Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Budúcnosť slávnych tehál na Olympijskom námestí je vzhľadom na plánovanú rekonštrukciu neistá

Zdieľať

Budúcnosť Olympijského námestia v Calgary, ktoré zdobia desaťtisíce hnedých tehál s vyrytými menami obyvateľov mesta, je vzhľadom na plánovanú rozsiahlu rekonštrukciu neistá.

Tehly, ktoré tu inštalovali v rámci propagácie mesta v roku 1986, dali ľuďom možnosť za necelých 20 dolárov zanechať na námestí svoju osobnú stopu. Keďže sa však chystá rekonštrukcia námestia, ktorá má údajne stáť takmer 500 miliónov dolárov, rastú obavy o osud tehál.

Živá história

Pre návštevníkov môže Olympic Plaza znieť ako názov športového obchodu, ale mnohí obyvatelia mesta toto centrálne námestie milujú. Slúžilo ako centrum slávnych zimných olympijských hier roku 1988, kde mesto oslavovalo medailové úspechy svojich športovcov. Okrem olympijských hier sa námestie spája aj s históriou prvej čínskej štvrte v Calgary, ktorá stojí na mieste, kde sa koncom 19. storočia prvýkrát usadili čínski prisťahovalci.

V roku 1986 sa vedenie mesta rozhodlo uctiť si históriu námestia a ponúklo občanom možnosť vyryť do niektorých tehál svoje meno. Do akcie sa zapojilo vyše 30 000 ľudí z celého sveta – takmer všetci mali nejaké prepojenie na Calgary.

Tehly sa stali súčasťou mestského folklóru a istý softvérový vývojár v roku 2017 dokonca zmapoval všetky ich umiestnenia a vložil ich do aplikácie.

Dnes je námestie jedným z najvýznamnejších bodov, kde sa ľudia v meste stretávajú. V ére, keď sme zaplavení možnosťami, ako stráviť čas doma, či už je to pozeranie filmov alebo hranie v online kasíne, sa centrá miest dostávajú na vedľajšiu koľaj. Olympijské námestie poskytuje obyvateľom pocit jednoty, čo vysvetľuje, prečo plánovaná rekonštrukcia vyvolala taký rozruch.

Nevítaná zmena

Táto novinka miestnych obyvateľov v roku 2016 šokovala.

Podľa oficiálnej správy už námestie nespĺňa požiadavky na moderné koncerty a kultúrne podujatia.

Členka zastupiteľstva Kourtney Penner krátko nato zdôraznila potrebu prispôsobiť námestie rastúcej rozmanitosti mesta a meniacim sa technologickým požiadavkám. Spoločnosť Calgary Municipal Land Corporation (CMLC) v spolupráci s mestom Calgary a Arts Commons preto ohlásili projekt revitalizácie námestia a jeho okolia v hodnote 480 miliónov dolárov.

Tento plán rekonštrukcie ohrozuje budúcnosť tehál s vyrytými menami, čo vyvolalo veľké znepokojenie obyvateľov.

Znovu sa rozprúdila dlhoročná diskusia o zachovaní hmotného dedičstva námestia, najmä týchto tehál. Hoci projektový tím uznáva historický význam námestia, stav tehál je už neudržateľný. V správe sa uvádza, že tehly sa vzhľadom na svoj vek rozpadajú a nie je možné ich vydolovať celé.

Rekonštrukcia námestia sa má začať v roku 2024, a osud týchto tehál, ktoré majú pre mnohých obyvateľov Calgary hlboký osobný a historický význam, zostáva neistý.

Nový odkaz

Napriek obavám zo straty historického odkazu námestia je tu možnosť vytvoriť nový odkaz.

Niektorí obyvatelia sa domnievajú, že tento projekt prestavby je ideálnou príležitosťou na to, aby sa prejavila súčasná identita Calgary a zároveň sa uctil duch zimnej olympiády z roku 1988. Kourtney Penner navrhuje, aby sa do dizajnu zakomponovali mená nových obyvateľov mesta a vznikol tak nový kúsok histórie.

V súvislosti s plánmi na rozsiahlu prestavbu Olympijského námestia zostáva kľúčovou výzvou rovnováha medzi zachovaním historického významu námestia a jeho prispôsobením sa novým potrebám mesta. Mnohí obyvatelia by radi videli mesto, ktoré by na medzinárodnej scéne konkurovalo kanadským veľkomestám ako Toronto a Vancouver.

Calgary Municipal Land Corporation bude spolu s rôznymi zainteresovanými subjektmi zohrávať kľúčovú úlohu pri určovaní spôsobu, ako rešpektovať odkaz Olympijského námestia a jeho tehál a ako ho zakomponovať do novovybudovaného priestoru.

Aj verejnosť chce, aby bol jej hlas počas rekonštrukcie vypočutý.

Vo svete, ktorému čoraz viac dominujú digitálne rozptýlenia a individuálne záujmy, je existencia komunitných priestorov nevyhnutná. Olympijské námestie medzi nimi vyniká ako mestská dominanta, kde sa obyvatelia môžu stretávať, zúčastňovať sa na podujatiach a prežívať spoločné zážitky.

Aj keď sa tehly môžu ľuďom mimo Calgary zdať ako čosi zanedbateľné, ich odstránenie z námestia by mohlo byť obrovským zásahom do komunitnej duše námestia.