Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Žien v politike je stále málo. Pretláčajú sa najmä v regionálnych štruktúrach

Zdieľať

Podiel žien v slovenskom parlamente či vláde sa rokmi výrazne nezlepšuje. Kým v roku 2009 tvorili ženy v parlamente a vláde 18 % zo všetkých poslancov a vládnych predstaviteľov, vlani sa toto číslo vyšplhalo len o čosi vyššie, a to na necelých 21 %. Výrazne tak zaostávame za priemerom Európy. Európske parlamenty a vlády tvorí viac ako tretina žien. Podľa najnovších údajov Rady európskych obcí a regiónov (CEMR) sa ženy uplatňujú najmä v komunálnej politike.

„Aj na Slovensku vidíme v posledných desiatich rokoch trend, že sa viac žien angažuje práve v komunálnej politike. Na lokálnej úrovni sme sa vlaňajšok mali o zhruba 7 percent viac žien ako vo vrcholovej politike. Rebríčku kraľujú severské krajiny, kde len napríklad vo Švédsku tvoria ženy polovicu z komunálnych politikov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

V súčasnosti len štyri krajiny majú viac ako 40 % žien v komunálnej politike. Ide o Francúzsko, Island, Švédsko a Ukrajinu. Sedemnásť krajín má pomer žien v komunálnej politike na úrovni od 30 do 40 %, pričom desať rokov dozadu ich bolo iba sedem. V rozmedzí 20 až 30 %, kam patríme aj my, má žien poslankýň 13 krajín Európy.  Na celoštátnej úrovni majú ženy v súčasnosti takmer polovičné zastúpenie v Španielsku (47,4 %), Fínsku (47 %), Švédsku (46,1 %), Belgicku (42,7 %) a Nórsku (41,4 %).  Napríklad vo Francúzsku narástol počet žien vo vrcholovej politike za posledných desať rokov o viac ako 21 %, a v súčasnosti tvoria takmer 40 % zo štátneho aparátu. V Taliansku rástol počet žien vo vrcholovej politike od roku 2008 o viac ako 14 %, aktuálne je ich viac ako tretina.  Spomínané krajiny s výnimkou Talianska zaviedli systém kvót, ktorý určuje, aký podiel žien musí byť v parlamente či vláde.

Čítajte aj: Milujem ženský svet a ženskú energiu: Dara Rollins

Spomedzi okolitých krajín nás v tomto smere predbehli Česi, Rakúšania a Poliaci. Napríklad Maďari majú v parlamente a vláde len 12-percentné zastúpenie žien. V susednom Česku je to o čosi viac ako u nás, a to viac ako 22 %. Čo sa týka Európskeho parlamentu, počet poslankýň za posledných desať rokov narástol. Aktuálne je v Európskom parlamente doteraz najvyšší pomer žien, a to 40,4 %. Slovensko má dnes z 13 poslancov len dve ženy.

Žien je nedostatok aj v podnikaní a vedení firiem. Len 1 z 10 európskych spoločností má vo vedení ženu. „Napriek tomu, ženy sa postupne dostávajú na riadiace pozície, podľa posledných štatistík Eurostatu z roku 2018 bolo iba 7,1 % žien z celkového počtu členov manažmentu firiem a len 5,5 % zo všetkých šéfov podnikov boli práve ženy. Na Slovensku ich počet postupne od roku 2010 klesal, a to približne o 6,5 %. Stalo sa tak iba na Slovensku a v Rumunsku,“ doplnila Buchláková. Najviac, a to až o tretinu, ich za 7 rokov pribudlo vo Francúzsku. Práve Francúzi podľa Európskej komisie najviac búrajú vo firmách rodové stereotypy a dávajú najväčšie príležitosti ženám v manažmentoch a vedení firiem.

Štítky