Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Kompletný relax: Spôsoby, ako uvoľniť svaly, telo, mozog aj nervový systém 

Zdieľať

Naše telo trpí pod vplyvom ťažkej a dlhej práce vyčerpaním, ktorá sa podpisuje na vzniku stresu a napätia. Pre mnohých z nás je riešením, ako sa tohto problému zbaviť – dovolenka. Avšak, nie všetci na ňu majú čas a peniaze. V takýchto prípadoch padne vhod dobrá rada, ako sa zbaviť stresu, uvoľniť svaly, telo, mozog aj nervový systém bez potreby cestovania. 

Naučte sa meditovať 

Ak vám stres bráni relaxovať aj cez víkendy, je to veľký dôvod vyskúšať meditáciu. Meditácia, ak sa robí správne, pomáha nielen abstrahovať od problémov a vyčistiť si hlavu od myšlienok, ale aj akýsi blok následných stresových situácií, ktorým sa vo všedné dni nedá vyhnúť.  

Začnite s ňou v pohodlnom relaxačnom kresle. Mimochodom, už jedna meditácia má vplyv na nervový systém: zažijete silné uvoľnenie a zabudnete na všetky nepríjemné problémy. Hlavné je sústrediť sa a nemyslieť na to, čo sa vám dnes stalo.  

Prečítajte si dobrú knihu 

Ak vám bráni v meditácii myslenie na nepríjemné udalosti z celého dňa, skúste svoju myseľ zamestnať zaujímavými príbehmi z kníh. Ponoriť sa do iného sveta bez toho, aby ste museli opustiť svoj domov, je s knihami naozaj jednoduché. Tak to s kvalitnou kresťanskou literatúrou alebo iným literárnym žánrom vyskúšajte.  

Striedajte teplotu vody v sprche 

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo môže byť atraktívne na ochladzovaní studenou vodou? Odpoveď je jednoduchá – endorfíny! 

Endorfíny nazývame hormóny šťastia, ale to v skutočnosti nie je ich primárna funkcia. Okrem iného prispievajú k úľave od bolesti.  

Kontrastná sprcha je oveľa mäkším a dostupnejším prostriedkom na otužovanie tela ako skákanie v zime do ľadovej rieky, zvládne to postupne každý z nás. Táto procedúra nielenže odbúrava stres a zlepšuje náladu, ale chráni aj pred prechladnutím a žilovými ochoreniami. Mimochodom, nielen kontrastná sprcha, ale aj akékoľvek vodné procedúry môžu pomôcť zmierniť stres, napríklad teplý kúpeľ alebo plávanie v bazéne. 

Vypočujte si dobrú skladbu 

Stačí počúvať akúkoľvek hudbu, ktorá vám prináša morálne potešenie. Pozitívne emócie, ktoré získavame z počúvania našich obľúbených skladieb, priamo súvisia s uvoľnením stresu a oslobodením mozgu od zbytočných myšlienok. Obľúbené hudobné zvuky vždy, bez výnimky, spôsobujú pocit šťastia a eufórie. Aj smutná a pochmúrna hudba vás tak určite dokáže rozveseliť, za predpokladu, že sa vám páči, nech to znie akokoľvek paradoxne. 

Na záver nezabudnite na prechádzku v prírode a vaše telo bude určite zas v pohode!