajú, muškáty rastú a produkujú kvety. Vtedy sa zvyšuje aj ich spotreba vody. Nevadia im dlhotrvajúce tepelné vlny, pokiaľ majú pravidelný a dostatočný príjem vlahy. Rastliny by ste nikdy nemali nechať úplne vyschnúť, je však potrebné zabrániť aj ich zamrznutiu. Prebytočná voda by mala vždy odtiecť, aby nezačali hniť korene. Najlepšie je zalievať rastliny pomaly a v malom množstve.

V skutočne horúcich dňoch ich možno zalievať ráno aj večer. Prácu vám môžu uľahčiť špeciálne systémy samočinného zavlažovania záhrad, ale pre šikovných domácich majstrov je riešením aj upravená plastová fľaša s vodou. Správne množstvo vody na zalievanie je 10 % objemu nádoby, čo zodpovedá asi pol litru na rastlinu v 20 cm nádobe.

muškáty polievanie

Hnojenie

Muškáty majú porovnateľne vysoké potreby výživy ako pri zalievaní. Použitie muškátovej zmesi s hnojivom s pomalým uvoľňovaním živín, zaručí rastlinám optimálnu výživu. Z pokynov výrobcu na obale sa dozviete, ako dlho by mali živiny vydržať. Pomalé uvoľňovanie živín sa vzťahuje na podmienky pri priemernej teplote okolo 20 °C. Pretože teplota pôdy na balkónoch je v lete často vyššia, hnojivo sa vyčerpá skôr. Do zavlažovacej nádoby možno alternatívne pridať štandardné hnojivo pre pelargónie alebo iné kvitnúce rastliny približne raz týždenne. Pokiaľ kvitnúce listy tmavnú, je to znak nedostatku živín. Od septembra, počas celej zimy, kedy máte muškáty zazimované, môžete výživu rastlín obmedziť alebo úplne vynechať.

Mohlo by vás zaujímať: Rozhovor s Hankou Sekulovou o záhrade, ktorá je v súlade s prírodnými zákonmi

Starostlivosť

Zažltnuté listy muškátov odstraňujte pravidelne, nielen pre pekný vzhľad rastlín. Týmto spôsobom sa muškáty stimulujú, aby produkovali nové kvety a netvorili semená. Je to mimoriadne dôležité u polodvojitých a dvojitých odrôd. Vyčerpanú stonku kvetu odtrhnite palcom a ukazovákom. Medzi koncovými odrodami sa nachádzajú aj samočistiace pelargónie, ktoré púšťajú odumierajúce kvety samy a nové púčiky produkujú takmer okamžite.

Zdroj: Pelargonium for Europe

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť