Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Evie Prokesh: Ukážem im, akú mám vášeň, pre všetko čo robím

Zdieľať

Evie Prokesh je 23-ročná Slovenka. Študuje farmáciu v Holandsku na Univerzite v Groningene. Prihlásila sa do programu European Leadership Academy na Letnú školu. Absolvovala ju ako jediná Slovenka z 29 účastníčok, ktoré boli vybraté spomedzi 6000 prihlásených v rámci Európy. Akčné ženy mali možnosť opýtať sa Evie niekoľko otázok.

Rozhodla si sa užiť si toto leto akčne?

Na začiatku leta som premýšľala, ako využijem tieto dva mesiace. Mám rada, keď sa niečo deje. Počas strednej školy som mala každé jedno leto aspoň jednu alebo dve letné školy. Aj tento rok to tak vyšlo. Už som stihla absolvovať jednu letnú školu v Holandsku a teraz som sa zúčastnila letnej školy v Prahe.  

letná škola

O čom bola letná škola v Holandsku?  

Keďže študujem farmáciu, zaujímam sa o zdravie. Letná škola v Holandsku bola zameraná na problematiku globálneho zdravia.

Ako si sa dozvedela o European Leadership Academy? 

Pôvodne som bola na Facebooku, pretože som chcela marketingovo podporiť organizovanie našej letnej školy v Holandsku. Odvtedy, čo Facebook zaznamenal, že sa zaujímam o letné školy, začal mi ukazovať reklamy o iných letných školách. A jednou z nich bol práve tento program Summer School.  

V rámci Summer School bola spíkerkou aj Lucia Kleštincová. Rozhovor s ňou nájdete tu:

Lucia Kleštincová: “Máme akútny nedostatok ženských líderiek v mnohých oblastiach”

Odkiaľ pochádzaš? 

Pochádzam z Bratislavy, ale už som tu nebola pár mesiacov. Organizátori Akadémie mi preplatili cestu do Prahy, takže to spojím a vyberiem sa aj na Slovensko. 

Čo si myslíš, prečo si to zo Slovenska bola práve ty? 

No, to je skôr otázka na porotu (smiech). Ale dúfam, že na základe mojich cieľov – toho, čo chcem dosiahnuť. A zároveň aj kvôli tomu, čo som už dokázala a urobila v minulosti. 

Čo bolo úlohou na prijatie do Summer School? 

Museli sme o sebe napísať krátku esej, čo sme v minulosti robili, aký projekt alebo prácu. Súčasťou bolo aj jednominútové video, v ktorom sme sa mali predstaviť.  

letná škola

Čo bolo ťažšie esej alebo video? 

Asi to video, lebo som sa rozhodla prihlásiť na poslednú chvíľu. Mala som približne dve hodiny na natočenie a zaslanie videa popri ďalších povinnostiach do školy. Nebolo to video v tej najlepšej kvalite, ale povedala som si, nevadí, ukážem im, akú mám vášeň, pre všetko čo robím. 

Dôležité je urobiť ten akčný krok. Nebáť sa, že to nevyjde aj keď to nie je úplne perfektné. A to je vzor pre mnohé ženy, ktoré bojujeme s perfekcionizmom deň čo deň… 

Áno, to je presne téma, o ktorej hovoríme už celý týždeň počas letnej školy. Každé dievča, ktoré sem prišlo, sa priznalo, že bojuje s tým – byť perfektná. 

Čo bolo pre teba najzaujímavejšie v rámci letnej školy? 

Prvý deň, keď sme si sadli do kruhu a mali sme povedať niečo o sebe. Každá z nás (29 účastníčok Summer School) rozprávala veľmi inšpiratívny príbeh o sebe, čo dosiahla. To bol pre mňa najzaujímavejší moment.

Vieš už teraz povedať, čo ti letná škola dala? 

Už teraz vidím, koľko som toho získala. Zistila som o sebe, ktoré sú moje silné a slabé stránky. Možno budem potrebovať ešte pár týždňov, aby som to všetko spracovala. 

Našla si si tu aj nové priateľstvá? Plánujete ostať v kontakte? 

Určite áno. S dievčatami sme si rozumeli. Verím, že si udržíme kontakt medzi sebou a budeme si mať čo povedať. Napríklad, ako počas jednej sekcie, kedy sme mali úlohu prezentovať krátky biznis plán. 

O čom bol váš biznis plán? 

Mali sme na jeho prípravu 20 minút, takže nebol úplne do detailov. Našim biznis plánom bola aplikácia pre doktorov. Obsahovala by databázu informácií o tom, aké choroby postihujú rôzne etniká.   

Čo plánuješ do budúcna? 

Chcela by som pokračovať v absolvovaní letných škôl a zároveň byť súčasťou pri organizovaní jednej z nich. Kedysi som absolvovala Letnú školu Discover. Teraz len čakám na bakalársky titul, aby som sa tam mohla vrátiť, ale už ako lektorka a nie účastníčka. 

European Leadership Academy je platformou, ktorá organizuje letné a zimné školy so zámerom vedúceho postavenia žien v digitálnom veku. Táto akadémia je súčasťou programu Seeds for the Future spoločnosti Huawei, ktorá sa voči širšej spoločnosti zaviazala proaktívne podporovať ženské talenty v digitálnej oblasti a v súlade s Európskou komisiou dosiahnuť rodovo rovnocennú Európu do roku 2025. Po úspešnej Zimnej škole, ktorá sa konala vo februári vo francúzskom Nice, prebehla v dňoch 17. – 22. júla letná škola v Prahe.

Foto: galéria European Leadership Academy