Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Pilates. Všetko o účinkoch tohto cvičenia, tréningové zostavy a užitočné rady

Zdieľať

Nová kniha Pilates je komplexný sprievodca, naozaj krásne graficky spracovaná kniha, v ktorej nájdete množstvo fotografií, nákresov a ilustrácií. Plus vedecky podložené informácie, cvičenia na posilnenie, pohyblivosť, na stabilitu aj rotáciu.

Pilates poskytuje dobré natiahnutie, posilnenie cieľových svalových skupín, zvyšuje ohybnosť a pohyblivosť chrbtice, či kĺbov. Dobre zostavený tréning strieda záťažové pohyby s tými naťahovacími, takže si skvele precvičíte celé telo. Prípadne sa špeciálne zameriavate na nedostatkové miesta. Pilates pomôže aj po operácii, pri rehabilitácii a postupne vás dostane do formy,“ tvrdí inštruktorka pilatesu Paulína Masárová.

Vedzte, že cvičením pilatesu môžete spevniť stred tela, zlepšiť celkovú ohybnosť a rovnováhu aj posilňovať svaly. Výskum ukazuje, že pilates dokonca dokáže aj zmierňovať stres a rozvíjať všímavosť. Prospieva teda nielen telu, ale aj duši, a táto kniha vám odhalí aj množstvo ďalších jeho výhod.

Sú tam jednoduché cvičenia na správne držanie tela, na spevnenie brušných svalov a účinky pilatesu povedzme aj na odbúravanie stresu, napätia alebo úzkosti.

Konkrétne tréningy, cvičebné plány pre začiatočníkov, stredne pokročilých aj pokročilých. Sú tam pilatesové cvičenia pre bežcov, plavcov, pri bolestiach chrbta, krku alebo hlavy. Mnohým starším sa zídu cviky pri osteoporóze, artritíde a tým, čo dlho vysedávajú v práci sú tam aj pilatesové cviky pri sedavom zamestnaní.

Pilates je naozaj pre všetkých, mladých aj starších, ženy i mužov, dokonca pre ľudí s nadváhou. Pri nejakých zdravotných ťažkostiach je dobré vopred sa poradiť s lekárom. „Z mojej skúsenosti ani nepoznám nejaké kontraindikácie pre pilates, samozrejme ak nejde o nejaký akútny úraz. Dá sa prihliadať na všetky pohybové obmedzenia. Mám na lekciách pestrú škálu ľudí, aj seniorov, dokonca zmiešané skupiny – seniori so stredným ročníkom. Pokročilých so začiatočníkmi,“ dodáva Paulína.

Vyskúšajte rôzne variácie pilatesových cvikov a krok po kroku dosiahnite technickú dokonalosť. Vytvorte si vlastný tréningový program, ktorý najviac vyhovuje vám, a objavte skutočný prínos pilatesu pre vaše celkové zdravie.
Príručka Pilates vyšla vo vydavateľstve Príroda v sérii, kde už sú tri knihy: Joga, Beh a HIIT, čiže Vysokointeznívny intervalový tréning.

Z anglického originálu Science of Pilates vydaného vo vydavateľstve Dorling Kindersley preložila Viera Zvadová. Vyšlo vo vydavateľstve IKAR, a.s. – v roku 2024.

Milan Buno, knižný publicista

Pilates: https://www.bux.sk/knihy/730095-pilates.html