Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako zariadiť jedinečnú a útulnú obývačku krok za krokom

Zdieľať

Obývacie izby sú miesta, kde sa stretávame s rodinou a priateľmi a kde vznikajú krásne spomienky. Preto si zaslúžia, aby boli naplánované a zariadené správnym spôsobom. Vedieť, kde začať, môže byť niekedy skľučujúce. Od úvah o nábytku, po farby, rozloženie a podlahy. Tu je niekoľko tipov, ktoré potrebujete vedieť, aby sme vám pomohli urobiť správne rozhodnutia.

Ako začať?

Krok 1: Účel a rozloženie

Najdôležitejšie je premyslieť si, čo od svojej obývačky chcete. Ste slobodné alebo máte rodinu a deti? Máte nejaké zvieratko? Chcete pohodlnú izbu s množstvom útulných kútov a mäkkým posedením, alebo bude vaša obývačka slúžiť aj ako kancelária? Všetky tieto faktory sú kľúčové pri zvažovaní štýlu aj usporiadania miestnosti.

Posaďte sa s perom a papierom, načrtnite si rozloženie, ako by ste chceli, aby miestnosť vyzerala, a poznačte si kľúčové vlastnosti, farby a položky, ktoré sú pre vás dôležité. Keď príde na nákupy, nebudete tak v pokušení kupovať veci, ktoré prirodzene nezapadajú do vášho plánu.

Ako si naplánovať rozloženie obývačky?

Musíte začať meraním šírky a dĺžky vašej obývačky, aby ste určili veľkosť nábytku, ktorý chcete umiestniť. V prípade veľkých obývacích izieb je možné ľubovoľne zvoliť veľkosť pohovky, ako aj iného nábytku, ako napríklad konferenčného stolíka či televízneho stolčeka z masívu. Zatiaľ čo v malom priestore môže byť rozmanitosť obmedzená.

Rozloženie malej obývačky

Na čo treba pamätať, keď máte malú obývačku:

● Vďaka príliš veľkému sedeniu vyzerá malá obývačka ešte drobnejšie. Výber správnej veľkosti pohovky je teda dôležitý.
● Vyhnite sa preplneniu miesta príliš veľkým množstvom kusov nábytku. Čím viac nábytku pridáte do malej obývačky, tým viac bude priestor stiesnený.
● Použite minimalisticky a elegantne navrhnuté kusy nábytku, aby váš priestor pôsobil priestranne.
● Použite svetlé farebné tóny a odtiene, ktoré dodajú obývačke optické zväčšenie.

Obývacia izba so schodmi

Obývacia izba so schodmi si takisto vyžaduje iný druh plánovania. Je vhodné mať pod schodiskom úložný priestor. Schodiskový úložný priestor je možné využiť na uloženie obuvi a dáždnikov, ale môže byť tiež použitý na uloženie hračiek alebo iných predmetov, ako sú knihy a podobne.

https://unsplash.com/photos/csVPdj60E1A

Rozloženie obývacej izby v tvare obdĺžnika

Najbežnejšie usporiadanie obývacej izby je obdĺžnikové usporiadanie. Toto usporiadanie vám dáva možnosť experimentovať a pracovať s rôznymi štýlmi a dizajnmi. Môžete si vybrať rozkladacie pohovky alebo pohodlné sedacie súpravy v tvare L, ak máte veľkú rodinu.

Krok 2: Farebná schéma

Aj farebná schéma je rozhodujúca. Výber farieb sa najviac prejaví na stenách, pretože to je najväčšia plocha, ktorá zaujme každého prichádzajúceho do miestnosti. Rozhodnite sa, ktorá farba bude vašou hlavnou farbou a použite ju na steny. Zvyčajne je najlepšie ponechať miestnosť neutrálnu, čo umožní zmenu štýlu v budúcnosti. Obývačka by mala byť domáca a príjemná, takže určite použite veľa teplých farebných paliet.

Vankúše, umelecké diela, prikrývky a dokonca aj závesy sú vhodné pre oživenie miestnosti a dodajú jej osobitosť. Uistite sa, že podlahy sú o niečo tmavšie ako steny. To prináša rovnováhu a miestnosť pôsobí o niečo väčšie.

Tapeta alebo farba?

Či si vyberiete tapetu alebo farbu, je do značnej miery na vašom vkuse. Veľké výtlačky zvyčajne opticky zmenšia malé obývačky, ak sú na všetkých štyroch stenách. Jemné vertikálne pruhy spôsobia, že miestnosť bude pôsobiť vyššie, vodorovné pruhy priestor rozšíria.

