Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Spoznávajte nové miesta alebo pozrite sa na tie známe len z iného pohľadu. Dajte prechádzkam v prírode nový zmysel a objavte čaro geocachingu. Vydajte sa s nami za dobrodružstvom a zábavou.

Foto: pinterest

Čo je to geocaching?

Je to hra, pri ktorej hľadači tzv. kešeri hľadajú skrýšu tzv. kešku (z angl. cache – úkryt). V skrýši je uložený drobný zápisník (tzv. logbook) alebo aspoň papier s menami, do ktorého sa zapisuje každý, kto už danú kešku predtým objavil. Súčasťou kešky môžu byť rôzne predmety. Ak si nálezca chce niečo z nájdených predmetov zobrať, môže, ale musí do kešky dať niečo nové, minimálne v tej istej hodnote alebo vo vyššej. Pri hľadaní kešiek sa využívajú zariadenia GPS.

Hra je známa po celom svete. Pravidlá geocachingu platia celosvetovo, ale jednotlivé krajiny môžu mať dodatočné pravidlá, ktoré nadväzujú na zákony danej krajiny, sociálne a kultúrne zvyklosti. Na Slovensku máme zaregistrovaných viac ako 14 tisíc skrýš.

Pozrite si video:

Ako s geocachingom začať?

Na túto hru je potrebné mať hráčsky účet na stránke geocaching.com a GPS zariadenie alebo aplikáciu v telefóne. Základné konto je bezplatné. Po zaregistrovaní účtu si na stránke geocaching.com stačí zadať názov mesta a stlačiť vyhľadať. Objaví sa mapa kešiek vo vybranom mieste. Stačí si vybrať, kliknúť na jej názov a pustiť sa do hľadania podľa daných geografických súradníc.

Foto: pexels.com

Pozor, existuje niekoľko druhov kešiek. Kešky si môžete zvoliť podľa náročnosti či terénu. Každý druh kešky má svoju ikonku a špecifikáciu. Preto je dobré si predtým prejsť základné tipy a inštrukcie.

Základné pravidlá geocachingu:

  • nesmú vás pri tom vidieť
  • nič neničíme
  • nič neprekladáme
  • sme ohľaduplní k prostrediu

Táto aktivita, ktorá je niečo medzi športom a turistikou, nie je tak zaujímavá len kvôli samotnej keške (skrýši), ale aj kvôli miestu, kde sa nachádza. Kešky zvyknú byť umiestnené na bežných, ale aj nezvyčajných a nádherných miestach. Každopádne je to zaujímavá činnosť na trávenie voľného času, ktorá by sa dala označiť aj ako „tri v jednom“ – ste v pohybe, trávite čas so svojou rodinou, či priateľmi a spoznávate pritom nové miesta.

Štítky