Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Miroslava Kysucká: Vidím krásu hlavne v zdraví, vyžarovaní a v zdravom vzťahu samej k sebe

Zdieľať

Ak sa rozhodneme veci okolo nás vnímať komplexne, máme vášeň pre niektoré aktivity, tak sa môže stať, že touto kombináciou vznikne krásny projekt, za ktorým je vlastný príbeh, vlastné skúsenosti a ochota pomôcť druhým. O svojom projekte nám porozprávala Mirka Kysucká, ktorú rôzne životné skúsenosti doviedli tam, kde práve je. Rozbieha vlastné pleťové spa s viacerými aktivitami s pridanou hodnotu. Viac sa dočítate v rozhovore.

Rozbiehate svoj vlastný projekt s pleťovým spa. Ako ste sa k tejto myšlienke vôbec dostali?

Organické pleťové spa Angelis sa zrodilo z mnohých mojich predošlých chodníčkov, aktivít, srdcových záležitostí, vecí, pre ktoré cítim vášeň a nadšenie, ale aj z vlastných skúseností, ktoré som nadobudla na tej mojej ceste za zdravou a peknou pleťou a zdravím celkovo.

Aby som bola konkrétnejšia, medzi moje srdcové záležitosti patria od mala liečivé byliny a aj to, že kdesi pod povrchom všetkých vecí cítim určitú energetickú úroveň, s ktorou sa vieme naučiť pracovať a ovplyvňovať tak smer, ktorým sa náš život uberá. Liečivé byliny sú aj súčasťou mojich pleťových rituálov a ošetrení. Odporúčam ich aj špecificky pre konkrétne typy pleti, dokonca mám namiešané štyri hotové čajové zmesi – jednu na podporu hojenia akné v puberte, jednu špecifickejšiu pre dospelácke akné a pleť, ktorá potrebuje spevniť, ďalšiu ktorá kombinuje byliny na spomalenie starnutia a dlhovekosť a posledná sú čisté lupene bulharskej voňavej ruže damascénskej – toto je taká moja závislosť. Je neuveriteľne chutná a liečivá.

čajové zmesi

Jednou z mojich vášní je formulovanie a výroba organickej pleťovej kozmetiky. Spájanie rôznych olejov, exotických masiel a výťažkov z málo známych kvetov a plodov do krémov, gélov (a kedysi aj prírodných mydiel), ma fascinuje. Mať vlastnú značku organickej kozmetiky je môj sen, na ktorom ešte plánujem pracovať v budúcnosti. Zatiaľ sa realizujem pri namiešavaní čerstvých masiek pri ošetreniach.

Sama sa v tejto oblasti neustále vzdelávam, v podstate nepretržite. Fungovanie ľudského organizmu ma fascinuje natoľko, že si občas hovorím, že som asi mala ísť na medicínu, aj keď je pravda, že inklinujem skôr k alternatívnym, naturopatickým a holistickým terapiám, pretože tie idú viac ku koreňu veci a pozerajú na človeka komplexne.

Naznačili ste, že za príbehom Angelis stojí vlastný príbeh, vlastné chodníčky. Ktoré to sú?

Medzi chodníčky a aktivity, ktoré ma doviedli k môjmu projektu by som zaradila moju dávnejšiu modelingovú kariéru a dlhodobú spoluprácu na organizácii súťaže Miss Universe SR, kde som si asi vycibrila vkus a vzťah k ženskej kráse, konkrétne moju lásku k čo najprirodzenejšej kráse. Môže sa to zdať paradoxné, keďže svetu medzinárodných súťaží krásy už dlhšie vládne estetická a aj plastická chirurgia, ale občas, až keď človek zistí, čo sa mu nepáči, nájde zároveň aj to, čo sa mu páči. Tým vôbec nechcem povedať, že som proti týmto zákrokom, keď sú v tej správnej miere.

Myslím, že pre nás ženy je nesmierne dôležité, ba až vyslovene zdravé, cítiť sa krásne. Sme tak proste stvorené a nie je to žiadna márnivosť. Ale ja vidím krásu hlavne v zdraví, vyžarovaní a v zdravom vzťahu samej k sebe.

No a čo sa týka mojej cesty za zdravou pleťou… Tá bola veľmi kľukatá. Ako teenager som mala škaredé akné, neskôr ho potlačila antikoncepcia, ale akonáhle som ju vysadila, vrátilo sa v ešte väčšej sile. Viem, že toto mladé ženy zažívajú dodnes, ale nemuseli by. Len na to treba ísť inak.

Dosť som s mojou pleťou natrápila, utrpelo moje sebavedomie a veľmi to ovplyvnilo aj to, ako a kam sa môj život uberal. Kvôli pleti som prišla o niektoré príležitosti v modelingu a bolo to pre mňa devastujúce v tom čase a v tom veku. Keby som bola vedela vtedy, čo viem teraz, asi by som bola úplne iný človek, úplne niekde inde, ale zas doviedlo ma to sem, k tejto práci, ktorú milujem. A teším sa, že viem pomôcť iným mladým ľuďom (ale aj ľuďom s dospeláckym akné) a ukázať im skratku za čistou peknou pleťou, efektívnu a plnú uvedomení o sebe a o tom, ako funguje naše telo.

