Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako začať s bicyklovaním a udržať si chuť jazdiť?

Zdieľať

Bicyklovanie je skvelý spôsob, ako zlepšiť kondíciu, posilniť svaly, spoznať nových ľudí a užiť si čas vonku. V tomto článku sa dozviete tipy, ako začať, ako vybrať najlepší dámsky bicykel a ako si udržať motiváciu.

Prečo sadnúť na bicykel? 5 dôvodov, vďaka ktorým si zamilujete cyklistiku

Tvoje telo ti poďakuje

Hlavnými výhodami bicyklovania sú jednoznačne tie zdravotné. Počas bicyklovania posilňujeme srdce, zlepšujeme krvný obeh, čo pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam. Okrem toho bicyklovanie znižuje riziko obezity, cukrovky, vysokého krvného tlaku alebo osteoporózy.

Formovanie postavy a zlepšenie kondície

Bicyklovanie zapája množstvo svalov, najmä nohy a zadok, ale aj spodný chrbát, brucho či ruky. To vedie k zlepšeniu svalovej sily a tonusu. Tým pádom je to aj skvelý spôsob na zredukovanie a udržiavanie si hmotnosti. A ako bonus sa vám zlepší vytrvalosť a celková kondícia. 

Bicyklovanie ako terapia proti stresu

Jazda na bicykli podporuje tvorbu endorfínov, čo pomáha zmierniť stres, úzkosť a depresiu. Čas strávený vonku v prírode na čerstvom vzduchu má pozitívny vplyv na duševné zdravie. 

Spoznaj svet na dvoch kolesách, s

Bicyklovanie je skvelý spôsob nielen ako si nájsť nových priateľov, ale aj tráviť čas s rodinou. Či už pri rekreačných jazdách, výletoch alebo organizovaných podujatiach. Dnes je veľa cykloklubov, ktoré ponúkajú pravidelné komunitné jazdy na bicykloch. 

Na bicykli aj do práce

Cyklistika je šport, ktorý si viete prispôsobiť podľa náročnosti, financií alebo cieľa. Na bicykli sa viete dopraviť ekologicky do práce, ísť na rekreačnú jazdu po cyklotrase, skúsiť výjazdy na lokálnych trailoch alebo si merať čas na cestnom bicykli a prekonávať vlastné rekordy. Možností je naozaj veľmi veľa.

Ako začať a ako si vybrať správny dámsky bicykel?

Neváhajte sa obrátiť na odborníkov

Pred kúpou je dôležité zvážiť, koľko chcete do cyklistiky investovať. Či už ide o čas ale aj financie. Dámske bicykle sa pohybujú v rôznych cenových rozpätiach, obvykle od 400 do 1000 EUR. Od ceny sa odvíja aj kvalita bicykla, a teda, ak chcete na bicykli stráviť čo najviac dní a času, je dobré investovať viac. 

Ideálne je, aby ste sa o výbere bicykla a komponentov poradili s odborníkmi v kamennej predajni alebo aj online. Ak viete, aký typ cyklistiky sa vám pozdáva a aký typ bicykla by sa vám páčil, určite vám v každom dobrom bike-shope poradia. V kamennej predajni Bikehouse na Garbiarskej 8 v Starej Ľubovni tomu nie je inak.

S radosťou vám poradia, bicykel objednajú aj zložia. A pokiaľ nieste v blízkosti kamennej predajne, na stránke bikehouse.sk nájdete online chat, vďaka ktorému vám s výberom pomôžu aj online.

Vyberte si ten najlepší dámsky bicykel – pre vás

Zvážte, akému typu cyklistiky sa chcete venovať. Môžete začať na:

  • cestnom bicykli (cestná cyklistika),
  • horskom bicykli (horská cyklistika),
  • trekingovom/crossovom bicykli (výlety s rodinou alebo priateľmi),
  • alebo na mestskom bicykli (cesty do práce či do obchodu).
  • Zvoliť môžete aj gravel bicykel – univerzálny bicykel, ktorý je strednou cestou medzi cestným a horským bicyklom.

Treba si vybrať ten najlepší dámsky bicykel – pre vás. Či už ide o veľkosť kolies, typ rámu či výbavu. Všetko o tom, aké faktory zvážiť pri výbere sa dozviete v tomto článku: Najlepšie dámske bicykle: výber TOP 8 podľa Bikehouse.

Základné vybavenie nemôže chýbať

V základnom vybavení, či ide o chrániče tela alebo o samotný bicykel, by určite nemala chýbať prilba a v prípade horskej cyklistiky aj chrániče kolien, lakťov a chrbtice. Dôležité sú aj cyklistické okuliare, na ochranu nielen pred slnkom, ale aj kamienkami ktoré môžu odfrkovať z kolies.

Ak ide o výbavu bicykla nezabudnite na svetlá, odrazky a zvonček. Tak isto blatníky, nosič nad zadným kolesom alebo držiak na fľašu sú bonusovou výbavou, ktorá ale spríjemní výlety.

Pred prvou jazdou je dôležité skontrolovať, či vám brzdia brzdy – ideálne na rovnej ceste, kde je minimálna možnosť zranenia sa. Stlačiť plášte kolies, či nemáte príliš mäkké/vyfučané kolesá. Rovnako skúste, či svietia svetlá.

Áno, zvládneš to! Udrž si motiváciu

S cieľmi je to jednoduchšie

Stanovte si ciele, napr. spraviť týždenne 100 kilometrov, alebo chodiť na bicykel 2-krát týždenne. Takisto môžu pomôcť rôzne aplikácie, na ktorých si viete zaznamenať trasu, čas a rýchlosť.

Aplikácia vám sama spočíta, koľko kilometrov ste spravili za týždeň. A samozrejme, motivovať vás môžu aj odmeny za splnené ciele, ako nový doplnok na bicykel, či nové tričko alebo aj snack, ktoré využijete na bicykli.

Spoznaj sa s cyklistami v okolí

Skúste pohľadať lokálne cyklistické kluby, do ktorých sa môžete pridať a spĺňať tak vaše ciele spolu s kamarátmi. Budú sa plniť oveľa jednoduchšie a s radosťou. 

Prekážky ako nové príležitosti

Prekážky, ako zlé počasie môžete brať ako výhody. Ak vonku prší, využite čas na regeneráciu, aby ste mohli vyraziť na bicykel na druhý deň s väčšou energiou a motiváciou.

Ak bojujete s chýbajúcou motiváciou, skúste sa aj tak obliecť a ísť na bicykel a ísť aj bez motivácie. Často ide o nedostatočnú disciplínu a sebaprekonanie. Ak teda chýba motivácia a aj tak sa dostanete von na bicykel, môžete to brať ako svoj osobný posun a výhru nad samým sebou. 

Bicyklovanie je skvelý spôsob, ako zlepšiť kondíciu a objaviť nové možnosti. S jasnými cieľmi, podporou komunity a prekonávaním prekážok môžete nielen začať, ale aj dlhodobo udržať motiváciu a radosť z jazdy.

Štítky
/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”