Krok 3: Štýl obývačky

Než pôjdete ďalej, mali by ste sa rozhodnúť, aký štýl obývačky chcete. Vybrať si môžete štýl, ktorý vás najviac osloví, ako napríklad francúzsky vidiecky, industriálny, viktoriánsky, vintage, tradičný, moderný, súčasný a mnohé ďalšie. Štýl vašej obývačky môže byť však do značnej miery diktovaný už aj existujúcim nábytkom, štýlom zvyšku vašich izieb alebo vaším životným štýlom. Ak máte dom plný detí, výber obývacej izby plnej starožitností pravdepodobne nie je praktický.

https://unsplash.com/photos/QtOFlR9VO1Y

Krok 4: Vyberte si typ podlahy

Ak robíte kompletnú rekonštrukciu vašej obývačky, ktorá zahŕňa aj položenie novej podlahy, potom máte niekoľko možností. Podlaha v obývacej izbe môže byť nenápadná alebo pútavá. Rozhodnite sa, akú povrchovú úpravu podlahy chcete, a potom sa rozhodnite aj pre farbu.

Masívna drevená podlaha je veľmi obľúbenou voľbou, je odolná a v prípade potreby sa dá prebrúsiť a prelakovať. Laminátové podlahy sú menej nákladným spôsobom, ako získať vzhľad dreva. Prírodný kameň, porcelánové a terakotové dlaždice či vinyl môžu byť ďalšími atraktívnymi možnosťami. Ak je pre vás dôležité teplo pod nohami, koberec je dobrou voľbou. Môže byť vhodný aj pre domácnosti s malými deťmi.

Krok 5: Vyberte si nábytok

Keď už máte jasnú predstavu o farebnom riešení a štýle obývačky, ktorý chcete, je čas na výber nábytku. V prvom rade sa treba rozhodnúť pre kusy nábytku, ktoré sú nevyhnutné, ako je pohovka, kreslá, stoličky, stolíky, elegantné vitríny či komody. Uistite sa, že všetky tieto kusy nábytku sa budú hodiť do priestoru obývacej izby.

Nezabudnite si vybrať nábytok, ktorý obstojí v skúške času aj v štýle. Neriaďte sa štýlmi, tvarmi, farbami alebo vzormi, ktoré vás príliš rýchlo omrzia. Zamyslite sa aj nad tým, ako odolný musí byť každý kus a do čoho sa oplatí investovať – bytový textil sa najviac opotrebováva, preto získajte najvyššiu kvalitu, akú môžete v rámci svojho rozpočtu alebo sa rozhodnite pre snímateľné poťahy, ktoré možno prať v práčke.

Vhodné posedenie

Pri výbere pohovky je ľahké nechať sa uniesť farbami a výberom látok na pohovku, ale na začiatok sa zamerajte na praktickejšie aspekty. Začnite tým, že sa zamyslíte nad veľkosťou a tvarom vašej izby, koľko ľudí potrebujete usadiť, kam v miestnosti pôjde pohovka alebo či potrebujete odnímateľné poťahy.

Potom môžete zvážiť štýl, tvar a farbu vašej pohovky. Ak je plocha obmedzená, stojí za to zvážiť aj to, či vôbec potrebujete taký obrovský kus nábytku, ktorý zaberá veľa cenného miesta.

Vieme, že je ťažké si predstaviť život bez trojmiestnej rozkladacej pohovky, oveľa praktickejšia môže byť štíhlejšia pohovka, ktorá vám poskytne viac priestoru na podlahe a možno aj priestor pre inú možnosť sedenia. A samozrejme aj pohodlie je kľúčové. Vyskúšajte si pohovku, aby ste sa uistili, že materiál aj vankúše vyhovujú vašim preferenciám.

https://unsplash.com/photos/raxI_EcyfGw

Krok 6: Úložný priestor

Plánovanie dostatočného úložného priestoru pre obývaciu izbu je nevyhnutné. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa tomu snažíte zabrániť, do obývačky sa ťahá neporiadok, takže buďte pripravení a myslite na dostatok úložného priestoru. Ak chcete ušetriť miesto a nepotrebný nábytok, vyberte si kúsky, ktoré ponúkajú čo najväčšiu všestrannosť: konferenčné stolíky s množstvom odkladacích políc, televízne skrinky s pridanými zásuvkami alebo pohovky so skrytým úložným priestorom.

