O ekologickom životnom štýle sa už iba nerozpráva, eko život žijeme. Súzvuk s prírodou sa postupne dostáva do každej oblasti nášho fungovania. Takmer každý dnes triedi odpad, recyklujeme a upcyklujeme, na presun využívame čoraz viac verejnú dopravu alebo bicykel. Môžeme urobiť ešte viac. Ako môžeme zmeniť svoje bývanie na ekologické a zdravé bez toho, aby nás to zruinovalo?
Byť ekologickí je rovnako dobré pre naše zdravie a náš bankový účet, ako aj pre matku prírodu. Tzv. zelené domy nám pomáhajú dlhodobo šetriť energiu, a tak znižovať uhlíkovú stopu. Tu je niekoľko inšpirácií, ktoré dodajú nášmu domovu pridanú hodnotu.
Udržateľný dom je postavený alebo dodatočne vybavený spôsobom, ktorý šetrí zdroje, optimalizuje spotrebu energie a vody. Kvalitné materiály sa navyše menej ničia a lámu, tým produkujú menej odpadu.
Viete, ako na udržateľný domov? Aby bol náš dom udržateľný, je potrebné zvážiť každý detail. Zamerať sa môžeme na stavebné metódy a materiály, izoláciu, okná, vykurovanie, vetranie a klimatizáciu, osvetlenie, domáce spotrebiče, naše návyky týkajúce sa pravidelnej údržby domácnosti a pod.
Niekedy je to o životnom štýle, o spôsobe myslenia, niektoré úpravy si vyžadujú väčšiu investíciu. Ktoré z našich rád a odporúčaní sa vám pozdávajú najviac?
Rozdelili sme ich do dvoch skupín. Najprv sa pozrieme na to, čo môžeme urobiť v našom súčasnom domove, potom si predstavíme niekoľko spôsobov, ako na “zelený” dom pri rekonštrukcii bývania alebo novostavbe.
Aby sme mali zdravšiu domácnosť, nie sú hneď potrebné veľké stavebné úpravy. Existuje niekoľko spôsobov, ako zaviesť u nás doma drobné, zato prospešné zmeny.
Ekologické interiérové farby, ktoré majú nulový, prípadne nízky obsah škodlivých látok, by mali byť pre nás už samozrejmosťou. Jednoduchý spôsob, ako zlepšíme ovzdušie v našej domácnosti a z dlhodobého hľadiska tam ovplyvníme naše zdravie.
Samozrejmosťou by mali byť najmä v domácnostiach s malými deťmi, alergikmi alebo domácimi miláčikmi.
Ekologické interiérové farby sú vyrobené z ekologicky šetrných surovín, neobsahujú ťažké kovy a škodlivé organické látky. Sú bez zápachu a mnohé majú dezinfekčné vlastnosti. Aplikovateľné sú nielen v našich domácnostiach, ale aj v školách a materských školách, centrách voľného času, domovoch dôchodcov, nemocniciach a pod.
Obava z toho, že nenájdeme zvolenú farbu, nie je na mieste. Aj ekologické farby sú dostupné v rôznych odtieňoch. Môžeme sa teda smelo pustiť do maľovania izieb, aby sme im dodali nielen nový moderný vzhľad, ale aj eko hodnotu.
Výmaľbou to predsa vždy začína, potom nábytok a zariadenie, dekorácie, atď. Inšpirujte sa tipmi, ako vytvoriť moderný a funkčný domov.
Spotrebiče sú najväčšími žrútmi energie v našej domácnosti. Keď kupujeme nový spotrebič, nemyslíme na to, že rozhodujeme o dvojitých nákladoch. Nielen náklady na kúpu by nás mali zaujímať, ale aj náklady na spotrebu elektrickej energie.
To sa týka najmä chladničiek, sporákov, umývačiek riadu, práčok a sušičiek, ohrievačov vody, elektrických grilov a pod.
Pri kúpe by sme si mali všímať najmä energetickú účinnosť, resp. energetickú triedu, ktorá je zobrazená na štítku. Označuje sa písmenom abecedy, najlepšia je samozrejme energetická trieda A.
