Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Tipy pre neodolateľné slávnostné outfity na plesy, večierky alebo svadby

Zdieľať

Slávnostné udalosti, ako sú plesy, večierky, svadby alebo iné oslavy, sú dokonalou príležitosťou, kedy si môžete dovoliť obliecť niečo špeciálne, perfektné a pritom vyjadriť svoj osobitý štýl. Výber slávnostného outfitu však môže byť veľmi stresujúci, zvlášť pokiaľ nemáte predstavu o tom, čo si vziať na seba alebo vo vašom šatníku nie je nič, čo by sa hodilo a vás tak čakajú nákupy.

V tomto článku prinášame niekoľko tipov na výber dokonalých outfitov pre špeciálne príležitosti, vďaka ktorým bude budúca slávnosť úžasnou možnosťou vyniknúť v spoločnosti.

Ako sa obliecť na slávnostné udalosti?

Najprv treba mať aké-také informácie o tom, aké outfity sa pre danú slávnostnú udalosť hodia. Vybrať vhodný outfit môže byť náročný. Aký dress code je vhodný? Čo sa nosí a čo nie? Ak hľadáte inšpiráciu, čítajte ďalej. Pozrieme sa spoločne na to, ako sa obliecť na slávnostnú udalosť a neurobiť si hanbu.

Pokiaľ sa chcete obliecť vhodne, je potrebné dodržiavať dress code, ktorý si spoločenská udalosť vyžaduje a zároveň sa riadiť vašimi individuálnymi preferenciami. Zvyčajne je potrebné siahnuť po formálnom oblečení. Podstatné je nájsť štýl, v ktorom sa budete cítiť dobre.

Ako sa obliecť na ples?

Ples je spoločenskou udalosťou, ktorá aspoň raz za život čaká každého. Aké oblečenie je vhodné na plesy? Základom sú plesové šaty. Tie si môžete zakúpiť, požičať aj nechať ušiť. Vždy by ste mali dbať na vhodnú látku slávnostných plesových šiat. Pokiaľ sa zaujímate o aktuálne trendy v oblasti plesových šiat, je dobré mať na pamäti, že móda sa neustále mení. V súčasnosti sú populárne plesové šaty s čipkou, asymetrickým strihom alebo kvetinovou potlačou. Nosia sa ale aj trblietavé a metalické materiály.

Rozhodne však platí, že by ste si mali vybrať šaty, ktoré sa vám nielen páčia, ale vám aj dobre sedia, podčiarkujú vašu postavu, dodajú vám pocit sebavedomia a cítite sa v nich pohodlne.

https://www.freepik.com/

Plesové šaty podľa typu postavy

Každý typ postavy si vyžaduje iné plesové šaty.

Postava typu hruška

Pokiaľ máte postavu typu hruška, teda vašimi problémovými partiami sú predovšetkým boky, stehná a zadok, zamerajte sa na plesové šaty, ktoré zdôraznia vaše najlepšie stránky. Môžu vám pomôcť voľné alebo plisované horné časti šiat a objemnejšie spodné časti. Odporúčame šaty s výraznejšími detailmi na vrchnom diely, ktoré pritiahnu pozornosť ostatných nahor. Výborným variantom sú aj asymetrické strihy šiat. Naopak, snažte sa
vyhnúť šatám s príliš úzkou sukňou alebo príliš voľným šatám.

Postava typu jablko

Pokiaľ máte výraznejšiu strednú časť tela, pravdepodobne spadáte do kategórie typu postavy jablko. V tomto prípade odporúčame zvoliť šaty, ktoré opticky predĺžia vašu siluetu a zoštíhlia oblasť brucha. Ideálne sú šaty s „V“ výstrihom, do ktorých sa potom môže hodiť sexi push up podprsenka, ktorá zvýrazní váš dekolt, alebo šaty áčkového strihu. Vyvarujte sa upnutým šatám alebo šatám so vzorom v oblasti pása.

Tip: Dobrou voľbou môže byť aj sťahovacia spodná bielizeň pod plesové šaty.

Postava typu presýpacie hodiny

Pre postavu typu presýpacích hodín sú vhodné plesové šaty, ktoré zvýraznia hornú časť tela a pás. Odporúčame vybrať jednoduché strihy s elegantnými detailmi, ktoré podčiarknu vašu postavu.
Pristanú vám môžu šaty s „V“ výstrihom. Môžete tiež vyskúšať šaty z elastického materiálu, ktoré sa prispôsobia tvaru vašej postavy. Dôležité je pod také šaty zvoliť vhodnú spodnú bielizeň.

Postava typu obdĺžnik

Postavu tvaru obdĺžnik je charakteristická pre ženy, ktoré majú približne rovnako široké boky, ramená aj pás. Odporúčame šaty s výrazným výstrihom, asymetrickými líniami, šaty s volánikmi, ktoré vytvoria ilúziu kriviek.
Môžete sa rozhodnúť aj pre šaty s čipkou alebo iným výrazným detailom v ich hornej časti. Pristanú vám tiež voľné strihy šiat.

Ako sa obliecť na svadbu?

Svadba je ďalšou spoločenskou udalosťou, kam môže byť náročné obliecť sa. Vždy závisí od toho, aká formálna svadba je.
● Pokiaľ je svadba formálna, môžete zvoliť dlhé elegantné šaty, ktoré by mali byť skôr decentné. Vyvarujte sa tiež priveľmi výrazným farbám.
● Ak je svadba menej formálna, môžete zvážiť kokteilové alebo čipkované šaty.

Outfit na svadbu by mal byť maximálne pohodlný, preto je rozhodujúci aj typ materiálu. Čo sa týka obuvi, aj tú by ste mali prispôsobiť svadobnému prostrediu. Nie vždy sa hodia topánky na vysokom podpätku.

Pozor! V niektorých prípadoch ženích a nevesta uvádzajú svadobný dress code, v ktorom bližšie špecifikujú napríklad farbu oblečenia svadobných hostí. V takom prípade by ste mali rešpektovať ich priania.

unsplash.com

Ako sa obliecť na večierok alebo oslavu?

Pri výbere oblečenia na večierok alebo oslavu by ste mali brať do úvahy predovšetkým typ a formálnosť akcie. V zásade platí, že čím formálnejšia akcia je, tým formálnejšie by malo byť vaše oblečenie.

V prípade neformálnych udalostí si môžete obliecť v podstate čokoľvek, ale nezabúdajte na to, že váš outfit by mal byť v súlade s atmosférou akcie a nemal by narúšať pohodu vašu ani ostatných hostí. Dôležité je zohľadniť aj ročné obdobie, aby vám nebolo v oblečení zima alebo horúco.

Pokiaľ si nie ste istí, opýtajte sa hostiteľa, aký dress code očakáva, aby bol váš outfit v súlade s celkovou atmosférou eventu. Všeobecne sa môže hodiť elegantná dámska košeľa so sukňou alebo nohavicami, kostým,
kokteilové šaty, ľahké letné šaty. V posledných rokoch sú populárne aj kombinácie rôznych štýlov, napríklad sukne so športovou bundou alebo elegantná blúzka s džínsami s vysokým pásom.

https://www.freepik.com/

Akú obuv zvoliť k slávnostnému outfitu?

Správny výber obuvi k slávnostnému outfitu je dôležitý. Treba dbať na to, aby topánky ladili s celkovým štýlom vášho oblečenia a boli vhodné pre danú udalosť.

Na plesy sú vhodné elegantné lodičky alebo iné topánky na podpätku. Ples je udalosťou, na ktorej budete pravdepodobne tancovať, a tak to s výškou podpätku neprežeňte. Dôležité je, aby topánky boli pohodlné a umožňovali vám neobmedzený pohyb v priebehu celého večera. Neodporúčame preto kupovať nové topánky týždeň pred akciou.

Čo sa týka ďalších slávnostných udalostí, tam záleží na ich formálnosti. Vhodné sú takmer vždy lodičky alebo iné elegantné topánky, baleríny či sandále, ktoré sa hodia k vášmu celkovému outfitu.

Opäť platí, že pokiaľ si nie ste voľbou obuvi istí, opýtajte sa hostiteľa alebo ostatných hostí, akú obuv by vám pre danú príležitosť odporučili.

Ako sa učesať a nalíčiť na slávnostnú udalosť?

Nie je to len oblečenie, ktoré môže dotvoriť váš dokonalý look. Ženy by sa mali zamerať aj na svoj účes a líčenie. Aké trendy sú in v roku 2023?

Účes na slávnostnú udalosť

Čo sa týka účesov, v roku 2023 sú podľa expertov na slávnostné udalosti populárne vlny a kadere, ale aj upravené drdoly. Svoj účes môžete ozvláštniť aj doplnkami do vlasov, ako sú čelenky, ktoré môžu dotvárať váš elegantný vzhľad.

Vždy je potrebné vybrať taký účes, ktorý ladí s vaším outfitom, ale tiež sa hodí k vášmu typu tváre a pristane vám. Pokiaľ si nie ste istí, poraďte sa s kaderníčkou, ktorá vám odporučí ten najvhodnejší účes pre danú príležitosť a pomôže vám s jeho realizáciou.

https://unsplash.com/

Líčenie na slávnostnú udalosť

Ďalším dôležitým bodom prípravy žien na slávnostné udalosti je líčenie. Na slávnostné udalosti je vhodné zvoliť sofistikovaný a elegantný mejkap. Dôležitá je kvalitná podkladová báza a samotný mejkap, ktorý bude na tvári dobre držať po celú dobu. Vhodné sú aj korektory a púdre, ktoré pomôžu zakryť drobné nedokonalosti na vašej pleti.

Čo sa týka očí, v posledných rokoch letia výrazné riasy a skôr decentné líčenie očí pomocou očných tieňov. Čo sa týka pier, záleží len na vás, pre aký rúž alebo lesk sa rozhodnete.

Pokiaľ si nie ste istí výberom líčenia a vašimi zručnosťami, odporúčame sa poradiť s profesionálnym vizážistom, ktorý vám poskytne presnejšie rady a tipy, ako sa nalíčiť na slávnostnú udalosť podľa vašej typológie.

Aké doplnky zvoliť k slávnostnému outfitu?

Doplnkov pre slávnostné udalosti existuje celý rad. Sú to práve doplnky, ktoré dokážu vylepšiť váš celkový vzhľad. Hrajú dôležitú úlohu aj v tom najviac minimalistickom šatníku, pretože toho dokážu naozaj dosť zmeniť.

Na slávnostné udalosti môžete zvoliť decentnú a elegantnú kabelku alebo večernú listovú kabelku. Odporúčame tiež zvoliť vhodné šperky ako náhrdelník, náušnice alebo minimalistický náramok. Jednotlivé šperky by k sebe mali ladiť. Vhodné sú aj doplnky do vlasov.

Dôležité je, aby všetky doplnky, ktoré zvolíte, boli vkusné a nie priveľmi výrazné. Nemali by totiž odvádzať pozornosť od vášho celkového vzhľadu.

Na záver 10 konkrétnych inšpirácií na outfity pre spoločenské udalosti

Na záver tohto článku prinášame 10 konkrétnych inšpirácií na outfity pre spoločenské udalosti. Samozrejme, je jasné, že sa nemôžeme trafiť do vkusu všetkých, a preto tieto tipy berte skutočne ako inšpiráciu, ktorá by vás mohla nakopnúť k tomu, čo si vlastne chcete obliecť.

https://www.freepik.com

1. Elegantné čierne šaty s decentnými zlatými doplnkami a malou kabelkou – čierna farba je medzi ženami veľmi obľúbená a pre mnohé predstavuje istotu. Čierne šaty pôsobia sexy, zároveň dokážu skryť mnoho nedostatkov na postave. Navyše, pokiaľ sa v nich cítite dobre, rozhodne je to niečo, čo v kombinácii s jemnými doplnkami a malou kabelkou, popr. vysokými podpätkami, bude vyzerať dobre na každej spoločenskej akcii.