Toto všetko ma priviedlo k otvoreniu organického pleťového spa Angelis. Viac na túto tému je aj na mojej webstránke.

Čo to znamená, že sa jedná o organické pleťové spa?

Slovo organické znamená kvalitu prípravkov, s ktorými pracujem. Je to je synonymum k u nás viac používanému označeniu BIO. Keď sú produkty certifikované ako BIO, znamená to, že na ich výrobu boli použité ingrediencie z rastlín, ktoré boli pestované ekologicky a čo najšetrnejšie k prírode.

Značka, s ktorou pracujem ja, má dokonca niektoré výrobky označené ako biodynamické, čo znamená, že určité zložky boli vypestované nielen ekologicky, ale aj spôsobom využívajúcim prirodzené prírodné zákonitosti ako sú fázy mesiaca a tak ďalej, všetko s cieľom, aby boli čo najúčinnejšie. Navyše za každý predaný produkt zasadia jeden strom. Napríklad v Senegale už takto vznikli celé lesy. Celkovo sa mi páči, keď majú firmy aj istý sociálny rozmer. Snažím sa ísť týmto smerom.

Viem, že niektorí ľudia sú skeptickí k celej tejto BIO kultúre, ale pre mňa, ako absolútneho milovníka prírody, je veľmi dôležité nielen to, že si na pleť a na pokožku mojich zákazníkov nanášam čo najčistejšie a čo najúčinnejšie produkty bez zbytočných pesticídov a iných nebezpečných kontaminantov, ale aj to, že sú vyrobené s ohľadom na udržateľnosť, na zachovanie krásy a zdravia „pleti“ našej planéty. Celkovo sa v Angelis snažím priblížiť myšlienke ekológie a zero waste.

No a kombináciu slov „pleťové SPA“ používam preto, že koncept Angelis je bližší konceptu spa, než obyčajnému salónnemu ošetreniu. Moje ošetrenia asi skôr pripomínajú také malé rituály. Všade voňajú byliny, sprevádza nás relaxačná hudba alebo vedené meditácie.

Založila som aj youtubový kanál „Mirka Angelis“, na ktorý som začala pridávať moje vlastné meditácie, pretože sama meditujem veľmi rada. Posledná je meditácia za mier na Ukrajine. Veľmi sa ma dianie tam dotýka a mala som potrebu okrem materiálneho prispenia urobiť niečo pre opätovné nastolenie mieru aj v takýchto iných, mentálnych rovinách.

Meditácie vrelo odporúčam každému na potlačenie stresu, hlavne tým, ktorí majú problém s pleťou, s akné. Stres je veľký hráč, čo sa kvality našej pleti týka. No keďže ja väčšinou fungujem v angličtine, rozhodla som sa, že niektoré moje obľúbené meditácie nahrám v slovenčine, aby som ich mohla odporučiť mojim klientom, ktorí nehovoria po anglicky.

Čo všetko ponúkate svojím zákazníkom/zákazníčkam?

Na mojej webstránke www.angelis.sk čitatelia nájdu všetky ošetrenia pleti, ktoré ponúkam. Sú tam ošetrenia na detoxikáciu pleti vystavenej mestskému životu – veľmi aktuálne práve teraz na jar, ale aj ošetrenia zamerané na rozjasnenie pleti a boj s pigmentovými škvrnami.

Veľmi obľúbené je aj čistenie aknóznej pleti či už u mladých ľudí, alebo pri dospeláckom akné.

Jednotlivé ošetrenia sa líšia výberom produktov so špecifickými účinnými látkami, ale aj tak ich samozrejme vždy prispôsobujem konkrétnemu typu pleti danej osoby, ktorú mám pod rukami.

Na spestrenie mám aj pleťový rituál „Seasons“, ktorý je takým zážitkovým ošetrením s aktuálnou novou radou produktov, alebo s výberom produktov podľa ročného obdobia. Donedávna to bolo ošetrenie s koncentrovaným vitamínom C z citrusov a listovej zeleniny, momentálne začína jarné ošetrenie zamerané na detox, hydratáciu a osvieženie pleti a hlavnú úlohu v ňom budú mať jahody, rebarbora a koreň marshmallow, po našom ibiš, po česky proskurník (nie je to však ibištek).

Potom tu sú ešte prístrojové ošetrenia. Microneedling využíva samohojivé účinky našej pokožky na podporu tvorby elastínu a kolagénu, zlepšenie akné, pigmentácií a drobných vrások.