Rozhodnite sa pre skrinky do obývačky, ktoré majú otvorený aj uzavretý úložný priestor, aby ste mohli veci schovať a svoje najcennejšie drobnosti mať stále vystavené. Knihy a dekoratívne predmety môžu byť voľne stojace, avšak priestorovo efektívnejšou možnosťou je umiestniť ich do vašej svojpomocne vyrobenej knižnice.

Krok 7: Svetlo a osvetlenie

Dobré osvetlenie vášho priestoru je kľúčovou súčasťou navrhovania obývacej izby, pretože tam trávime veľa času po večeroch. Správne osvetlenie môže premeniť obývačku na útulný a príjemný priestor.
Začnite premýšľať o rôznych zónach vašej obývačky a podľa toho si vyberte svetelné zdroje. Pravdepodobne budete potrebovať pracovné osvetlenie, ako napríklad stojacu alebo stolnú lampu nad kreslom na čítanie, stropné svietidlá a centrálne svietidlo pre príležitosti, keď chcete, aby bola miestnosť jasne osvetlená, ako aj akcentačné osvetlenie vo forme nízkoúrovňových stolových svetiel alebo osvetlenie skryté vo výklenkových poličkách.

Dôležitú estetickú úlohu zohráva aj typ úpravy okien. Ich správna úprava môže zlepšiť a celkovo vyladiť dizajn miestnosti. Ten nesprávny dizajn môže naopak všetko pokaziť. Pri zdobení okien treba zvážiť typ prirodzeného svetla, ktoré cez ne prechádza. Ak vám do miestnosti svieti popoludňajšie slnko, možno budete potrebovať nájsť spôsob, ako odvrátiť intenzitu lúčov žalúziami, záclonami alebo tmavými závesmi.

Tip: Ak miestnosť slúži aj ako pracovný priestor, uistite sa, že máte dostatok okien pre prirodzené svetlo, ako aj niekoľko pracovných lámp.

Krok 8: Umenie na steny

Pri dekorovaní umením si určite hlavný bod miestnosti. Môže to byť napríklad krb alebo vkusná knižnica na knihy. Na základe toho sa potom rozhodnite, ktoré steny vyzdobíte. Nástenné umenie môže zahŕňať rôzne maľby, fotografie, plagáty, vyrezávané predmety, medailóny, zrkadlá, police, obrázky s rámami atď. Nemusíte však zakrývať každý centimeter umeleckým dielom. Rozhodnite sa, čo by mala mať každá stena a vyvážte to akýmkoľvek
nábytkom.

Krok 9: Doplnky

Všetci milujeme čistú estetiku, ale aby vaša izba nevyzerala, ako keby bola priamo z katalógu, môžete do nej vložiť množstvo osobných prvkov a dekorácií. Svoj bytový nábytok môžete jednoducho doplniť koberčekmi, vankúšmi a prikrývkami a pridať farbu pomocou umeleckých diel a fotografií. A nezabudnite na izbové rastliny, sú skutočne jednoduchým spôsobom, ako oživiť miestnosť.

https://unsplash.com/photos/hZE6VQVbMco

20+1 tipov a nápadov pre malé aj veľké obývačky

Mnohým ľuďom, či už majú veľkú alebo malú obývačku, sa páči myšlienka mať ju útulnú. Vybrali sme niekoľko obľúbených spôsobov, ako urobiť obývaciu izbu akejkoľvek veľkosti útulnou, pohodlnou a príjemnou. Od priestranných izieb až po kompaktné obývačky s intímnym dizajnom, máme pre vás tipy pre každú veľkosť aj štýl.
Triky, ktoré nájdete v tejto galérii, sú navrhnuté tak, aby vám pomohli vysporiadať sa s neporiadkom a prázdnymi priestormi, pridali teplé tóny do neutrálnej farebnej palety, vyjadrili vašu osobnosť pomocou dekorácií do obývačky a rozjasnili aj tu najtmavšiu miesnost’.

1. Strategicky umiestnite črepníkové rastliny

Vo vysokej miestnosti môže pridanie vysokých alebo objemných rastlín pomôcť zaplniť prázdne rohy alebo medzery a vyplniť vertikálny priestor. Len sa uistite, že každá rastlina, ktorú pridáte, má dostatok svetla na prežitie. Mŕtve rastliny nezútulnia obývačku – ani žiadnu izbu. Skvelá vec na rastlinách je, že dodajú miestnosti život a farbu.

2. Konferenčné stolíky a pohodlné otomany

Mäkký otoman je dokonalým spôsobom, ako urobiť vašu obývačku útulnou a teplou. Skvele si na nich môžete oprieť nohy a po pridaní podnosu môžu perfektne poslúžiť aj ako konferenčný stolík. Otomany sú k dispozícii dokonca aj s úložným priestorom.

