Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Road Trip po stredovekých mestách Slovinska: Objavovanie histórie a kultúry krajiny

Zdieľať

Výborným spôsobom ako spoznať krajinu a všetky jej zákutia či zaujímavosti, je road trip.

Ak sa rozhodnete preskúmať Slovinsko autom, motocyklom či karavanom, zbystrite pozornosť. Keďže Slovinsko má určité cesty, resp. diaľnice, spoplatnené, vopred si naštudujte trasy a cesty ktorými pôjdete. Platná diaľničná známka vám jazdu v Slovinsku značne uľahčí a ušetrí peniaze, ktoré by vás stála pokuta. S diaľničnou známkou tak budete môcť nasledujúce nádherné miesta bez problémov navštíviť. Ak máte radi históriu a kultúru, potom by ste si nemali nechať ujsť možnosť preskúmať stredoveké mestá v Slovinsku. Slovinsko má bohatú históriu a mnoho historických pamiatok, ktoré sú svedectvom jeho minulosti. Pokiaľ chcete spoznať viac o histórii a kultúre Slovinska, mali by ste sa vybrať na cestu po stredovekých mestách.

Ľubľana

Cesta sa začína v hlavnom meste Ľubľana, kde si návštevníci môžu prezrieť nádherné historické centrum mesta, ktoré je plné barokovej architektúry, dláždených uličiek a očarujúcich kaviarní. Prechádzka po uliciach mesta Ľubľana vám umožní spoznať najdôležitejšie historické pamiatky, ako je napríklad Hrad Ľubľana. Spomínaný hrad je symbolom mesta a nachádza sa na vrchole kopca nad mestom. Na vrchole kopca je nádherný výhľad na celé mesto a okolitú krajinu.

Okrem Ľubľanského hradu sa tu nachádza aj Katedrála svätého Mikuláša, ktorá bola postavená v 18. storočí. Táto katedrála je dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva mesta a jej návšteva je nevyhnutná. Ďalšou zaujímavou pamiatkou v Ľubľane sú Tromostovje, mosty cez rieku Ljubljanicu. Tromostovje je symbolom mesta a je významným miestom pre návštevníkov, ktorí chcú spoznať históriu a kultúru mesta.

Škofja Loka

Z Ľubľany sa môžu cestovatelia vydať na sever do mesta Škofja Loka, nádherného zachovaného stredovekého mesta, ktorého počiatky siahajú do 13. storočia. Úzke uličky, farebné domy a pôsobivý hrad svedčia o bohatej histórii mesta a sú povinnou zastávkou pre každého, kto sa zaujíma o stredovekú architektúru. Hrad je symbolom mesta a je otvorený verejnosti. Okrem hradu by ste mali navštíviť aj Kostol svätého Jakuba a Múzeum Škofja Loka.

Kamnik

Pokračujúc na sever prídu návštevníci do mesta Kamnik, v ktorom sa nachádza množstvo historických pamiatok vrátane Starého hradu a františkánskeho kláštora. Mesto sa môže pochváliť aj množstvom tradičných slovinských reštaurácií, kde môžu návštevníci ochutnať miestnu kuchyňu a vychutnať si živú kultúrnu scénu mesta.

Celje

Smerom na východ od Kamnika prídu cestovatelia do mesta Celje, v ktorom sa nachádza jeden z najpôsobivejších stredovekých hradov v Slovinsku. Hrad pochádza zo 14. storočia a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu. V Celje sa nachádza aj niekoľko múzeí a galérií, ktoré ponúkajú pohľad na bohaté kultúrne dedičstvo mesta.

Ptuj

Ak budete pokračovať na východ, prídete do mesta Ptuj, ktoré je jedným z najstarších miest v Slovinsku a môže sa pochváliť dlhou a fascinujúcou históriou. V dobre zachovanom stredovekom centre mesta sa nachádza množstvo historických pamiatok vrátane Ptujského hradu a dominikánskeho kláštora. Návštevníci si môžu prezrieť aj mnohé mestské múzeá, ktoré ponúkajú pohľad na bohaté kultúrne dedičstvo.

Maribor

Ďalej na východ prídu cestovatelia do mesta Maribor, ktoré je druhým najväčším slovinským mestom a je známe svojou bohatou kultúrnou scénou a krásnou prírodou. V stredovekom centre mesta sa nachádza množstvo historických pamiatok vrátane Mariboru a katedrály svätého Jána Krstiteľa. Návštevníci si môžu prezrieť aj množstvo mestských parkov a záhrad, z ktorých sa naskytá nádherný výhľad na okolité hory a lesy.

Radovljica

Nakoniec sa výlet končí v meste Radovljica, ktoré sa nachádza v blízkosti známeho jazera Bled a je známe svojím zachovalým stredovekým centrom. Úzke uličky, farebné domy a pôvabné kaviarne robia z mesta príjemné miesto na prehliadku a návštevníci môžu navštíviť aj Múzeum včelárstva v Radovljici, ktoré ponúka pohľad na dlhú tradíciu slovinského včelárstva.

Na záver možno povedať, že výlet po slovinských stredovekých mestách je skvelým spôsobom, ako spoznať bohatú históriu a kultúru krajiny. Od dobre zachovaného stredovekého centra Škofja Loka až po ohromujúci hrad v Celje – nie je tu núdza o fascinujúce pamiatky, ktoré môžete preskúmať. Ak teda hľadáte jedinečný a nezabudnuteľný cestovateľský zážitok, zvážte možnosť vydať sa na cestu po slovinských stredovekých mestách a objaviť čaro tejto očarujúcej krajiny.

Štítky