V živote sa stáva, že si zvážime rôzne pre a proti a zistíme, že cesta podnikania, ktorá nás stále lákala je čoraz viac reálnejšia. Ak aj vy stojíte na takej križovatke a premýšľate, že chcete začať podnikať, ale neviete s čím začať, čítajte ďalej tento článok. Dozviete sa všetko potrebné.
Príklady reálnych žien, ktoré opustili možno stabilné miesto u zamestnávateľa alebo opustili pôvodnú profesiu a rozhodli sa posunúť sa v živote iným smerom, je neúrekom. Klub akčných žien, ktorý funguje od minulého roku, združuje okrem iného rôzne podobné podnikateľské príbehy. Adrianna Nagy Finta je jednou z nich. Od pôvodnej profesie prešla k poskytovaniu poradenstva a stylingu. Rozhovor s ňou si môžete prečítať tu. Barbora Oydasik sa po 45-ke rozhodla odísť z korporátneho prostredia, ktoré ju vyčerpávalo a pustila sa do vlastného podnikania. O jej príbehu sa dočítate viac tu. Váš príbeh môže byť odlišný, ale je na vás, ako sa sa bude vyvíjať. Ak sa chcete pustiť do podnikania a jediné, čo vám bráni je dostatok informácií, o to sa postaráme v nasledujúcich odsekoch.
Ak sa do podnikania plánujete pustiť, pozrite sa na to aj z iného uhla pohľadu. Odporúčame praktické rady zakladateľky portálu Akčné ženy Martiny Novotnej, ako predčasne neskončiť s podnikaním.
Pred začatím podnikania by ste si zvážiť a poznať tieto kľúčové témy:
Najprv si potrebujete ujasniť v akej forme chcete podnikať. Mali by ste vedieť informácie, kedy potrebujete založiť živnosť, kedy sa môžete živiť ako slobodný umelec, ako zarábať hand-made tvorbou bez živnosti. Prípadne, ak chcete podnikať popri zamestnaní alebo materskej či rodičovskej, zistiť a overiť si, aké sú postupy. Fyzická osoba potrebuje pred podnikaním poznať jednotlivé povinnosti v súvislosti s platením daní a daňovým úradom, sociálnou a zdravotnou poisťovňou. Potrebuje vedieť o podnikateľskom bankovom účte, platbách v hotovosti, registračnej pokladnici.
S tým všetkým vám môže pomôcť odborný webinár s Ing. Stanislavou Polákovou na tému Podnikanie pre fyzické osoby. Stanislava Poláková sa venuje účtovníctvu od roku 2006. Počas materskej dovolenky napísala aj ebooky Príručka živnostníka a 10+1 dôležitých informácií pre každého živnostníka. Stala sa aj „dvornou účtovníčkou“ Akčných žien.
Pred začatím podnikania by ste sa mali zorientovať v dotáciách a výzvach, ktoré vám môžu pomôcť pri podnikaní, či už podnikáte ako občianske združenie, prevádzkujete chránenú dielňu, uvažujete nad založením sociálneho podniku, alebo máte vlastnú spoločnosť s ručením obmedzeným. V súvislosti s podporou podnikania ľudí najčastejšie trápia tieto otázky:
Na toto všetko a oveľa viac vám zodpovie PhDr. Marcela Václavková Konrádová, MBA, cert. Mgmt., ktorá pôsobí ako sociálna a biznis koučka. Podieľa sa na vzniku mnohých organizácií, je lektorkou, vedie vzdelávací projekt Posuň Sa, je riaditeľkou o.z. Prístav nádeje, redaktorkou Dalito.sk a autorkou 7 kníh, motivačnej s názvom „Prebuď sa a žiar na svojej vlastnej ceste“ a ebooku „Objav nové možnosti“. V rámci webináru Využitie grantov pri podnikaní môžete získať všetky potrebné informácie týkajúce sa podnikania z hľadiska jeho formy a jeho finančnej podpory. V rámci webináru sú prezentované aj reálne príklady z praxe.
Podnikateľský plán je základný nástroj pre podnikanie. Bez plánu ani na krok. Ako ho však pripraviť tak, aby bol správny, čomu sa pri jeho tvorbe vyhnúť a naopak na čo nezabudnúť? Podnikateľský plán by mal odzrkadľovať podnikanie zvnútra aj zvonku. Zohľadniť všetky vnútorné aj vonkajšie zdroje. Poznať by sme mali vlastnú štruktúru, procesy, zdroje, ale takisto by nám malo byť známe vonkajšie prostredie a okolie nášho podnikania – trh, na ktorom budeme podnikať, konkurencia a podobne. Tých faktorov, čo všetko je potrebné pri zostavovaní podnikateľského plánu zohľadniť je veľa. Prehľadnú štruktúru a krok za krokom, ako si vytvoriť podnikateľský plán nájdete v rámci webináru s Marekom Strakom.
Marek Straka sa v odvetví strategického riadenia podnikov a manažérskeho poradenstva pohybuje viac ako 10 rokov so zameraním na stratégie podnikov a biznis stratégie, dátovú analytiku, biznis modely. Pracoval pre projekty mikrofiriem cez stredné podniky až po korporácie a štátnu sféru v rôznych odvetviach. Aktuálne sa venuje strategickému poradenstvu pre firmy ako biznis konzultant a pokračuje v pomoci pri rozvoji firiem a ich projektov.
Sociálne siete sú v dnešnej dobe veľkým pomocníkom pre podnikanie. Ideálnou pre vaše podnikanie je sieť LinkedIn. Potrebujete založiť profil, alebo ak ho máte, tak upraviť ho tak, aby bol prispôsobený tomu, ako to na sociálnej sieti LinkedIn funguje a aby vaše podnikanie mohlo ťažiť z online prostredia. Stratégie v online svete sa trocha líšia a ak chcete podporiť vaše podnikanie aj na sociálnych sieťach, potrebujete poznať obchodné stratégie, psychológiu predaja a správania sa zákazníka (followera).
Toto všetko sa môžete dozvedieť na webinári Ako na skutočný biznis cez LinkedIn s lektorom obchodných a vodcovských zručností Viktorom Kostickým. Viktor Kostický po viac ako 11 rokoch manažérskych skúseností vo vedení obchodných oddelení, firiem a tímov, sa rozhodol zmeniť kariéru a naplno sa zamerať na dodávanie hodnoty ostatným. Dnes ponúka širokú škálu služieb od vyjednávania, konzultatívneho predaja cez Linkedin obchod, psychológiu ovplyvňovania a behaviorálnu ekonómiu až po audity a komplexný obchod.
Odporúčame vám pre celkový prehľad v súvislosti so začiatkom podnikania tento výhodný balík 5 webinárov len za 20 Eur, ktoré vám pomôžu odštartovať vaše podnikanie tým správnym smerom.