Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

4 energeticky účinné a štýlové spôsoby, ako zatieniť okná 

Zdieľať

Pokiaľ ide o navrhovanie udržateľne orientovanej budovy, jedným z najdôležitejších aspektov je použitie dizajnu na selektívne minimalizovanie solárnych tepelných ziskov, t.j. tepla z priameho slnečného žiarenia v lete, pričom maximalizuje slnečné žiarenie a tepelné zisky v zime. Najúčinnejším spôsobom, ako tieto potreby vyvážiť, je starostlivá analýza lokality, aby ste pochopili smer prevládajúcich vetrov, najlepšiu orientáciu budovy a typ a orientáciu rôznych tieniacich zariadení.  

Tieniace zariadenia sú pre pasívny solárny dizajn rozhodujúce, no nie sú vždy esteticky najpríťažlivejšie. Vďaka širokej ponuke moderných systémov tieniacej techniky je však dnes nielen možné, ale samozrejmé, vytvoriť si dizajn, ktorý je krásny aj efektívny zároveň.  

Nižšie vás o tom s rôznymi a najlepšími typmi tienenia okien presvedčíme.  

Horizontálne žalúzie  

Horizontálne žalúzie sú niektoré z najbežnejších spôsobov ochrany budovy a jej otvorov pred priamym slnečným žiarením. Hoci boli pôvodne vyvinuté pred stovkami rokov vo Francúzsku, horizontálne žalúzie sa dodnes používajú na celom svete.  

Najlepšie fungujú na južne orientovaných fasádach, kvôli vysokému uhlu slnka. Môžu byť tiež použité na nasmerovanie slnečného svetla do budovy umiestnením reflexného materiálu na lamely.  

V prípade potreby a správneho výberu dokážu okolie okna izolovať aj pred chladom a hlukom. Dôležité tiež je, aby tieto doplnky a viac menej všetky časti vášho súkromného, ale aj pracovného priestoru zodpovedali dôležitým ISO 45001 normám. Bezpečnosť je predsa dôležitá na každom jednom kroku.  

Moderné markízy 

Markízy sú ďalšie veľmi jednoduché tienenie. Zvyčajne ide o látkové riešenia na zatienenie okna alebo celej fasády. Markízy, ktoré sú často vyrobené z hrubého plátna, vinylu alebo iných materiálov odolných voči poveternostným vplyvom, sa môžu líšiť tvarom, veľkosťou a umiestnením a môžu byť tiež zasúvateľné v závislosti od dennej doby a ročného obdobia, aby umožnili prienik slnka.  

V skutočnosti sú moderné markízy také flexibilné, že môžu byť dostatočne veľké na to, aby pokryli celé štadióny a dostatočne malé na to, aby zakryli jednotlivé okná a dvere, čím vytvoria na relax v okolí nehnuteľnosti optimálne podmienky. 

Luxusné závesy na mieru 

Ďalšia klasika, ktorá sa z našich interiérov ani zďaleka nevytratila, sú závesy. Vďaka moderným materiálom s tými najlepšími vlastnosťami a dokonalou schopnosťou interiér kompletne izolovať od okolitého sveta, sa stávajú aj pre svoju nižšiu cenu a jednoduchú inštaláciu luxusné závesy na mieru veľmi obľúbené.  

Zaveste preto nudu na klinec a vyzdobte si svoj milovaný interiér týmito nádhernými doplnkami. Jednoducho sa používajú, slúžia, čistia a dobre vyzerajú. 

Vonkajšie rolety 

Posledným spôsobom zatienenia okenných otvorov sú vonkajšie rolety a žalúzie. Umiestnením týchto prvkov na vonkajšiu stranu budovy zabránite svetlu prenikať do interiéru, na rozdiel od vnútorných zásten a žalúzií, ktoré filtrujú a odkláňajú svetlo po tom, čo už je prefiltrované vo vnútri. 

Aj vďaka tejto schopnosti a špeciálnemu materiálovému zloženiu si vonkajšie rolety alebo žalúzie na oknách užijete nielen v lete, ale aj v zime. Stačí si len správne vybrať a navodenie správnej atmosféry s danou tieniacou technikou nebude najmenší problém.  

Zdroj obrázka: Studio Harmony/Shutterstock.com