3. Konzolové stolíky

Konzolové stolíky sú neuveriteľne všestranné kusy nábytku. Či už sú pri stene alebo pri pohovke, zastúpia odkladací či príručný stolík, komodu, písací stôl aj stolík pod televízorom. Môžu poslúžiť aj ako jednoduché bariéry na oddelenie rôznych oblastí obytného priestoru s otvoreným konceptom.

4. Pohodlné vankúše

Ak chcete dodať koženej pohovke farbu a teplo, pridajte pestrofarebné alebo vzorované vankúše – a pridajte ich veľa. Uistite sa, že sú extra príjemné na dotyk. Široká škála rôznych farieb a materiálov vankúšov dodá každej jednoduchej a neutrálnej pohovke úžasný vizuálny vzhľad.

5. Pridajte niečo zvláštne a unikátne

Použite zvláštne kusy nábytku, ktoré dodajú obývačke osobitosť. Niekoľko unikátnych kúskov, ako poľovnícka trofej, kukučkové nástenné hodiny alebo starý telefón, sú jedinečnými doplnkami na vytvorenie rustikálneho a retro štýlu.

6. Plošný koberec

Dlaždice alebo drevené podlahy sú síce veľmi obľúbené v súčasnom a modernom dizajne, ale nič sa nevyrovná veľkému huňatému kobercu, ktorý zahreje studenú podlahu a vaše nohy. Ak chcete pridať textúru, vyberte si koberce s dlhým vlasom.

Tip: Na príjemné koberčeky nezabudnite ani pri usporiadaní útulnej spálne.

7. Podobné položky

Pri pridávaní akcentov do miestnosti majte predmety s podobným tvarom, farbou, materiálom veľkosťou alebo témou spolu, aby vaša obývačka pôsobila vyvážene a zaujímavo.

8. Teplo

Je dôležité, aby bola vaša obývačka dobre izolovaná na zimné mesiace. Začnite s hlavným vinníkom tepelných strát – oknami. Ak zle pasujú alebo spôsobujú prievan, oplatí sa ich nahradiť oknami s dvojitým alebo trojitým zasklením, ktoré pomôžu udržať viac tepla a prievan na uzde. Okrem toho sú užitočné samostatné termostaty na radiátoroch, takže môžete v prípade potreby upraviť teplotu v každej miestnosti a minimalizovať náklady na palivo.

9. Pridajte trochu lesku

Meď a mosadz fungujú obzvlášť dobre so sivými a námorníckymi farbami. Trochu lesku do vašej obývačky môžete pridať držiakmi na čajové sviečky alebo rámami na obrazy.

10. Používajte vôňu

Ďalší jednoduchý spôsob, ako priniesť príjemnú atmosféru do vašej obývačky, je vôňa, ktorá sa hodí nielen k sezóne, ale aj k výzdobe. Veľmi obľúbené sú sýte vône kombinujúce bergamot, kadidlo a jantár, ale aj vanilka, kombinácia škorice a jablka a korenisté vône.

https://unsplash.com/photos/7tOV35hnkao

11. Textúry

Poznáte tajomstvo teplej a útulnej obývačky? Je to vrstvenie. V chladný večer nie je nič také lákavé ako mäkké, teplé textúry, do ktorých sa môžete ponoriť. Vrstvenie a doplnky sú nevyhnutnosťou na leňošenie. Pre maximálnu pohodu si vyberte kombináciu prikrývok a vankúšov z hrubého úpletu, ovčej kožušiny a plstených látok. Pre rozprávkový a luxusný efekt môžete pridať aj vlnu a hodváb.

12. Vyberte si správne rolety

Správna úprava okien je najmä počas jesenných a zimných mesiacov veľmi dôležitá a zatemňovacie rolety môžu byť skvelým spôsobom, ako zatepliť domov. Hrubé tkaniny pomáhajú udržiavať teplo v zime a naopak, počas leta ho udržujú vonku. Cez deň je dôležité nechať slnečné svetlo preniknúť do vnútra, aby sa získalo čo najviac
prirodzeného svetla aj tepla. V obzvlášť pochmúrnych zimných dňoch zvážte ponechanie žalúzia stiahnutého celý deň, aby ste si udržali teplo.

