Občas sa to stáva. Dostanete alebo kúpite si čerstvé kvety, vložíte do vázy a niečo vám nesedí. Váza by mala dopĺňať dané kvety či aranžmán. Kvety a váza by mali byť v súlade, preto aj keď sa to nezdá, uloženie kvetov do vázy nemusí byť vždy také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Ako si vybrať vhodnú vázu pre vaše kvety? Poradíme vám.
Poďme pekne od začiatku. V prvom rade je potrebné zobrať do úvahy priestor, v ktorom bude váza umiestnená. Tak, ako si treba premyslieť, kam v priestore s veľkou vázou, aby vynikla, takisto si premyslíme, kam s malou vázou, aby nezanikla. Veľké vázy sa najlepšie hodia do predsiení a hál alebo do prázdneho väčšieho priestoru. Malé vázy sú skôr vhodné na príručný stolík, poličku, parapetnú dosku či stôl, aby nebránili spoločnému stolovaniu. Zaujímavým je aj umiestnenie viacerých typov malých váz na jednom mieste.
Keď vázu máme umiestnenú, ďalším krokom je, čím ju naplniť. Kvetinárske pravidlo znie: dĺžka kvetu by nemala byť väčšia ako dvojnásobok výšky vašej vázy. Na základe rád a tipov niekoľkých floristov sme vytvorili prehľad základných typov váz, ktoré sa vyskytujú v našich domácnostiach. Pozrite sa, čím ich správne vyplniť, aby vytvárali dokonalé spojenie vázy a kvetov.
Z angl. bud vase, čo znamená váza na púčiky sa jedná o tvar vázy, ktorá má úzke hrdlo. Už z názvu je jasné, že do nej umiestňujeme jemné stonky, kvety v podobe ešte len púčikov. Stačia jej jemné kvietky ako snežienky či konvalinky, alebo vetvička gypsomilky.
Toto je presne ten typ vázy, ktorá sa hodí na nočný stolík alebo ako jemný doplnok na parapet či poličku.
Patrí medzi menej časté typy, ale nájdeme ju napríklad v moderných interiéroch. Má čisté a jednoduché línie, je minimalistická a nadčasová. Žiadne špeciálne tvarovanie spôsobuje, že nie je veľmi vhodná pri kvetoch, ktoré nepôsobia pekne, ak sú voľne rozpustené. Vhodné do tejto vázy sú typy kvetov, ktoré majú hrubšie stonky alebo stonky bohaté na listy, čím sa vyplní voľný priestor vázy a poskytnú podporu a vytvoria určitú štruktúru, aby vynikli kvety.
Ideálna pre: tulipány, hortenzie, pivónie
Na rozdiel od hranatých, je tento typ oveľa častejší a používanejší. Čím je vyššia okrúhla váza, tým má lepšie tvarované hrdlo, ktoré umožní usporiadanie kvetov držať celkom pevne pokope. Stonky sú tesne v kontakte a tým pádom aj kvety sú blízko vedľa seba a vytvárajú krásny kvetinový aranžmán. Do vysokých okrúhlych váz volíme kvety so štíhlou stonkou, aby sa do nej vošlo čo najviac kvetov. Okrúhla malá váza pripomínajúca akvárium je vhodná, tak na voľne nahromadený zväzok kvetov, ako aj na kompaktnú kytičku. Ak chcete, aby kvety v malej okrúhlej váze vynikli, odstrihnite stonky tak, aby hlavičky kvetov spočívali na okraji vázy, čím vytvoria akoby kvetinovú kupolu.
Má pestré využitie, ideálna pre: pivonky, klinčeky, gerbery, tulipány, ruže
Tento tvar či už hranatý alebo okrúhly si doslova pýta kvety s dlhou štíhlou stonkou. Kombinácia takýchto kvetov a stĺpcovitej vázy vytvára naozaj elegantný vzhľad. Niektoré odrody ruží, určite gladioly, ľalie ale aj s obmedzeným počtom krásne vynikne slnečnica či hortenzia alebo pivonky. Tento typ je vhodný aj na umiestnenie rôznych konárov a vetvičiek, pokiaľ nemáte k dispozícii čerstvé kvety, pretože tvar tejto vázy umožní konárom a vetvičkám držať správny tvar.
Poznáte ten tip s páskou, aby kvety držali pekný tvar aj vo váze, ktorá nie je špeciálne tvarovaná?