Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Mária Špilárová: Viem, že dnešné ženy chcú mať šatník flexibilný, s ohľadom na rozumný rozpočet, zloženie či farby

Zdieľať

Majka je Slovenka žijúca v Košiciach, ktorá sa popri svojej práci venuje vlastnému projektu s názvom Miss Kolorova. Miluje módu a túto lásku k nej pretavila do svojho nezvyčajného second handu. Nájdete u nej oblečenie škandinávskych značiek, ale aj D&G, Valentino či Prada za zlomok ceny. V rozhovore nám prezradila, v čom spočíva jedinečnosť jej projektu Miss Kolorova. Poukazuje na to, že sa striktne netreba držať len svojej konfekčnej veľkosti a dokonca si u nej viete kúpiť celý outfit. Jej poznávacím znamením je klobúk na hlave a veľmi príjemný a vtipný pohľad nielen na módu. 

Majka, predstav prosím bližšie našim čitateľkám, v čom spočíva tvoj projekt Miss Kolorova?

Mária Špilárová/ @Miss_Kolorova

Miss Kolorova je projekt krásneho, kvalitného, častokrát nezvyčajného oblečenia, ktoré prostredníctvom instagramu ponúkam „Kolorkám“ (tak familiárne nazývam všetky moje zákazníčky, v mnohých prípadoch už aj kamarátky :))

U Miss Kolorovej nájdete inšpiráciu, čo s čím kombinovať, odvahu na kúsky, ktoré by ste si možno samé v obchode nevybrali, ale určite svojím spôsobom aj otvorenosť pri výbere konfekčnej veľkosti.

Častokrát ostanete prekvapené ako vám sadne košeľa vo veľkosti L, aj keď sama nosíte veľkosť S. Miss Kolorovu si môžete predstaviť ako elegantnú dámu, odviazanú slečnu, veselé dievča, záleží od uhla pohľadu, nálady, daného dňa či spoločenskej udalosti ;). Viem, že dnešné ženy chcú mať šatník flexibilný, s ohľadom na rozumný rozpočet, zloženie či farby. Miss Kolorova sa toto všetko snaží dodržať a byť pritom stále eko.

V čom je Miss Kolorova iná a výnimočná oproti podobným projektom?

Projekt Miss Kolorova sa určite odlišuje samotným prístupom k výberu jednotlivých kúskov, najmä silným dôrazom na kvalitu materiálov. Všetko dôsledne prechádza mojimi rukami a jastrabím očkom :). V jednotlivých dropoch ponúkam oblečenie, ktoré je koncipované do kolekcií, ktoré sú ladené do rovnakých farieb či vzorov, niekedy aj tém.

Posledné týždne sa na Miss Kolorovej začínajú objavovať aj celé outfity, ktoré si môžu baby kúpiť. Ponúkam značky, ktoré možno nie sú v našich končinách také zvučné, no určite sú veľmi kvalitné a udržateľné už od svojho vzniku.

Oblečenie fotím výlučne na sebe, to dodá mojim zákazníčkam lepšiu predstavu o tom, ako daný kúsok vyzerá na postave. Samozrejme nesmú chýbať ani videá. Aj týmto si profil Miss Kolorova, podľa môjho názoru, buduje silnú estetickú hĺbku, dokonca každý riadok vo feede predstavuje jeden predávaný kúsok,čo je aj moja signatúra. Vymyslela som si ju ešte v úplných začiatkoch.

Výnimočnosť sa uzatvára aj samotným balením s vlastnými nálepkami, v ktorom sa nachádza čisté, voňavé oblečenie s malou motivačnou kartičkou. Jednoducho povedané, Miss Kolorova je len jedna :).

Aké kúsky u teba môžeme nájsť?

U Miss Kolorovej nájdete rôzne kúsky oblečenia, avšak primárne sa sústreďujem na oblečenie, ktoré je odlišné, iné, no hlavne kvalitné! Naozaj si dám záležať na zachovaní, čo najväčšej udržateľnosti. Nájdete u mňa množstvo košieľ, zaujímavých topov, šiat. V lete je to skôr ladené do rozmanitých farieb či vzorov, prevažne v „BOHO“ štýle. V zimnom období túto farebnosť utlmím do neutrálnejších tónov, ktoré predstavujú rôzne vlnené či kašmírové svetre. Určite očakávajte aj pravú rifľovinu v podaní legendárnych Levis džínsov, pomaly však do konceptu dopĺňam aj rôzne typy nohavíc. S tým som však opatrnejšia, keďže veľmi dobre vieme, že väčšina z nás práve tento typ oblečenia musí skúšať, preto sú to skôr ležérnejšie kúsky.