Moderné spotrebiče sú dnes vyvinuté a vyrobené tak, aby dávali viac a požadovali menej. Napríklad kvalitná beznámrazová chladnička, ktorá zvládne odmrazovanie sama. Alebo parná práčka, z ktorej vytiahneme oblečenie, akoby sme po ňom párkrát prešli žehličkou, navyše dokáže odporučiť správny program, vypočítať a odmerať potrebnú dávku vody, a dokonca aj pracieho prostriedku.
Bez svetla to jednoducho nejde. Aby sme boli ekologickí a vytvorili si zdravý domov, nemusíme sa vracať späť k sviečkam. Aj keď romantický večer s partnerom, keď v obývačke alebo v spálni blikajú iba plamienky sviečok, má svoje čaro, svetlo sviečok by nám nestačilo pri varení, upratovaní či vypracovaní domácich úloh.
LED a kompaktné žiarivky CFL sú dnes už samozrejmosťou, ale máme ich skutočne všade? Produkujú menej tepla, spotrebujú menej energie a vydržia podstatne dlhšie ako tradičné žiarovky, takže sú ideálne pre zelené osvetlenie pre náš domov.
Nezabúdajme na prirodzené denné svetlo. Vždy, keď je to možné, rozhrňme závesy a vytiahnime žalúzie, prirodzené svetlo je nielen zdrojom vitamínov D a B, tiež je dokázané, že zvyšuje našu energiu. Premiestnime nábytok tak, aby pod oknom stál náš pracovný stôl alebo písací stôl našich detí.
Prirodzené slnečné svetlo pomáha aj s vykúrením domácnosti. Pri vhodnej orientácii okien môžeme v zime získať od slnka významné množstvo energie. S týmto efektom počítajú najmä pasívne domy.
TIP: viete ako si vybrať najvhodnejší spôsob na vykurovanie domácnosti?
Ako šetriť vodu? Jednoducho. Okrem toho, že nebudeme plytvať vodou pri umývaní rúk a riadu, so šetrením nám pomôžu aj batérie s nízkym prietokom, perlátory, nízkoprietokové toalety a sprchové hlavice, umývanie riadu nechajme na umývačku.
Zúžitkovať vieme aj odstátu vodu. Ak nám ostane voda v kanvici alebo v pohári, nevylievajme ju, môžeme s ňou predsa zaliať kvety. Dažďovú vodu, ktorú môžeme zachytávať priamo na nádrže na vody alebo inej nádoby, môžeme použiť napríklad na opláchnutie auta a záhradného náradia, čistenie vonkajšej dlažby a čižiem, napájanie domácich zvierat, prípadne na splachovanie toalety.
Premeňme akýkoľvek potravinový odpad a zvyšky jedál na kompost. Kompostovací kôš si môžeme kúpiť veľmi lacno v mnohých drogériách a predajniach s domácimi potrebami. Niektoré mestá a obce už začali s distribúciou takýchto košov a vedier do domácností svojich občanov.
Zvyknime si a naučme aj ostatných členov domácnosti, aby tento zásobník naplno využívali. Odpad, ktorý by inak putoval do koša alebo do kanalizácie, sa časom premení na užitočný kompost, ktorý možno využiť v záhrade.
Naše domovy sú svedkami našich životov, trávime v nich najviac času, preto je prirodzený cyklus výmeny starého nábytku za nový. Koľkí z nás sa pred vyhodením starého stola, stoličky alebo komody zamysleli nad tým, ako inak by sme ich mohli zužitkovať?
Dajme nábytku novú šancu. Náš domov získa nezameniteľný originálny dizajn, navyše sa tomuto nášmu kroku poteší aj naša peňaženka.
Ak predsa len naša obývačka či kuchyňa potrebuje nový kus nábytku, skúsme sa najprv poobzerať po recyklovanom nábytku. Rôzne bazáre, starožitníctva, ale aj internet je plný zariadenia a predmetov, ktoré niekto vytvoril z nepoužiteľného nábytku.
Žiadnu chybu neurobíme ani vtedy, ak si domov donesieme nový kúsok, ktorý je však vyrobený z prírodného udržateľného materiálu. Sú to napríklad drevo, ľan, bavlna či viskóza. Dlhou životnosťou vyniká napríklad nábytok z masívneho dreva.
