Načítava sa

Type to search

Žien v politike je stále málo. Pretláčajú sa najmä v regionálnych štruktúrach

REDAKCIA
Zdieľať

Podiel žien v slovenskom parlamente či vláde sa rokmi výrazne nezlepšuje. Kým v roku 2009 tvorili ženy v parlamente a vláde 18 % zo všetkých poslancov a vládnych predstaviteľov, vlani sa toto číslo vyšplhalo len o čosi vyššie, a to na necelých 21 %. Výrazne tak zaostávame za priemerom Európy. Európske parlamenty a vlády tvorí viac ako tretina žien. Podľa najnovších údajov Rady európskych obcí a regiónov (CEMR) sa ženy uplatňujú najmä v komunálnej politike.

„Aj na Slovensku vidíme v posledných desiatich rokoch trend, že sa viac žien angažuje práve v komunálnej politike. Na lokálnej úrovni sme sa vlaňajšok mali o zhruba 7 percent viac žien ako vo vrcholovej politike. Rebríčku kraľujú severské krajiny, kde len napríklad vo Švédsku tvoria ženy polovicu z komunálnych politikov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

V súčasnosti len štyri krajiny majú viac ako 40 % žien v komunálnej politike. Ide o Francúzsko, Island, Švédsko a Ukrajinu. Sedemnásť krajín má pomer žien v komunálnej politike na úrovni od 30 do 40 %, pričom desať rokov dozadu ich bolo iba sedem. V rozmedzí 20 až 30 %, kam patríme aj my, má žien poslankýň 13 krajín Európy.  Na celoštátnej úrovni majú ženy v súčasnosti takmer polovičné zastúpenie v Španielsku (47,4 %), Fínsku (47 %), Švédsku (46,1 %), Belgicku (42,7 %) a Nórsku (41,4 %).  Napríklad vo Francúzsku narástol počet žien vo vrcholovej politike za posledných desať rokov o viac ako 21 %, a v súčasnosti tvoria takmer 40 % zo štátneho aparátu. V Taliansku rástol počet žien vo vrcholovej politike od roku 2008 o viac ako 14 %, aktuálne je ich viac ako tretina.  Spomínané krajiny s výnimkou Talianska zaviedli systém kvót, ktorý určuje, aký podiel žien musí byť v parlamente či vláde.

Čítajte aj: Milujem ženský svet a ženskú energiu: Dara Rollins

Spomedzi okolitých krajín nás v tomto smere predbehli Česi, Rakúšania a Poliaci. Napríklad Maďari majú v parlamente a vláde len 12-percentné zastúpenie žien. V susednom Česku je to o čosi viac ako u nás, a to viac ako 22 %. Čo sa týka Európskeho parlamentu, počet poslankýň za posledných desať rokov narástol. Aktuálne je v Európskom parlamente doteraz najvyšší pomer žien, a to 40,4 %. Slovensko má dnes z 13 poslancov len dve ženy.

Žien je nedostatok aj v podnikaní a vedení firiem. Len 1 z 10 európskych spoločností má vo vedení ženu. „Napriek tomu, ženy sa postupne dostávajú na riadiace pozície, podľa posledných štatistík Eurostatu z roku 2018 bolo iba 7,1 % žien z celkového počtu členov manažmentu firiem a len 5,5 % zo všetkých šéfov podnikov boli práve ženy. Na Slovensku ich počet postupne od roku 2010 klesal, a to približne o 6,5 %. Stalo sa tak iba na Slovensku a v Rumunsku,“ doplnila Buchláková. Najviac, a to až o tretinu, ich za 7 rokov pribudlo vo Francúzsku. Práve Francúzi podľa Európskej komisie najviac búrajú vo firmách rodové stereotypy a dávajú najväčšie príležitosti ženám v manažmentoch a vedení firiem.

Tags:

3 komentáre

 1. Dysleksja 30. júla 2021

  Hi 🙂 My dream retirement would be living in Udaipur, India! I have been to the city and enjoy the individuals and Indian culture. I’d be thrilled to be able to see this film which takes place in the top place in the world! 🙂

  Odpovedať
 2. Anatomia 9. augusta 2021

  Hello 😉 Thanks heaps for this indeed!… if anyone else has anything, it would be much appreciated. Great website Just wanted to say thanks and keep doing what you’re doing Thx & Regards!

  Odpovedať
 3. white house market link 26. augusta 2021

  527123 726375I love your wordpress web template, exactly where would you download it from? 671076

  Odpovedať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené*

+ 58 = 63