13. Zmena rozloženia

Klasickým usporiadaním v obývacej izbe je umiestniť pohovku tak, aby smerovala k televízoru, ale čo keby bola namiesto toho otočená k oknu alebo inej pohovke? Zvážte, ako najviac využívate svoj priestor a umiestnite si pohovku tak, aby mala pre vašu domácnosť najväčší zmysel. Váš televízor môže byť dokonca vložený do skrinky so štýlovými dvierkami, ktoré zostanú zatvorené, keď sa nepoužíva.

14. Starožitnosti

Niekedy potrebujete len jednu starožitnosť, aby ste dali modernej obývačke trochu charakteru. Či už nájdete zberateľský kúsok alebo vyhľadáte niečo jedinečné vo vašom miestnom vintage obchode, miešanie rôznych štýlov je skvelý spôsob, ako sa vyhnúť pocitu, že žijete v nudnom dome.

15. Opakovanie farieb

Pokiaľ ide o výzdobu, v opakovaní je veľa sily. Platí to pre farby, ale aj pre tvary. Ak máte v obývačke jednu alebo dve dominantné farby, skúste ich zopakovať v rôznych položkách v celom priestore. Napríklad hnedú kožu pohovky a zelenú farbu vankúšov môžete opakovať aj v iných doplnkoch, ako sú lampy či lavice.

16. Zeleň

O rastlinách sme sa už zmienili, ale faktom je, že s trochou zelene bude miestnosť vždy vyzerať lepšie. Či už máte priestor len na malú umelú izbovú rastlinu alebo môžete investovať čas a energiu do náročnejších druhov, ako je napríklad figa alebo olivovník, pridaním jednej alebo dvoch rastlín môže byť vaša obývačka dokonalá. Pri výbere je tiež užitočné dodržiavať princípy feng shui, ktoré podporujú rovnováhu a šťastie v domácnosti.

https://unsplash.com/photos/VWt1BBQwwtU

17. Nakupujte vo vlastnom dome

Najlepšie kúsky, vďaka ktorým bude vaša obývačka opäť vyzerať ako nová, sa môžu nachádzať aj vo vašej domácnosti. Ak chcete získať jednoduchú a bezplatnú možnosť prerobenia priestoru, vymeňte svoj obľúbený dekor zo spálne alebo jedálenského kúta s tým v obývacej izbe.

Tip: Vaše najlepšie kúsky do obývačky môžu dokonca vylepšiť ostatné izby, môžete si nanovo zariadiť kúpeľňu. Všetko, čo potrebujete, je iba niekoľko hodín kreatívneho preskupovania a premiestnenia.

18. Útulne so sviečkami

Pridajte atmosféru a dokonca aj nejakú aromaterapiu so sviečkami. Zakomponujte ich tak, že ich postavíte napríklad na konferenčný stolík s hromadou kníh a vyberte si vône, ktoré máte radi a ktoré vám pomôžu uvoľniť sa. Zvoliť môžete aj difuzér alebo vonné tyčinky.

19. Tvary

Mnohí dizajnéri radi používajú oblé tvary na zjemnenie drsných línií. Rozhodnite sa pre zaoblené bočné stolíky vyrobené z organických materiálov. Vzhľadom na to, že toto je váš hlavný obytný priestor, je nevyhnutné navrhnúť si príjemnú izbu, ktorá vám umožní pohodlne tráviť čas a odpočívať.

20. Nainštalujte falošný krb

Ak nemáte krb, odporúčame vám nainštalovať si vlastný. Plynové vedenie nie je potrebné. Jednoducho vyplňte umelý krb polenami, sviečkami, vázami alebo inými dekoráciami, ktoré sa hodia k vášmu dizajnu. Tento rýchly dizajnový tip je jednoduchý, štýlový a pôsobivý. Pre luxusnejšiu verziu môžete zvoliť aj elektrický krb.

21. Zvážte rohové police

Urobte v miestnosti väčší priestor a vytvorte ďalší úložný priestor s rohovými policami. Poslúžia vám na zladenie rôznych dekorácií interiéru a vystavenie vašich obľúbených vecí, a pridať tak osobný dotyk.

Záver

Miesto, kam si idete oddýchnuť na konci dlhého dňa, miesto, kde cez víkendy hostíte rodinu a priateľov – obývačka je možno najdôležitejšou miestnosťou v dome. Vedieť, ako zariadiť svoju obývačku, môže byť jednoduché, ak budete postupovať krok za krokom. Treba vedieť, s akou veľkosťou priestoru musíte pracovať, farebnú schému, ktorú chcete použiť, akékoľvek špeciálne kusy nábytku alebo umenie, ktoré chcete zahrnúť, a tému, ktorú chcete
nasledovať.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Obrázky: https://unsplash.com/