2. Svetloružové šaty doplnené o decentné šperky a sandále na vysokých podpätkoch sú jasnou voľbou, keď chcete pôsobiť jemne, elegantne a žensky. Doplniť taký outfit môžete aj kvetinovými prvkami do vlasov.

3. Spoločenský overal s geometrickým vzorom a decentným opaskom – kto povedal, že ženy si musia na každú spoločenskú udalosť obliecť len a len šaty? V niektorých prípadoch môže byť vhodnou voľbou aj overal. Geometrický vzor ho môže ešte viac ozvláštniť. Nezabudnite opäť na doplnky. Vhodný môže byť aj opasok,
ktorého pridanie môže lichotiť vašej postave.

4. Saténový top s dlhou sukňou a topánky na podpätku – v posledných rokoch letia aj rôzne kombinácie oblečenia. Už naozaj nie je nutné mať v šatníku iba spoločenské šaty. Saténový top je elegantnou voľbou a hodí sa pre viac druhov spoločenských udalostí, ak ho viete vhodne doplniť. Navyše ho môžete nosiť aj do kancelárie, na
pracovné schôdzky alebo rande.

5. Kockovaná sukňa s bielym topom doplnená o šperky – kockovaný, alebo káro vzor je nesmrteľný a každú chvíľu sa vracia späť do módy. Ak máte v šatníku kockovanú sukňu, naučte sa ju kombinovať tak, aby ste si ju mohli obliecť na rôzne spoločenské udalosti. Dôležité je nekombinovať medzi sebou viacero vzorov, ktoré sa navzájom bijú. Stavte na istotu a doplňte kockovaný vzor neutrálnou bielou alebo čiernou farbou.

6. Nohavicové kostýmy s bielou košeľou a elegantné topánky – ak sa vám v rámci vášho pohodlia práve nechce do šiat ani do sukne, vyskúšajte nohavicový kostým doplnený elegantnou košeľou a poltopánkami. Tento štýl by sa mohol zdať trochu pánsky, ale ak ho viete nosiť, môžete pôsobiť neuveriteľne žensky a sexy.

7. Jednoduché šaty s výrazným šperkom – kladiete dôraz na jednoduchosť a v šatníku ukrývate jednofarebné šaty jednoduché strihu? Aj také šaty môžete vytiahnuť na spoločenské udalosti. Pokiaľ však nechcete pôsobiť príliš nevýrazne, zamerajte sa na výrazné doplnky, sexy účes a kvalitné líčenie.

8. Krátke šaty s vysokými podpätkami a kabelkou so zdobením – na spoločenské akcie si môžete obliecť aj krátke šaty. Tu je však potrebné dať pozor, aby vám počas udalosti nikde nič nevyliezalo. Kombinovať jednoduché krátke šaty môžete opäť výraznejšími doplnkami alebo zdobenou kabelkou.

9. Červené šaty s decentnými doplnkami – červené šaty sú naozaj sexi kúsok v každom šatníku. Pozor však na to, či sa hodia na spoločenskú udalosť, na ktorú sa ich chystáte obliecť. Napríklad na svadby sa výrazná červená farba väčšinou veľmi nehodí.

https://www.freepik.com/

10. Šaty z nezvyčajných materiálov – naším posledným tipom sú nezvyčajné, výrazné materiály šiat: môžu to byť šaty posiate flitrami, metalické alebo zlaté, to všetko sú extravagantné možnosti, ktoré ale pripadajú do úvahy.

Alena Mrvíková, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Foto na titulke: https://www.freepik.com/