Kyslíkové ošetrenie pleti, ktoré bude dostupné v priebehu najbližších dní bude absolútna bomba. Prezradím aspoň toľko, že konečná fáza ošetrenia prebieha pod priehľadnou kopulou s terapeutickým farebným LED osvetlením, do ktorej prúdi koncentrovaný kyslík. Toto ošetrenie je vynikajúce nielen pre pleť, ale pre celý organizmus, keďže vdychovaný kyslík v tele neutralizuje voľné radikály, zodpovedné za poškodenie a degeneráciu buniek.

Okrem hlavnej ponuky spomínate, že poskytujete aj bonusové terapie. O čo sa jedná? Priblížte nám ich, prosím.

Najprv by som rada spomenula, že súčasťou každého ošetrenia v Angelis je dlhá príjemná a účelná masáž tváre, krku a dekoltu. Pre mňa je relaxačná zložka pleťových ošetrení rovnako dôležitá ako top ingrediencie v použitej kozmetike. Často pri tom používam aj pomôcky ako gua-sha, alebo tvárové banky. Využívam aj aromaterapiu – pri naparovaní napríklad ucítite relaxačný levanduľový esenciálny olej, či typickú vôňu ázijských spa – lemongrass.

Okrem toho si počas pôsobenia masiek klienti môžu vybrať z doplnkových terapií ako reflexná masáž rúk, chodidiel, terapia liečivými krištáľmi a polodrahokamami, či prastará tibetská liečivá metóda prikladania rúk, ktorá pomáha v tele harmonizovať energetické centrá a zlepšiť tok životnej energie (prány) v tele človeka. Pracuje s rovnakými princípmi ako akupunktúra, len bez použitia ihiel.

Telo sa potom lepšie regeneruje a hojí, v podstate ide o podporu samohojivých a samoliečivých procesov v našom tele, hmotnom aj energetickom, pretože naše telo je naozaj zázrak. To, ako sa dokáže regenerovať a hojiť, keď je správne vybalansované, je neuveriteľné.

Aké ošetrenia si doprajete vy sama?

Musím povedať, že teraz naozaj veľa pracujem, keďže Angelis je taká „one woman show“ a otvorené (kvôli pandémii vlastne viac zatvorené) je iba niekoľko mesiacov. Takže niektoré veci stále dolaďujem. Zastávam veľa funkcií naraz a je to celkom časovo náročné, navyše sa učím nesmierne množstvo nových vecí hlavne v oblasti podnikania, marketingu atď.

K tomu som mamou 3 detí, ktoré ma tiež ešte veľmi potrebujú, takže keď prídete ku mne na ošetrenie, nielenže podporíte malý biznis, ale keď zablúdite na môj osobný instagram hneď aj uvidíte tváričky tých, do ktorých ste nepriamo investovali 😀

Tým chcem povedať, že veľa voľného času pre seba nemám. Ale aj tak sa snažím robiť to, čo sama „kážem“, hlavne pri mojich online kurzoch a to je: nájsť si čas aj na seba a mať to ako jednu z priorít.

Pravidelne si doprajem microneedling, keďže ho považujem za jednu z najefektívnejších a najprirodzenejších antiageing ošetrení, ďalej plazmalifting, čistenie a kvalitnú masáž, kyslíkové procedúry a podobne.

Nie som veľký fanúšik laserov a všeobecne si veľmi dôkladne a opatrne vyberám aj iné prístrojové ošetrenia, pretože niektoré sú kontraindikované na určité diagnózy (málo sa o tom hovorí) a niektoré vedia stav pleti aj zhoršiť, napriek tomu, čo o nich tvrdia propagačné materiály.

Venujete sa aj pleťovému koučingu. Ako to celé prebieha? Na aké problémy pleti sa zameriavate?

Áno, salónne ošetrenie je iba jedna časť mojej práce. Mám aj osemtýždňový online program pre ľudí, ktorých trápi akné, či predčasné starnutie a chceli by svoj problém vyriešiť celostne, teda prísť na to, kde je pôvod toho, čo sa deje na ich pleti.

Pretože hlavne pri akné je to väčšinou kombinácia intolerancií na niektoré potraviny, hormonálnej nerovnováhy, nedostatočnej funkcie detoxikačných orgánov, zlý spánkový režim, či stagnujúca lymfa v dôsledku nedostatku pohybu. V neposlednom rade je tu aj začarovaný kruh stresu a zlej pleti. Tu je to ako s tou sliepkou a vajcom. Neviete, čo bolo prvé, ale jedno spôsobuje druhé.

Takto viem pomôcť aj ľuďom, ktorí nie sú z Bratislavy. Celá komunikácia prebieha prostredníctvom mailov, prípadne telefonicky, keď je treba. Začneme s fotkou pleti „pred“, aby sme každý týždeň videli, ako postupujeme. Nastavíme stravu, správnu každodennú starostlivosť o pleť a všetko ostatné a potom si každý týždeň zhodnotíme, čo sme dosiahli a prípadne upravíme, čo treba.

Verím, že čoskoro sa mi toto moje know-how podarí zhrnúť do automatického online programu, ktorý bude dostupný a človek si ním bude môcť prejsť vlastným tempom.

Foto: z archívu Miroslavy Kysuckej