Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

5 tipov, ako dosiahnuť hormonálnu rovnováhu

Zdieľať

Hormóny majú výrazný vplyv na duševné aj fyzické zdravie žien. Keď dôjde k výkyvu hladiny hormónov vzniká v tele hormonálna nerovnováha. Je to čoraz bežnejší problém v dnešnom modernom svete. Našťastie existujú spôsoby, ako udržiavať hormóny v rovnováhe. V tomto článku vám poradíme, ako na to.

1. Zdravá životospráva

To, čo do tela prijímame, ovplyvňuje následne procesy v našom organizme. Pre zdravú rovnováhu hormónov v tele si doprajte dostatočné množstvo bielkovín, konzumujte stravu s vysokým obsahom vlákniny, vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom cukru a rafinovaných sacharidov. Telu doprajte zdravé tuky, napr. omega-6 mastné kyseliny. Ich hlavným zdrojom sú ryby. V rámci stravovania sa vyhnite nadmernému prejedaniu alebo hladovaniu. Oba tieto extrémy majú nepriaznivý vplyv na hladinu hormónov. Doprajte si denne optimálne množstvo kalórií.

zdravé jedlo

2. Hormonálna rovnováha vďaka pravidelnému pohybu

Fyzická aktivita výrazne ovplyvňuje hormonálne zdravie. Silový tréning, aerobik, chôdza alebo iné formy fyzickej aktivity môžu zmeniť hladinu hormónov spôsobom, ktorý znižuje riziko ochorenia a chráni svalovú hmotu počas procesu starnutia. Pravidelné zapojenie sa do akéhokoľvek druhu fyzickej aktivity prospieva telu a zlepšuje kvalitu života.

3. Dostatočný a kvalitný spánok

Bez ohľadu na to, ako zdravo sa stravujete a aký pohyb doprajete svojmu telu, vaše zdravie bude trpieť, ak nedostane dostatok regeneračného spánku. Nedostatočný alebo nekvalitný spánok zvyšuje hlad a hladinu stresových hormónov, znižuje rastový hormón a zvyšuje inzulínovú rezistenciu. Ak si chcete udržať optimálnu hormonálnu rovnováhu, zamerajte sa na najmenej sedem hodín kvalitného spánku za noc. Dbajte však na to, že dôležitá je nielen kvantita, ale aj kvalita spánku.

spánok

4. Zvládanie stresu

Stres môže spôsobiť zmätok vo vašich hormónoch. Dva hlavné hormóny, ktoré ovplyvňuje stres, sú kortizol a adrenalín. Kortizol je známy ako „stresový hormón“, pretože pomáha nášmu telu vyrovnať sa so stresom v dlhodobom horizonte. Adrenalín je hormón, ktorý poskytuje nášmu telu nárast energie ako reakciu na bezprostredné nebezpečenstvo.

Problém vzniká, keď je stres chronický a ten spôsobuje zvýšené hladiny kortizolu, čo môže viesť k nadmernému príjmu kalórií a obezite. Zvýšené hladiny adrenalínu môžu spôsobiť vysoký krvný tlak, rýchlu srdcovú frekvenciu a úzkosť.

Snažte sa venovať najmenej 10-15 minút denne činnostiam, ktoré znižujú stres (jóga, meditácia, dýchacie techniky, počúvanie relaxačnej hudby), aj keď máte pocit, že nemáte na to čas.

no stres

5. Užívanie pupalky dvojročnej

Pupalka dvojročná má priaznivý vplyv na ženské zdravie, o čom svedčia jej účinky:

  • Pomáha zmierniť symptómy predmenštruačného syndrómu (PMS) a optimalizovať hormonálnu rovnováhu, čím zabezpečuje komfort pred a počas menštruácie.
  • Pomáha zmierniť príznaky spojené s hormonálnou nerovnováhou počas menopauzy (návaly, časté potenie).
  • Podporuje imunitný a kardiovaskulárny systém.
  • Zlepšuje stav pokožky pri rôznych kožných problémoch (akné, ekzém, psoriáza, dermatitídy).
  • Upokojuje a regeneruje schopnosti (zlepšuje elasticitu a pevnosť pokožky).

Vedeli ste, že? 

Pupalka dvojročná pochádza zo Severnej Ameriky a v 17. storočí bola v Európe vďaka svojim účinkom označovaná ako „kráľovský liek na všetko“.

Zo semien rastliny sa pripravuje pupalkový olej, ktorý obsahuje omega-6 mastnú kyselinu s názvom kyselina gama-linolénová (GLA). Tá je známa svojimi protizápalovými, antioxidačnými a tlmiacimi účinkami. Avšak telo si ju nedokáže vyprodukovať samo. Potrebuje ju do organizmu dostať. Vhodným spôsobom je užívanie výživového doplnku Pupalka dvojročná v podobe kapsúl, ktoré obsahujú prvotriedny čistý olej z pupalky.

pupalka

Pupalka dvojročná od Walmarku nielen na hormonálnu rovnováhu

  • Bohatý prírodný zdroj esenciálnej kyseliny GLA.
  • Priaznivo vplýva na hormonálnu rovnováhu, poskytuje komfort pred a počas menštruácie a pokožka je zdravá a vyživená.
  • Zaručuje prvotriednu kvalitu vďaka certifikátu GMP (pozn. certifikát GMP sa udeľuje výrobcom, ktorí dodržiavajú podmienky správnej výrobnej praxe pri výrobe liekov).
  • V ponuke je na výber dvojaké balenie: 500 mg (90 toboliek) a 1000 mg balenie (30 toboliek).
  • 500 mg balenie je obohatené o vitamín E, ktorý prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom a k zdravému vzhľadu pokožky.