Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

5 najdôležitejších bodov plánovania novej a modernej kuchyne 

Zdieľať

Chcete si konečne prerobiť kuchyňu na priestor, za ktorý sa nemusíte hanbiť a dá sa v ňom pohodlne variť? Z množstva informácií, na ktoré musíte pritom myslieť, vám už určite čoskoro „praskne“ celá hlava, a pritom vôbec nemusí. Veď aj zariadenie tohto priestoru si môžete užiť.  

Prezradíme vám, ako na to? 

Premyslite si usporiadanie kuchynského trojuholníka 

Toto slovné spojenie nie je žiadnou novinkou, ale vážnou funkčnou nevyhnutnosť, ktorú mnohí pri zariaďovaní modernej pohodlnej kuchyne podceňujú. 

Kuchynský trojuholník je závislosť umiestnenia troch hlavných kuchynských priestorov: drezu, sporáka a chladničky. Aby sa trojuholník mohol realizovať vo vašej kuchyni, medzi týmito tromi prvkami by nemali byť žiadne prekážky a vzdialenosť medzi nimi by mala byť približne rovnaká.  

Pracovný priestor 

Pracovný priestor je priestor, kde sa, obrazne povedané, hrbíte nad hrncom, miskou alebo doskou, zatiaľ čo vás všade naokolo obklopuje hora jedla a náradia. Pri zariadení tejto časti kuchyne si preto dobre zvážte výber odolnej pracovnej dosky, nad ktorou sa nebudete skláňať nie jeden, ale niekoľko ďalších desiatok rokov. Zvážte pritom počet členov domácnosti, ich vekové zloženie a potreby.  

Myslite na všetky dôležité funkcie 

Kuchyňa nie je miestom na oddych, je to pracovný priestor, kde by sa malo všetko sústrediť predovšetkým na proces varenia. Inými slovami, uprednostniť krásne boxy pred pohodlnými a priestrannými je neodpustiteľná chyba, ktorá môže v budúcnosti priniesť veľa problémov a výčitiek. Pri výbere riešenia pre novú kuchyňu preto myslite na účelnosť, funkčnosť a kompaktnosť. 

Všetko si dobre zorganizujte 

Moderné kuchynské technológie vám umožňujú zorganizovať kompaktné a pohodlné skladovanie takmer akejkoľvek položky – od čajovej lyžičky po balenie šošovice. Zanedbávanie takýchto príležitostí je prinajmenšom krátkozraké. A v kuchyni to platí dvojnásobne. 

Dbajte na kúzlo osobnosti 

Príliš často sa snažíme potešiť iných. Na steny obývačky vyberieme maminu obľúbenú farbu, nad ktorou sa bude párkrát do roka zamýšľať, presunieme nábytok tak, aby bolo pre deti pohodlnejšie hrať sa na schovávačku a napríklad v spálni hľadáme nižšiu posteľ, aby bolo pre psa pohodlnejšie na ňu skákať.  

To všetko je pekné a veľkorysé, ale pokiaľ ide o kuchyňu, rozhodovať by mal človek, ktorý v nej trávi najviac času a toto rozhodnutie by malo byť čo najosobnejšie. Každý moderný interiérový dizajn by mal v sebe niesť kúsok vašej osobnosti. 

Pocity, s ktorými kuchár jedlo pripravuje, sa naplno prejavujú na jeho kvalite. A ak aspoň jeden detail spôsobí podráždenie alebo odmietnutie, veľmi rýchlo sa môže stať, že o pár týždňov začnú členovia vašej domácnosti využívať stravovacie služby čoraz častejšie.