Značky sa u mňa rôznia, no v ponuke mám veľa škandinávskych značiek ako Fillipa K, Baum und Pferdgarten, Odd Molly, Marimekko, no taktiež u mňa nakúpite aj značky z reťazcov. Tie sú už vyrobené a bohužiaľ sa im nevyhneme. V takom prípade uprednostňujem prírodné materiály, o to sa vlastne na Kolorovej snažím stále. Predala som však aj také kúsky ako je D&G, Valentino či Prada, dokonca aj kúsky z dizajnérskych domov ako francúzsky Manoush či Rabens Saloner. Čo sa týka materiálov, okrem ľanu, bavlny, vlny či kašmíru ponúkam aj unikátnejšie materiály ako lyocel, modal či rami. Som si istá, že si každá žienka nájde to svoje :).

Sleduješ módne trendy a inšpirácie alebo sa riadiš skôr vlastným vkusom?

V tínedžerských rokoch som trendy určite sledovala (kto sa narodil tesne pred 90tymi rokmi si veľmi dobre pamätá, ako sme chceli všetky nosiť žehličky na nohách ako “spajsky” 😀 ) Ono človek sa tomu nevyhne ani dnes, keďže my ženy máme tendenciu obliekať sa rovnako. Čo vidíme na druhej, musíme mať aj my. Sú toho plné ulice, najmä u mladých, kde trendy bohužiaľ určuje fast fashion. Úprimne, pre mňa je to však nuda. Stále som mala potrebu odlišovať sa. Pamätám sa, že sme s mamkou chodievali na nákupy do Prahy, vtedy to bolo niečo „wau“. Dnes som si našla to svoje, čo ma perfektne odlíši od ostatných žien.

Hovorí sa, že „šaty robia človeka“, ako to vidíš ty?

Áno aj nie 🙂 určite si nemyslím, že musíme byť „ocapaný“ od hlavy po päty v drahej značke na to, aby sme boli uznaný za lepšieho človeka, toto určite nevypovedá o kvalite človeka. Treba si uvedomiť, že nie daná drahá značka, ale to samotné oblečenie robí človeka. V dnešnej dobe je populárne ukazovať okázalo veľké loga značiek, kde sa len dá. Na druhej strane, povedzme si však pravdu. Upravená žena, upravený muž na nás pôsobia pozitívnejším dojmom, že? Ja osobne sa rada pozriem na pekne oblečeného človeka, samozrejme s vkusom 🙂

Ak by si sa mala zapojiť do výzvy #sexyženskýoutfit, čo by si si obliekla?

Mária Špilárová/ @Miss_Kolorova

Tak toto je u mňa absolútne jednoznačná odpoveď. Obliekla by som si šaty/košeľu s holým chrbtom. Presne to je pointa značky, ktorú už druhý rok obliekam. Mne sa na žene omnoho viac páči výstrih na chrbte ako na prsiach, tam to niekedy pôsobí veľmi vulgárne, keď to daná dáma prepískne. Vystrčené prsia za každú cenu sú podľa môjho názoru už prežitkom v ženskej kráse.

Akú radu by si dala ženám, ktoré hľadajú svoj vlastný štýl v obliekaní? Ako ho nájsť?

Hmmm, toto je proces, ktorý môže trvať roky. Napríklad mne to trvalo do mojich 32 rokov :D. Hlavne by som však žienkam poradila asi jedno, kašlime na tie trendy v zmysle – nepridŕžajme sa ich do bodky. Ok, inšpirujme sa sčasti farbami, či strihmi, ale v žiadnom prípade by sme nemali nosiť niečo, v čom sa vyslovene necítime komfortne len preto, že je to teraz in. Z posledných trendov, ktoré som zachytila pre aktuálnu sezónu vypichnem napr. topy na viazanie cez bruško, no úprimne, nie každý by sa v niečom takom cítil príjemne. Alebo opäť sa vracajú neónové farby, tie však nepristanú každému typu ženy.