Nie je nič dôležitejšie ako vzduch, ktorý dýchame. V našich domovoch existuje niekoľko škodlivých faktorov, ktoré často ani nevnímame. Aj preto by sme si mali týždenne vyhradiť dostatok času na efektívnu údržbu a čistenie. Pri kúpe čistiacich prostriedkov by sme mali čítať štítok. Ekologické sú produkty, ktoré sú netoxické, sú biologicky odbúrateľné a majú recyklovateľný obal.
Tí z nás, ktorí sú citliví na prach alebo trpia nejakými alergiami, sa určite zaobídu bez ťažkých závesov, nepraktických záclon, aj kobercov, ktoré patria medzi najväčšie hltače prachu. Ak už trváme na koberci, ktorý dokáže náš domov krásne zútulniť, voľme koberce z prírodného materiálu, ako je vlna.
S kvalitou nášho vzduchu vie pekne zatočiť napríklad aj vysávač. Preto sa uistime, že tento nenahraditeľný pomocník ma HEPA filter, ktorý je všeobecne považovaný za najdokonalejší na filtráciu vzduchu. Viete, aké výhody zo zdravotného hľadiska ponúka používanie vysávačov s HEPA filtrami pri upratovaní domácnosti?
Rekonštrukcia bývania a realizácia novej stavby nám dáva oveľa viac možností, ako si vytvoriť moderný, ekologický a zdravý domov. Tu je niekoľko inšpirácií:
Izolácia je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by sme mali zvážiť pri stavbe ekologického domu. Vykurovanie a chladenie predstavuje 50 % spotreby energie. Úniky vzduchu, napríklad okolo okien a dverí, sú zodpovedné za tepelné straty budovy. Správna a kvalitná izolácia nielenže zníži našu spotrebu energie, ale výrazne zníži naše náklady na elektrinu.
Na izoláciu novostavby opatrne. Na výber je niekoľko typov izolácie (sklolaminát, pena, celulóza, dosky extrudovaného polystyrénu XPS a iné), prácu zverte odborníkovi. Najlepší dodávatelia dnes po dokončení inštalácie už používajú infračervenú kameru, aby sa uistili, že nezostali žiadne medzery alebo otvory, kadiaľ uniká teplo.
Zbytočne totiž budeme investovať do moderných technológií, ako je napríklad elektrické podlahové kúrenie, keď podceníme izoláciu domu.
Pri výstavbe aj rekonštrukcii by sme mali používať čo možno najviac ekologického stavebného materiálu. Taký, ktorý má čo najmenší dopad na životné prostredie. To sa týka materiálu na základy, múry, strechu, izoláciu, podlahy a pod. Dajme prednosť oknám s dreveným rámom namiesto PVC alebo kovu. Keďže drevo je prírodný izolant, pomáha udržiavať chladný vzduch vo vnútri budovy.
Stavebné materiály, ktoré si vyberieme, budú mať vplyv aj na budúcu kvalitu vzduchu v interiéri nášho domu a na jeho celkovú životnosť. Ovplyvní to aj to, koľko času a energie vynaložíme na údržbu a starostlivosť o dom.
Solárne panely môžu byť na začiatku vyššou investíciou, no v priebehu rokov sa stávajú nákladovo efektívnejšími. Tieto panely generujú energiu priamo zo slnka, premieňajú ju na tepelnú energiu a rozvádzajú ju priamo do domu. Ich primárnym určením je ohrev vody. Okrem toho, že solárne panely sú skutočne obnoviteľným zdrojom energie, pomáhajú znižovať účty a tiež našu uhlíkovú stopu.
Energiu zo solárnych panelov môžeme využiť napríklad na podlahové vykurovanie. Viete, aký je rozdiel medzi elektrickým a teplovodným podlahovým kúrením?
Ďalším typom sú fotovoltaické systémy, ktoré na rozdiel od solárnych panelov vytvárajú elektrickú energiu. Ak napríklad máme vysokú spotrebu elektrickej energie, a tým pádom aj vyššie poplatky, sú pre nás práve fotovoltaické panely ideálnym riešením. Najviac energie vyrobia počas dňa v závislosti od intenzity slnečného žiarenia.
