Sedačka je jedným z najdôležitejších prvkov bytového dizajnu. Od jej výberu nezávisí iba estetický dojem, ktorý vytvára jej vzhľad. Zvolený model musí plniť aj praktickú úlohu. Obzvlášť to platí v prípade výberu rohovej sedacej súpravy.
Rohové sedacie súpravy sú v porovnaní s klasickými sedačkami o niečo náročnejšie. Vyššie nároky súvisia najmä s potrebou väčšieho priestoru. Kľúčový je aj pôdorys obývacej izby, od ktorého závisí, či sa bude nová sedačka do daného priestoru hodiť, resp. aký typ sedačky bude najlepší. Do hry vstupujú aj ďalšie zásadné faktory spojené s tvarom, veľkosťou a materiálom vybraného modelu. Tie by ste mali skombinovať tak, aby sedačka nebola iba elegantná, ale aj funkčná, komfortná a bezpečná. S tým vám pomôže jednoduchý postup, pomocou ktorého si krok po kroku vyberiete ideálnu rohovú sedačku „ušitú“ presne na mieru vašim požiadavkám.
Pri výbere rohovej sedacej súpravy je vždy potrebné zohľadniť veľkosť a pôdorys obývacej izby. Nakoľko byty a rodinné domy sa líšia tvarom izieb a dispozičným riešením, výrobcovia uvádzajú na trh viaceré druhy rohových sedačiek. Medzi najpredávanejšie spomedzi všetkých druhov patria modely v tvare písmena L a U. Modely v tvare U sú ešte o niečo väčšie, s čím sa zvyšujú aj ich nároky na priestor. Platí to najmä v prípade, ak si kúpite rozkladaciu sedačku a plánujete ju využívať aj na spanie.
Účel využitia je ďalším z kľúčových faktorov, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere novej sedacej súpravy. Aj v tomto prípade je na výber viacero variantov, vďaka čomu si dokážete zaobstarať model spĺňajúci vaše individuálne nároky. Lacnejšie rohové sedacie súpravy slúžia len na sedenie. Tie drahšie sa vyrábajú ako rozkladacie sedačky, na ktorých môžete ležať pri televízore, prípadne ich využívať ako posteľ pre hostí. Rozkladacie sedačky majú aj vlastný zásobník na posteľ. Mnohé modely sú vybavené nastaviteľnými opierkami hlavy či funkciou predĺženia sedadla. Bonusom je zabudovaný audio systém využiteľný (nielen) pri relaxácii.
K relaxácii a pohodlnému spánku potrebujete rozkladaciu sedačku, ktorej sedadlá a operadlá budú mať správnu mäkkosť. V takom prípade siahnite po modeloch s bonell pružinami. Tie sú špeciálne prispôsobené na to, aby boli sedadlá aj operadlá mäkšie a tým vám ponúkli vyšší komfort pri spánku. Pokiaľ budete sedačku využívať len na sedenie, na výber máte množstvo modelov s vlnitými pružinami. Tie majú sedadlá pomerne tvrdšie, vďaka čomu sa pri častom sedení menej opotrebúvajú. Na sedenie sú, samozrejme, vhodné aj mäkšie sedačky s bonell pružinami.
Poťah sedačky je dôležitý z praktického aj estetického hľadiska. Z toho praktického zohráva hlavnú úlohu materiál poťahovej látky. Zamatové poťahy sú elegantné a menia celú sedačku na ústredný bod dizajnu obývačky, no na rozdiel od iných látok sú až príliš jemné. To ich robí menej odolnými a menej trvácnymi. Aj preto sa neodporúčajú využívať v obývačkách, kde sa zdržiavajú domáce zvieratá. Pre tie sú vhodné skôr modely s poťahovou látkou typu vrkoč. Tá je síce menej príjemná na dotyk, no disponuje lepšou odolnosťou a zároveň sa ľahšie čistí.
Poťahová látka má obrovský vplyv na celkový estetický vzhľad sedačky, no zďaleka netvorí celý dizajn daného modelu. Ten pozostáva aj z tvaru sedacej súpravy, jej výšky a farby, v akej je prevedená. Výsledkom tejto kombinácie je konkrétny štýl sedacej súpravy, ktorý môže byť klasický alebo moderný. Vybranému štýlu sedačky sa prispôsobuje aj farebný odtieň, ktorý by mal ladiť s ostatným zariadením obývačky. Klasické modely sa predávajú skôr v tlmenejších farebných tónoch. Moderné a futuristické modely zas preferujú výraznejšie akcenty, ktoré môžu byť ozdobené lesklým zamatovým povrchom.
5 uvedených krokov vám pomôže s výberom ideálnej rohovej sedačky, ktorá bude pasovať do vašej obývačky. Nielenže daný obývací priestor skrášli a zlepší celkový estetický dojem tejto izby, zároveň si splní aj požadovanú praktickú funkciu so všetkým, čo k tomu patrí.
Článok vznikol s podporou a inšpiráciou obchodu www.nabytok-bogar.sk.