Určite by som však babám poradilo toto: Zavrite oči dievčatá a predstavte si koľko žien sa vo vás skrýva… Ste matka? Ste manažérka? Ste srdcom športovkyňa? Čo rady robíte vo svojom voľnom čase? Podľa svojich odpovedí skladajte svoj šatník. Uvidíte, že to pôjde ľahšie :).

Miss Kolorova funguje síce ako online projekt, aký máš však vzťah k reálnym burzám, swapom s oblečením a second handom?

Absolútne pozitívny, sama sa takýchto akcií zúčastňujem. U nás v Košiciach pred pandémiou fungovali mestské swapy, nespomínam si, či som nejaký vynechala. Swapy som však využívala skôr ako možnosť posunúť svoje oblečenie do sveta. Naozaj sa snažím doma hromadiť veci uvedomelejšie, preto už “nezvláčam” :).

Mamka ma naučila vnímať second handy ako zdroj inšpirácie, kde sa žena môže obliecť za dobrú korunku na milión spôsobov.

Aj tam však treba dávať pozor, pretože aj pri nákupoch v „sekáči“ viete zahltiť šatník vecami, ktoré naozaj nepotrebujete. Ak by som nebola zameraná na nákup jednej značky, určite by som uprednostnila skôr second hand pred fast fashion značkami.

Mohlo by vás zaujímať: 8 outfitov s bielym tričkom, v ktorom zažiarite

Miss_Kolorova svojím spôsobom podporuje slow fashion. Riadiš sa v živote „uvedomelým spôsobom“ aj v iných oblastiach ako len v móde? (bývanie, cestovanie, život ako taký,..)

S manželom sa za posledné roky určite snažíme žiť uvedomelejšie. Nemôžem o sebe tvrdiť, že som 100% eko človek. Stále mám svoje chybičky, ale už len to, že o tom uvažujeme, že triedime odpad, že veci, ktoré nepoužívame radšej posunieme ďalej a nevyhodíme ich, je krok vpred. Oblečenie nakupujem od značky, ktorá šije lokálne, má eko certifikáty na všetky látky, z ktorých šije. Jedlo si nakupujeme tak akurát. Nestane sa nám, že by sme niečo vyhadzovali do koša. A bez látkovej tašky ani na krok! Veľmi sa mi páčila veta, ktorú som raz prečítala na Instagrame u skvelej @neobycajna_suzie : „Svet nepotrebuje jedného dokonalého zero-wastera, potrebuje milióny nedokonalých.“ Ak to celé zhrniem, snažíme sa nakupovať v duchu: ,,Nie sme tak bohatí, aby sme kupovali lacné veci.“

Majka doplň tvoju trojku „módny, módna, módne“ :

žena

Mária Špilárová/@Miss_Kolorova

Tvoj obľúbený MÓDNY doplnok:

Kto ma dobre pozná vie, že je to jednoznačne klobúk! Momentálne si vytváram zbierku z krásnych vlnených klobúkov od austrálskej značky Lack of Colors. Môj must have! 🙂 Vyslovene si prídem nesvoja, keď odchádzam bez klobúka, ale kto vie, aký nepríjemný vie byť náš preslávený košický vietor, určite chápe, že niekedy klobúk musí proste ostať doma :D.

Tvoja obľúbená MÓDNA ikona:

Mojimi módnymi ikonami sú zakladateľky značky The Odderside Justyna Przygonska a Brygida Handzelewicz Waclawek, tak prirodzene krásne, ženské stvorenia to sú :). Veľmi sa mi na nich páči tá úžasná voľnosť v móde, ako sa povie – idú si svoje, kombinujú ženskosť s ležérnosťou a častokrát to celé podčiarknu vintage kúskami, naozaj sú inšpiratívne!

Tvoje MÓDNE faux pas (ak nejaké máš):

Módne faux pas 😀 – no určite to nebude z aktuálnej doby. Vo všetkom, čo aktuálne nosím, sa totiž cítim super! Ale ako správna fashionistka som v roku 2005 bola v nákupných maniačkach 😀 a tam som dostala od pána Vašuta riadnu kritiku, že mám na sebe „spací tílko a neštastne nařasenou sukni“. Vtedy to pre mňa bolo ozajstné módne faux pas. Dnes, keď mám dospelácky rozum sa pýtam, prečo ma vlastne ten pán hodnotil? 😀