Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

5 najdôležitejších trendov z oblasti životného štýlu, ktoré ovplyvnili obyvateľov Toronta v roku 2023

Zdieľať

Žijeme v rýchlej dobe hospodárskej inflácie a technologických zmien. Toronto ako najväčšie kanadské mesto pociťuje túto transformáciu v prvej línii a jeho obyvatelia žijú rýchlym životným tempom, ktoré je charakteristické pre veľkomestá.

Aby sme sa v novodobom mestskom životnom štýle dokázali lepšie zorientovať, je dobré pozrieť sa na trendy, ktoré nás v súčasnosti ovplyvňujú, či už ide o najnovšie módne výstrelky alebo vážnejšie spoločenské problémy. Takto dokážeme lepšie zostať informovaní a prispôsobiť sa novým skutočnostiam v takomto dynamickom mestskom prostredí.

Poďme sa preto pozrieť na päť trendov z Toronta, ktoré ovplyvnili životy ľudí v roku 2023.

Eklektická móda

Torontská módna scéna pre nás v roku 2023 pripravila eklektickú zmes trendov. Prístup „mix-and-match“ hrá, zdá sa, hlavnú úlohu v tom, čo ľudia nosia, pričom mnohí sa rozhodli kombinovať pleteniny z vlny, ako napríklad Pella, s farebnými doplnkami, ako sú napríklad klobúky a čižmy.

Odborníci na trendy sa domnievajú, že hnacou silou tohto trendu, ktorý zahŕňa aj „avantgardnú“ módu, je upcyklácia a individuálne vyjadrenie vlastnej osobnosti: trend, ktorý podporuje vynaliezavé a neobvyklé štýly.

Oblečenie z 90. rokov sa stalo cool trendom, ktorý zahŕňa retro kúsky oblečenia ako napríklad nadrozmerné kargo nohavice. Vďačíme za to renesancii rave scény, ako aj všeobecnému trendu 90. rokov, ktorý je teraz badateľný po celom svete.

Móda často odráža charakter mesta a kreatívny štýl v roku 2023 je jednoznačným znakom lásky Toronta ku všetkému nezvyčajnému.

Problematické hranie

Nedávny výskum iGaming Ontario zistil, že Toronťania dosahujú rekordnú úroveň hazardného hrania, keďže len v druhom štvrťroku 2023 vsadili v online kasínach viac ako 11 miliárd dolárov. Táto suma je viac ako päťkrát vyššia ako suma podaná na športové stávky.

Hoci je to pre miestne podniky iGaming prínosom, poukazuje to na skrytú hrozbu problémového hrania, ktoré podľa odborníkov sprevádza nárast stávkovej činnosti.

Tomuto trendu určite nepomáha ani široká ponuka kasín, ktorú máme v súčasnosti k dispozícii. Dokonca aj to, že urobíme niečo, čo nás spočiatku nestojí peniaze, napríklad využijeme ponuku online kasína s bonusmi bez vkladu, môže potenciálne viesť k tomu, že ak si nedáme pozor, stavíme a prehráme veľa peňazí.

Ceny nehnuteľností klesajú

Móda a hazard sú v Toronte možno na vzostupe, ale ceny nehnuteľností sa hýbu opačným smerom.

Trh s nehnuteľnosťami chladne, čo sa odráža v mesačných aj medziročných údajoch z oficiálnych zdrojov. Výpočet, ktorý ukazuje mieru predaja nehnuteľností v regióne, sa v júli viac ako zdvojnásobil, čo znamená, že predaj nehnuteľností v Toronte trvá dvakrát dlhšie. Ceny nízkopodlažných bytov medzitým podľa štatistík klesli o 8 %.

Dôvodov môže byť niekoľko. Niektorí predávajúci ponúkajú domy s vysokými očakávaniami, ale čelia problémom pri dosahovaní týchto cien vďaka vyšším úrokovým sadzbám a zmenám na trhu.

Či bude tento trend pokračovať, závisí od ponuky a dopytu, ale realita je taká, že trh s nehnuteľnosťami v Toronte prechádza ťažkým obdobím.

Interiérový dizajn sa stáva ekologickejším a „otvorenejším“

Toronto je domovom mnohých lídrov v oblasti interiérového dizajnu a v meste sa konajú významné podujatia vrátane festivalu DesignTO a výstav interiérového dizajnu.

Medzi trendy v dizajne v roku 2023 patrili otvorené pôdorysy, ktoré sa naďalej vyvíjajú s dôrazom na transparentnosť a multifunkčnosť. Toronťania v súčasnosti uprednostňujú priestory, ktoré plynulo prúdia, obsahujú prirodzené svetlo a umožňujú rôznorodé aktivity.

Objavujú sa aj jedinečné kombinácie podlahových materiálov a kreatívne riešenia úložných priestorov, ktoré prekonávajú výzvy otvorených dispozícií.

V interiéri dominujú neutrálne a tlmené pastelové farby, ale vracajú sa aj odvážnejšie a teplejšie tóny. Naliehavosť klimatickej krízy tiež viedla mnohých ľudí k integrácii zelene a biofilného dizajnu, aby do interiéru vniesli prírodu a vytvorili tak upokojujúce prostredie.

Pokiaľ ide o zariadenie a vybavenie, medzi originálne dizajnové riešenia patria veľké pohovky, LED osvetlenie a dôraz na drevo. Kúpeľne sa stávajú útočiskami podobnými kúpeľom a kuchynské skrinky na celú stenu ponúkajú úložné priestory aj moderný vzhľad.

A počuli ste už o štýle Japandi ? Mnohí obyvatelia Toronta si obľúbili tento trend, ktorý spája japonské a škandinávske vplyvy a dodáva mnohým domácnostiam jedinečnú atmosféru.

Cestovanie je na vzostupe

Obyvatelia Toronta sa po pandémii s nadšením vracajú k cestovaniu. Podľa kanadskej konferenčnej rady (Conference Board of Canada) viedla táto nahromadená túžba po cestovaní k tomu, že 60 % obyvateľov plánovalo minulú zimu absolvovať jednodňové výlety, najlepšie mimo Kanady. Obzvlášť obľúbené sú krátke slnečné destinácie, ako napríklad Karibik, Mexiko a USA, a to aj napriek inflácii a rastúcim cestovným nákladom.

Jedným z výrazných znakov tohto trendu je nárast „rebelského utrácania“, čo je skratka pre spotrebiteľov, ktorí vyhľadávajú pozitívne zážitky a prípadne míňajú nad svoje možnosti. Špičkové all-inclusive rezorty vychádzajú v ústrety pôžitkárstvu a zároveň ponúkajú hodnotu, čím dosahujú rovnováhu medzi luxusom a cenovou dostupnosťou.

Oživuje sa aj mestská doprava. Veľkomestá vrátane „alfa miest“, ako sú New York, Bangkok a Paríž, zaznamenávajú vysoký dopyt zo strany Kanaďanov, čo naznačuje návrat ku kozmopolitnému poznávaniu.

Zdá sa, že pandémia prinútila Kanaďanov uvedomiť si, čo je v živote dôležité. Mnohých ľudí láka cestovanie spojené s rodinnými väzbami a nostalgiou. Návšteva priateľov a rodiny zostáva kľúčovým motívom a s rastúcou popularitou testov DNA sa očakáva, že „DNA turizmus“ bude aj naďalej rásť.

Foto: https://unsplash.com/photos/landscape-photography-of-high-rise-buildings-gOq27RHoL3s