Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

5 inšpiratívnych tipov ako si zariadiť a zútulniť balkón

Zdieľať

Dlhšie a teplejšie dni sú tu, preto je ideálny čas pripraviť svoj balkón, terasu či lodžiu na novú sezónu. Nepotrebujete veľa, stačí zopár doplnkov a voľné chvíle na balkóne budú pre vás ozajstným relaxom. Ako si zútulniť balkón? Pripravili sme 5 rôznych návrhov, ktorými sa môžete inšpirovať. 

Pri zútulňovaní balkóna treba brať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov:

  • veľkosť balkóna – je rozdiel, či máme priestor malý a úzky alebo priestor s veľkou plochou
  • účel balkóna – je potrebné si uvedomiť, či balkón bude slúžiť len ako oddychová zóna alebo bude určený aj na pestovanie byliniek a kvetov
  • finančné možnosti – zútulniť balkón môžeme dvoma možnosťami, buď kúpou jednotlivých doplnkov a záhradného nábytku alebo vyrobíme niečo sami a použijeme to, čo už doma máme

Sedím si na balkóne…a je mi fajn

Ak chceme tráviť čas na balkóne, potrebujeme si vybrať vhodné sedenie. Možnosti na trhu sú rôzne. Hojdacie kreslá či siete, dizajnové, ale aj funkčné a praktické stoličky a kreslá, lavice. S ohľadom na priestor si vyberáme aj daný typ sedenia. Ak máme terasu, kde sa počas jari a celého leta chceme stretávať s blízkymi, je vhodné uvažovať nad súpravou záhradného nábytku. Samozrejme, ak chceme improvizovať, dá sa využiť aj vyradený nábytok, ktorý už doma nepotrebujeme a použiť ho v exteriéri. V súčasnosti je stále veľkým trendom kombinácia rôznych tvarov a materiálov. Ak máme malý priestor na balkóne, tak je vhodné použiť skladacie stoličky, ktoré nezaberú veľa miesta.

So sedením súvisí a navzájom sa dopĺňa ukladací priestor v podobe stolov a stolíkov. V niektorých prípadoch postačí aj obyčajný stojan. Na balkóne sa vám zíde plocha, kam môžete položiť svoju obľúbenú šálku kávy či čaju, magazín alebo aj záhradné nožnice či iné doplnky, ktoré je dobré mať po ruke.

Osvetlenie na balkóne

Predpokladáme, že počas dlhších jarných a letných večerov, je balkón práve tým ideálnym miestom na oddych po celom dni. Večerné sedenie na balkóne vám istotne spríjemní jemné osvetlenie. Môžete si zvoliť, či na balkón umiestnite lampáš alebo nejaké bodové svetlo či lampu. Zaujímavým prvkom sú takisto svetelné reťaze, ideálne tie exteriérové, ktoré sú vhodné na podmienky vonku, prípadne solárne svetielka, ktoré sa počas dňa nabíjajú energiou, aby vám večer mohli vytvoriť príjemnú atmosféru.

V hlavnej úlohe – balkónové kvety

Keď sa povie balkón, vynorí sa mi predstava kvetináčov plných červených muškátov. Kvety jednoducho k balkónu neodmysliteľne patria. Pri sadení balkónových kvetov odporúčame venovať pozornosť tomu, na akej svetovej strane je váš balkón, aby ste kvetom zaistili tie správne podmienky. Je dobré sa pred samotným výberom kvetov na balkón informovať, či sú vhodné na to stanovisko, kde ich chceme pestovať. Opäť podľa možností, ktoré máme, si volíme typy kvetináčov, či už stojace alebo na menších balkónoch visiace. Ak máme potrebu vytvoriť si z balkóna nerušenú zónu, dá sa to aj prostredníctvom opornej steny, po ktorej necháme rásť ťahavé a popínavé rastliny.

balkónNezabudnúť na textílie

Podobne, ako vo vnútri aj v exteriéri by sme nemali zabúdať na textílie, ktoré spríjemnia posedenie na balkóne. Počas chladnejších večerov sa vám určite zíde deka či prikrývka. Ďalej sú to sedacie podušky a vankúše, s ktorými sa môžete vyhrať, či už materiálovo alebo farebne a zvoliť si ten svoj štýl na balkóne. Je už na vás, či si zvolíte pruhované vankúše v kombinácii s bambusovými alebo ratanovými prvkami na balkóne pre vytvorenie efektu prímorskej oblasti alebo skôr kvetinové a romantické vzory na textíliách s bielym nábytkom vo vidieckom štýle.

balkon

Zdroje fotiek: jysk.sk

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť