Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Originálny doplnok do vašej kúpeľne: Podložka zo starých uterákov

Zdieľať

Nie je nič horšie, ako vyjsť z vane alebo zo sprchovacieho kútu a postaviť sa na studenú podlahu. Pre príjemnejší pocit sú nevyhnutným doplnkom v kúpeľni podložky na zem. Ak si neviete v obchode vybrať, poradíme vám. Podložka sa dá vyrobiť jednoducho a rýchlo aj doma zo starých uterákov. Nielenže vám vznikne originálny kúsok, ale zabijete rovno dve muchy jednou ranou – predídete vyhodeniu starých, nepotrebných uterákov a zároveň vytvoríte užitočnú vec do domácnosti. Nepotrebujete k tomu nič špeciálne a dokonca nemusíte vedieť ani šiť na stroji.

Na výrobu podložky budete potrebovať:

 • dva uteráky (ideálne) rovnakej dĺžky
 • veľkú ihlu
 • bavlnu na šitie
 • nožnice
 • špendlíky
 • väčšie spony
 • gumičku

Pozrite si tiež tipy, ako zrecyklovať starý opasok:

Máte doma starý opasok? Toto všetko si z neho môžete vyrobiť

Postup:

 1. Postrihajte dva staré uteráky pozdĺžne na približne 5 cm pásiky. Použitím dvoch odlišných farieb na uterákoch vytvoríte akoby špirálový vzor. Pokiaľ chcete dosiahnuť monotónny efekt, tak použite uteráky v rovnakých odtieňoch.
 2. Zložte dva prúžky pozdĺžne na polovicu a pomocou dlhej ihly a dvojitej bavlny ich bezpečne zošite na jednom konci.
 3. Použite sponu a gumičku na pripevnenie zošitého konca ku kľučke dverí alebo k inému pevnému predmetu. Držte pásy zložené pozdĺžne a otáčajte ich čo najtesnejšie, aby ste z nich vytvorili akoby prepletanú šnúru. Čím pevnejšie je tkanina skrútená, tým robustnejšia bude podložka. Pripnite pomocou špendlíkov alebo klipov skrútené prúžky dohromady na konci a potom to bezpečne prešite. Ideálne je, aby uteráky boli rovnakej dĺžky.
 4. Stočte skrútenú šnúru z dvoch uterákov okolo prešitého konca, aby ste vytvorili začiatok špirály. Použite dlhú ihlu a dvojitú niť, aby ste šnúru postupne mohli prišívať a tak mohla držať pevne. Pokračujte v navíjaní šnúry okolo špirály. Keď budete šnúru otáčať, držte ju pevne a bezpečne ju prišite na jednotlivých miestach. Všetky voľné nitky či vlákna z uterákových pásikov zastrčte, prípadne ak je potrebné, aj ich zašite.
 5. Pokračujte v krútení a šití, kým nevyčerpáte všetky pripravené skrútené pásy zo starých uterákov alebo kým podložka nebude mať veľkosť, s ktorou ste spokojní. Hotovú podložku jemne umyte a nechajte vysušiť. Potom ju už môžete využiť tam, kam potrebujete – k vani, sprchovaciemu kútu, k umývadlu či k toalete.

Takúto podložku si môžete pripraviť aj z viacerých uterákov, napríklad ako v tomto videu:

Zdroj: Sarah Heerginga: Upcycling with style, A step-by-step workbook

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť