Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako si zariadiť kuchyňu vašich snov krok po kroku

Zdieľať

Vytvoriť si štýlovú a zároveň praktickú kuchyňu, ktorá bude napĺňať vaše predstavy a zároveň v nej bude slúžiť všetko tip-top môže byť niekedy náročná úloha. Kuchyňa je rušný priestor, obľúbené srdce domova, kde sa radi zdržujú všetci členovia rodiny. Ak budete mať v malíčku niekoľko základných zásad a tipov, môžete si vytvoriť priestor, ktorý bude pohodlný aj funkčný.

Zariadenie praktickej a štýlovej kuchyne nemusí byť až také nedosiahnuteľné, ako sa vám možno na začiatku zariaďovania vašej domácnosti zdá.
Ako si zariadiť ideálnu kuchyňu svojich snov, ktorá vám bude spoľahlivo slúžiť a stane sa vďaka svojej úhľadnosti, štýlu a usporiadanosti srdcovou záležitosťou všetkých členov rodiny? Poďme sa na to pozrieť krok po kroku.

Zmerajte to

Určite začnite tým, že si precízne zmeriate priestory svojej budúcej kuchyne. Ovládať jej rozmery vám pomôže navrhnúť si ideálne usporiadanie všetkých jej častí a komponentov. Získate celkovú predstavu ako bude vyzerať, ale aj čo do nej dostanete a čo nie.

Viete, čo v nej budete naozaj potrebovať? To by ste mali mať ujasnené ešte pred začatím zariaďovania. Musíte sa uistiť, aby ste do vašej kuchyne dostali to nevyhnutné. Ak máte k dispozícii menšie priestory, nemôžete do nej silou-mocou pchať všetko. Majte na mysli, že v kuchyni vždy potrebujete voľnosť pohybu a kľúčové veci na dosah ruky.

Zvoľte si štýl vašej kuchyne

Vaša kuchyňa má vytvárať atmosféru domova. Dajte si záležať na tom, aby ste sa v nej cítili útulne a príjemne aj vďaka štýlu, ktorý pre ňu zvolíte. Obmedzovať sa nemusíte, naopak, existuje množstvo spôsobov, ako vyčariť ten správny „vibe” kuchyne aj bez veľa peňazí.

Jasne si stanovte, či chcete kuchyňu modernú, vidiecku, provensálsku, industriálnu či škandinávsku. Keď už máte zvolený štýl, v súlade s ním vyberajte ďalšie komponenty – linku, podlahu, zariadenie, vzory, materiál atď.

Vezmite to od podlahy

Ešte predtým, než začnete zapĺňať svoj nový kuchynský priestor zariadením, musíte vedieť, na čo ho postavíte.
Podlaha v kuchyni má byť atraktívna a zároveň veľmi odolná, pretože rušný kuchynský život jej dá určite zabrať. Či už to bude vinyl, dlažba, drevo alebo korok – v každom prípade by mala dlážka v kuchyni vyhovovať vašim predstavám o štýle a zároveň niesť vaše nároky na údržbu, odolnosť, životnosť.

Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Vinyl je odolný, dlaždice krásne skombinujete s dreveným nábytkom, no sú náročnejšie na údržbu, drevo je záruka absolútnej elegancie.

pixabay,com

Ak vám to priestory dovoľujú, v niektorej časti kuchyne môžete použiť aj zaujímavý koberec ako akcentujúci prvok.
Začínať podlahou je dôležité aj preto, aby ste mohli zvážiť možnosť podlahového kúrenia do vašej kuchyne. Tento spôsob kúrenia má nespočetné výhody, no je ideálne rozhodnúť sa preň ešte počas výstavby či rekonštrukcie, inak by mohla jeho inštalácia trochu narušiť chod vašej kuchyne.

Pridajte si priestor vďaka zásuvným dverám

Ďalšia vec, ktorú bude dobré premyslieť ešte pred samotným zariaďovaním kuchyne je taký detail ako dvere. Možno ste si dobre premysleli ich štýl a materiál, ktorým zapadnú do celkového dizajnu domácnosti, no uvažovali ste o možnosti posuvných dverí?

Tento spôsob si získava stále väčšiu popularitu u ľudí, ktorí majú vysoké nároky na estetiku svojho bývania a zároveň rozmýšľajú prakticky. Posuvné dvere do steny ušetria množstvo miesta vo vašej domácnosti.
Navyše, pôsobia v priestore výborne, pretože zárubňa sa na prvý pohľad môže javiť ako skrytá v stene. Tak spĺňa dôležitý technický aj funkčný prvok domácnosti. Púzdro pre zásuvné dvere je vybavené kanálmi pre vedenie všetkých potrebných elektrických rozvodov.

Ak ste estéti a zároveň pragmatici a rozhodnete sa pre tento spôsob, zásuvné dvere si doslova zamilujete.

Vyberte správnu kuchynskú linku

Kuchynská linka je ústredným bodom aj pýchou každej kuchyne. Linka bude dominovať vašim kuchynským priestorom v každom slova zmysle: je jej základným štýlotvorným prvkom a musí napĺňať všetky funkcie, ktoré gazdinka v kuchyni potrebuje.

To, akú kuchynskú linku si vyberiete, bude vo veľkom ovplyvňovať, ako sa vám v nej bude pracovať. Linka vám musí umožniť pohodlný priestor na prípravu jedla, umývanie, odkladanie. A určite by sa vám mala aj páčiť, aby sa vám v kuchyni pracovalo od ruky a radostne.

pixabay.com

A ako vybrať vhodnú kuchynskú linku pre vašu kuchyňu? Zvažovať by ste mali tieto faktory:

● Parametre miestnosti – nielen rozmery, ale aj tvar miestnosti, poloha okien, dverí, radiátorov, to všetko bude ovplyvňovať, akú kuchynskú linku si vyberiete

● Plánujte v kontexte umiestnenia prípojok na plyn, elektrinu, vodu – to všetko sú nevyhnutné veci, aby vám kuchynská linka dobre slúžila

● Výška kuchynskej linky – musí pasovať do priestoru a aj vašim potrebám, aby ste na všetko dočiahli a mali po ruke a zároveň, aby vás z dlhého varenia či pečenia nebolel chrbát

● Dostatok úložných priestorov – niektoré linky môžu byť nádherné a efektné na pohľad, no čo z toho, keď do nich nedostanete všetko, čo potrebujete? Dostatočná hĺbka skriniek či poličiek a dobrý prístup ku všetkým úložným priestorom je niečo, čo každá gazdinka ocení

● Neexistuje univerzálne riešenie, no vo všeobecnosti prevláda názor, že linka, sporák a dres by mali byť cca v jednej línii, aby to bolo pre vás pohodlné

Tvar kuchynskej linky

Možno máte vysnívaný tvar vašej ideálnej kuchynskej linky, no budete musieť premýšľať v súlade s tým, čo vám dovolia vaše priestory.

Tvar „I” – lineárna kuchyňa, základný a najjednoduchší tvar, hodí sa do malých miestností, môžete si ho vyskladať podľa vašich predstáv a je cenovo dostupná.
Tvar „L” – typ rohovej kuchyne, kde možno dobre využiť jeden z kútov. Takisto sa hodí do menších kuchýň. Dobre dostupná, budete mať všetko po ruke.
Tvar „U” – rohová kuchyňa, hodí sa do väčších miestností, kde sa môžete pohrať s priestorom a vytvárať rôzne variácie pre rozmiestnenie spotrebičov. Vhodná pre kuchyne, kde trávite veľa času.
Tvar „G” – ak máte naozaj veľkú kuchyňu a môžete si dovoliť vytvoriť v nej živú, spoločenskú atmosféru, siahnite po tomto type, kde poslednú časť tvorí barový pultík. To umožňuje kontakt s ostatnými počas varenia.

Tvar kuchyne s ostrovčekom – nezvyčajný, no stále viac obľúbený. Kuchyňa s ostrovčekom patrí k najnovším trendom v bývaní už niekoľko posledných rokov. Ostrovček v strede možno kombinovať s akýmkoľvek tvarom linky a môže slúžiť ako pracovná plocha, úložný priestor alebo na spoločenské sedenie.

pixabay.com

Materiál na kuchynskú linku

Medzi najznámejšie materiály pre kuchynskú linku patria:

Drevo – vyzerá výborne v každom štýle domácnosti, má dobrú životnosť. Je citlivejšie na vysoké teploty aj na škrabance, treba ho ošetrovať.

Keramika – je odolná voči vode, škrabancom aj teplotám, ľahko sa udržiava. Je elegantná a veľmi štýlová. Patrí však medzi drahšie aj krehkejšie materiály.

Umelý kameň – má tie isté výhody ako keramika, čo sa týka odolnosti aj údržby, dlhú životnosť. Dostanete ho v rôznych vyhotoveniach. Patrí tiež k drahším materiálom.

Oceľ – odolnosť, ľahká údržba. Má výnimočný nádherný dizajn, ktorý si vyžaduje zakomponovať do celkového štýlu domácnosti. Môže spôsobovať hluk pri práci, vidno na ňom škrabance či odtlačky prstov. Patrí k drahším materiálom.

Teraco – odolné voči vode, mechanickému poškodeniu. Náročné na údržbu, dá sa objednať ako zákazkový výrobok.

Žula – asi najlepší materiál pre kuchynskú linku. Odolná voči kyselinám, teplu, vode, mechanickému poškodeniu. Vyzerá veľmi elegantne. Má dlhú životnosť, no vyžaduje si určitú údržbu. Zanecháva odtlačky prstov a aj za tento materiál si priplatíte.

Mramor – tvrdý, odolný, nesmierne štýlový, luxusne pôsobiaci materiál, no má kratšiu životnosť ako žula. Vyžaduje si ošetrenie penetračným náterom.

Laminát – odolný voči teplotám, ľahká údržba, dostupný v mnohých prevedeniach, nezruinuje vám rodinný rozpočet. Môže ho poškodiť voda či mechanické nehody, preto nemá najdlhšiu životnosť.

Doprajte si veľkorysý jedálenský stôl

Okrem kuchynskej linke je ďalším ústredným a kľúčovým prvkom kuchyne jedálenský stôl. Stretáva sa za ním celá rodina, trávite pri ňom vzácne chvíľky relaxu, spoločných rozhovorov ale aj vychutnávania si obedov či večerí. Bude svedkom mnohých vašich rodinných okamihov.

Preto si zaslúži, aby ste si na výbere dali naozaj záležať. Aby slúžil nárokom vášho životného štýlu podľa vhodného materiálu, tvaru, veľkosti a zároveň bol nádhernou dizajnovou dominantou kuchyne. Samozrejme, vyberať si budete podľa rozmerov vašej kuchyne, no vo všeobecnosti platí, že dobrý je dostatočne veľký jedálenský stôl. Mal by ponúknuť priestor pre všetok potrebný riad a príslušenstvo, ale aj dekorácie a vôbec pre
vaše pohodlné chvíle relaxu.

Stále neprekonateľný v elegancii a univerzálnosti je stôl z masívneho dreva, ktorý skvele poslúži na bežnejšie aj tie výnimočnejšie okamihy. Je odolný, má dlhú životnosť, skombinujete ho s rôznymi štýlmi. Prečo teda nesiahnuť po kvalitnom dubovom, či borovicovom dreve? A čo takto štýlový biely stôl v provensálskom štýle?

pixabay.com

Zariaďte si kuchyňu všetkým potrebným

Tu je rada naozaj jednoduchá: Zvážte, čo všetko budete potrebovať a koľko peňazí môžete minúť. Nepotrebujete vašu kuchyňu zaplniť všetkými najnovšími trendmi a vychytávkami, no takisto nemusíte siahať po najlacnejších veciach.

Premyslite si, čo všetko je už zabudované vo vašej kuchynskej linke, a čo budete musieť dokúpiť samostatne. Máme na mysli týchto nenahraditeľných kuchynských pomocníkov: rúru, varič, varné dosky, sporák, digestor, mikrovlnnú rúru, chladničku, mrazničku či umývačku riadu.

Myslite aj na miesto pre ďalšie drobné nevyhnutnosti do kuchyne – váhu, kávovar, varnú kanvicu, mixér, robot či odšťavovač.

Kam to uložiť?

To bude asi zásadná otázka, ktorú si pri zariaďovaní vašej kuchyne položíte viackrát. Tu je niekoľko zásad, ktoré vám pri usporiadaní kuchynského priestoru pomôžu:
● Centrálnym bodom je samotná kuchynská linka, podľa jej umiestnenia potom zariaďujte všetko ostatné
● Všetky spotrebiče by ste mali mať ľahko dostupné
● Sporáky a rúry patria k stene, blízko dverí, nie do bezprostrednej blízkosti drezov ani do úzkych priestorov
● Ako mimoriadny úložný priestor, vďaka ktorému bude vo vašej kuchyni vládnuť poriadok určite oceníte šikovnú špajzu
● Príbory skladujte v samostatných púzdrach alebo stojanoch
● Označte si skladovacie nádobky na rôzne ingrediencie na varenie, aby ste predišli stresu aj kalamitám na tanieri
● Využite rôzne vstavané skrinky, úložné priestory pod linkami, v rohoch

pixabay.com

Nešetrite svetlom

Kuchyňa rozhodne nie je priestorom, kde by ste mali experimentovať so svetlom, či nechávať niektoré jej kúty v prítmí. Tu platí jednoznačné – čím viac svetla, tým lepšie. Všetky jej zóny by mali byť dobre osvetlené, nehovoriac o pracovnej a jedálenskej oblasti.

Vašej kuchyni sa bude páčiť, a vašim najbližším tiež, keď v nej bude veľa prirodzeného aj umelého svetla, takže pri jej projektovaní myslite na dostatok slnka aj účelné umelé osvetlenie – najmä nad pracovnou doskou, stolom, drezom. Bodovými LED svetlami a LED pásmi v kuchyni určite nič nepokazíte, naopak.

Náš tip: Podľa orientácie okien na svetovú stranu sa vám možno bude hodiť nejaké tienenie. Pozrite sa, aké typy tieniacej techniky existujú a vyberte si tú najvhodnejšiu.

Buďte trendy aj v kuchyni

Každý túži po krásnej kuchyni. Okrem toho, že tento priestor plní veľa pragmatických funkcií v domácnosti, mali by sme sa v nej aj dobre a útulne cítiť. Je akýmsi hrejivým srdcom domácnosti, kde sa stretávame, míňame, schádzame a rozchádzame, sme pokúšaní všetkými tými vôňami a chuťami, zhadzujeme stres z ťažkého dňa a naberáme sily do nového.

Preto si kuchyňa zaslúži vašu pozornosť aj čo sa týka dizajnu a najnovších trendov, aby sa stala tou najlepšou vizitkou vášho vkusu a naplnených estetických snov. Keď sa na najnovšie trendy v bývaní pozrieme podrobnejšie, nájdeme pre kuchyňu aj tieto inšpirácie:

1. Vitajte v spoločenskej kuchyni

Ako sme už spomínali, kuchyňa s ostrovčekom uprostred je stále populárnejšia. Súvisí to s tým, že ľudia chcú kuchyne ako miesto spoločenského stretávania, kde môžu okolo ostrovčeka v strede voľne chodiť, postávať, stretávať sa, skrátka ostrovček funguje ako prvok socializácie.

2. Kuchyňa ako viacúčelový priestor

Rodiny stále viac túžia po takej kuchyni, kde sa nielen narýchlo stretnú nad taniermi, ale posedia aj pri iných činnostiach, kde každý bude mať svoje miesto, svoj kútik a čas na ostatných.

3. Drevo a ešte raz drevo

Zdá sa, že tento materiál je jednoducho neporaziteľný a večný. Dizajnéri a architekti po celom svete sa zhodujú, že rok 2023 bude rozhodne rokom drevených liniek, stolov, skriniek. Orech či dub tak naďalej budú kraľovať kuchyniam.

4. Nebojte sa vzoriek

Obkladačky, podlaha, ale aj skrinky – to všetko môžete smelo obliecť do výrazných vzorov, ktoré rozhodne nenarušia útulnosť kuchynských priestorov.

pixabay.com

5. Prírodné odtiene víťazia

Rok 2023 má byť rokom prirodzených tónov pre vašu kuchyňu. Fľaškovo zelená, khaki, limetková, odtiene hnedej – to sú najnovšie trendy, ktoré môžete použiť na nábytok aj na dlažbu v podobe prírodných kameňov.

6. Niekto to rád barovo

Barová stolička jednoducho dodá vašej kuchyni celkom nový šmrnc. Skvele poslúži ako neformálne miesto pre rýchlu kávu, ľahkú raňajky, kontrolu mailov. Výborne vyzerá a je socializujúcim prvkom kuchyne.

7. Nádych starobylosti

Vneste si do kuchyne trochu patiny s nejakým skvelým starožitným kúskom v podobe komody či stola. Prináša to do priestoru hrejivú rodinnú atmosféru.

8. Minimalizmus v kuchyni

Vzhľadom na zaneprázdnenosť v súčasnosti ľudia stále viac hľadajú rovnováhu medzi účelnosťou a luxusom svojich kuchýň – chcú oboje. A preto budeme v roku 2023 svedkami prudkého nárastu popularity minimalistických kuchýň, čo je ideálna odpoveď na spájanie pragmatizmu s estetikou.

Tip: Pozrite sa, ako si vniesť minimalizmus do domácnosti a buďte in.

9. Porcelán nad všetko

Investujte radšej do kvalitných kuchynských produktov z výberového elegantného porcelánu, ako by ste si ju mali zapratať tisíc neužitočnými drobnosťami, ktoré budú len zaberať miesto.

10. Prirodzenosť kraľuje

Okrem dreva majú byť v popredí aj ďalšie prírodné a prirodzene pôsobiace materiály – mramor, vápenec a žula. V elegancii ich ostatné materiály len ťažko prekonajú. Kameň v kombinácii s dreveným nábytkom či drevenými svietidlami lámp je jasným trendom pre kuchyne na rok 2023.

11. Nech sa vaša kuchyňa zelenie

Čo k tomu dodať – rastlinky do kuchyne jednoducho patria! Zaobstarajte si do tohto priestoru vaše obľúbené kvety a nájdite im šikovné miest, aby neprekážali pri varení. Kuchyňu môžete obohatiť aj obľúbenými bylinkami v kvetináči, ktoré sa budú hodiť pri varení a zároveň dodajú miestnosti potrebnú zeleň.

Napriek všetkým možným trendom, ktoré nám prinášajú svetoví dizajnéri a architekti, vždy by vo vašej kuchyni mala prevládať za každých okolností predovšetkým útulnosť, príjemná pohoda, harmónia. Ochraňujte si tento priestor, aby sa stal živým a zároveň bezpečným priestorom pre celú rodinu, kde budete načerpávať pohodu pre ďalšie dni.

Alexandra Tinková, obsahový a SEO špecialista

Ilustračné foto: https://pixabay.com