Výhodou je, ak je náš dom orientovaný na juhovýchod alebo juhozápad. V takom prípade fotovoltaika nepotrebuje priame slnečné svetlo, a predsa dokáže vyprodukovať dostatok elektrickej energie pre pohodlné fungovanie nášho domova.
Otázka recyklovania sa netýka iba nábytku a zariadenia, recyklovať môžeme aj stavebný odpad. Najmenšiu výzvu pre nás predstavuje drevo. Napríklad také drevené trámy a krovy. Ak sa dajú zachrániť, investujme do ich opravy, je to ekologickejšie, ako zdravé trámy vyhodiť na zberný dvor.
Zdravé drevo môžeme použiť na stavbu altánkov, terasy alebo záhradného domčeka, vyrobiť z neho zaujímavé obklady či podlahu. Zo starého dreva vzniká nový nábytok a dekorácie. Ak nám po rekonštrukcii zostanú nejaké palety, môžeme si z nich vyrobiť napríklad záhradný nábytok.
Z polámaných betónových alebo keramických škridiel si môžeme vyrobiť podklad pre chodníky, použiť ich do podlahy na terasu, vyrobiť z nich ozdobné múriky či kvetináče. Zo starých tehál môžeme vybudovať krb alebo pec na pizzu, múr či plot, prípadne vyvýšené záhony.
Materiál na podlahu terasy či altánku už máme. Aby nám bolo príjemne teplo, vykurovanie môžeme poriešiť podlahovým kúrením. Podlahové kúrenie, aj to na terase, má niekoľko výhody. Okrem toho, že ho nie je vidieť, dokáže napríklad rovnomerne rozložiť teplo.
Všetci milujeme veľké francúzske okná, ktoré dodajú našej domácnosti množstvo prirodzeného svetla. Prirodzené denné svetlo sme už v tomto článku spomínali, dokáže ušetriť energiu, ktorú by sme inak spotrebovali na osvetlenie priestoru.
No aj tu je dôležité správne si vybrať. Cez okná sa môže stratiť viac ako 10 percent energie domu. Výmena okien s jednoduchým zasklením za verzie s dvojitým alebo dokonca trojitým sklom spomalí prenos tepla.
Dnes existujú rôzne typy zasklenia, ktoré dosahujú výborné tepelnotechnické parametre. Väčšinou sú to izolačné trojsklá so vzduchovou medzerou vyplnenou vzácnym plynom (argón, kryptón, xenón). Postačujúce sú aj dvojsklá, ktoré neprepúšťajú takmer žiadne teplo.
Biele strechy účinne odrážajú slnečné žiarenie a odvádzajú nadmerné teplo. Voľbou vhodného materiálu možno docieliť výrazné zníženie množstva tepla, ktoré prechádza strechou do interiéru. Má to zmysel najmä z hľadiska chladenia domu.
Tým, že na strešnú krytinu dopadá menej slnečných lúčov, svetla, a teda aj UV žiarenia, predĺži sa životnosť samotnej strechy. Niekedy stačí na strechu položiť špeciálnu hydroizolačnú fóliu bielej farby, ktorá je paropriepustná. Použiť ju možno na všetky povrchy vrátane betónu, dreva a i kovu.
Nová strecha je nákladná vec, preto sa na tento projekt zodpovedne priprame. Vyvarujme sa najčastejších chýb pri stavbe a rekonštrukcii strechy.
Ekologický a zdravý domov zlepší kvalitu nášho života. Chce to trochu úsilia a zmenu zmýšľania. Urobme niečo pre životné prostredie. Začnime u seba doma a využime to, čo sa nachádza okolo nás. Zbavme sa zbytočností, investujme do úsporných zariadení, a najmä, neváhajme s opravou niečoho, čo nefunguje, ako má.
O niekoľko rokov budú ulice plné energeticky úsporných domov. Už dnes sa o túto tému zaujímame oveľa viac ako kedysi. S návrhom a projektom ekologického domu nám môžu pomôcť odborníci, a hoci prvotné náklady môžu byť vyššie, po nejakom čase sa nám vrátia. Náklady, ktoré si na fungovanie pýta zdravý dom, či už na energiu, vodu alebo vykurovanie, sú oveľa nižšie, čo pocíti aj naša peňaženka.
Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe
Obrázky: freepik.com, unsplash.com