Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Prírodný štýl v bývaní: Ako dostať prírodu do interiéru?

Zdieľať

Príroda je momentálne pre viacerých z nás útočiskom. Jediným miestom, kde sa dá voľne pohybovať, čerpať energiu, oddychovať. Aj z toho dôvodu zostávajú prírodné motívy trendom v bývaní. Prírodný štýl vytvára harmóniu, pokojnú atmosféru. Je to nadčasový štýl bývania, ktorý je prirodzený a dobre kombinovateľný s prvkami ďalších interiérových štýlov. 

Ako dostať prírodu do interiéru?

Spôsobov, ako vytvoriť interiér v prírodnom štýle, je niekoľko. Stačí sa inšpirovať prírodou. Ak idete do prírody, na prechádzku či do lesa, všímajte si farby, štruktúry, materiály, ktoré sa tam vyskytujú. Obklopia vás odtiene od svetlohnedej po tmavohnedú, odtiene od béžovej, jemnej žltej po okrovú, rôzne odtiene zelenej či modrej. Rozhliadnite sa navôkol – tráva, ihličie, lístie, mach, voda v potoku, kamene, zemina a pôda, to všetko má svoju zaujímavú štruktúru, ktorou sa môžete inšpirovať.

Mohlo by vás zaujímať: Tipy na jarné dekorácie 

Hlavným prvkom a materiálom v interiéri v prírodnom štýle je drevo. Trendom v roku 2021 je svetlé drevo. S čím drevo kombinovať? Škála materiálov je rôznorodá. Drevo sa najlepšie kombinuje s týmito ďalšími materiálmi, ktoré sme si nazvali „3 K“ – kameň, koža, kov.

kameň, koža, kovPrírodné materiály a prvky v interiéri

Ak zvažujete iný materiál ako je drevo, prírodné materiály bambus alebo ratan prinesú do interiéru nielen prírodný štýl, ale troška aj nádych exotiky. Stačí doladiť s rastlinami, akými sú napríklad palmy, bielou farbou bytových doplnkov a príjemný, vzdušný a otvorený priestor je na svete.

bambus, ratan

Aké odtiene sa objavujú v prírodnom štýle?

Neutrálne farby sú nadčasovou klasikou. Pre niekoho „nudný“ vzhľad v béžovej farbe ozvláštni kombinácia materiálov, štruktúr, ale aj doplnenie farbami. S drevom harmonicky vyznie biela, čierna farba, ak to chceme ozvláštniť, tak napríklad aj metalické farby, predovšetkým zlatá.

Zaujímavosť: Farbami roka 2021 sú podľa organizácie PANTONE šedá farba 17-5104 Ultimate Gray a žltá farba 13-0647 Illuminating. Dve nezávislé farby, ktoré sú zároveň hrejivé, optimistické a povzbudzujúce, skvele vyniknú v prírodnom interiéri.

farby do prírodného interiéruTextílie

V duchu „od podlahy až po plafón“ sa dajú zakomponovať prvky v prírodnom štýle a vytvoriť z interiéru príjemný, prírodou dotknutý priestor. Potrebujete na to len textílie, predovšetkým ľan, jutu či bavlnu. Ľanové závesy, jutový koberec, bavlnená prikrývka či obrus na stole – to všetko sú detaily, ktorými sa dá podčiarknuť prírodný štýl.

Neprehliadnite: Ako si zariadiť bývanie v štýle shabby chic

Útulnú atmosféru vytvoríte aj pomocou vankúšov. Oblečte svoje vankúše do zemitých odtieňov béžovej, púdrovo ružovej, svetlozelenej, svetlomodrej alebo do kvetinových či rastlinných motívov. Nebojte sa kombinácie jednotlivých farieb a potlače, budete prekvapení, ako dokážu spolu vytvoriť harmonický celok.

vankúšeRastliny

V interiéri s prírodným štýlom nemôžme zabudnúť na rastliny. Vyskúšajte tentokrát nielen klasické izbové rastliny v kvetináčoch, ale napríklad ťahavé a popínavé, ktoré upevníte úchytkami na stene či poličkách. Vytvoria krásnu scenériu a zároveň prospejú ovzdušiu.

 

rastliny v interiériZdroje foto: ZARA HOME, pexels.com

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť