Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

6 praktických rád, ako sa vysporiadať s rozvodom

Zdieľať

Rozvod je udalosťou, s ktorou v živote nepočíta snáď nikto. Mnohokrát prekvapí a spôsobí, že človek nevie, ako ďalej. Možností, ako sa s ním vysporiadať, je rovno niekoľko. Základom je na seba zbytočne netlačiť a všetko vnútorne spracovať. Bohužiaľ, takéto rady je ľahšie čítať, ako aplikovať do života. Čo teda skutočne pomáha v období po rozvode a čo urobiť so všetkými novými pocitmi, ktoré ste doteraz nepoznali?

1.  Nepovažujte svoje manželstvo za zlyhanie

Rozvod je náročný, no v súčasnosti je čoraz menej považovaný za niečo, „čo by sa nemalo“, keďže miera rozvodovosti je vysoká. Vyhnite sa obviňovaniu a hádzaniu viny na seba. Mohli by ste sa totiž dostať do nepríjemného cyklu, z ktorého by ste sa dostávali von len veľmi ťažko.

Nežite v minulosti. Hoďte za hlavu všetko zlé, čo sa stalo a skúste začať odznova. Odolajte pokušeniu považovať nevydarené manželstvo za osobné zlyhanie. Skúste brať rozvod ako ponaučenie a spomínajte aj na tie príjemné manželské momenty.

2.  Doprajte si čas

Každý sa s náročnými situáciami v živote vyrovnáva inak. Niekto je v poriadku po pár dňoch či týždňoch, iný potrebuje niekoľko mesiacov či rokov. Preto si doprajte toľko času, koľko je potreba. To, že sa vaša známa preniesla cez rozvod úplne bez problémov, ešte neznamená, že to tak bude aj vo vašom prípade.

Počas obdobia vyrovnávania sa s rozvodom očistite seba aj svoje okolie od negatívnych spomienok. Všetky veci, ktoré sa spájajú s minulým životom, jednoducho vyhoďte alebo aspoň odložte do pivnice.

A nezabúdajte, niekedy sa môže zdať, že je už všetko v poriadku, no odrazu príde chvíľa, keď sa cítite rovnako mizerne ako na začiatku. Ide o bežný proces hojenia sa. Dajte mu voľný priechod.

rozvodZdroj: Unsplash.com

3.  Využite poradenstvo od odborníkov

V každom prípade je dobré o celej veci rozprávať. Svoje emócie by ste nemali dusiť v sebe. Povedzte o nich odborníkovi, ktorý vám pomôže vyrovnať sa s nimi. Okrem psychológov či psychoterapeutov je dobré obrátiť sa aj na právnikov, ktorí vám poskytnú právne poradenstvo ohľadom rozdelenia majetku alebo starostlivosti o deti.

4.  Neuzatvárajte sa do seba

Takmer každý, kto prechádza náročným obdobím, má chuť zatvoriť sa pred svetom a preležať celé dni aj noci v posteli. Zopár takýchto dní si po rozvode pokojne naplánujte, no nedovoľte, aby sa zmenili na dlhé týždne či mesiace.

Po pár dňoch sa vráťte do práce a stretnite sa so svojimi dobrými priateľmi. Porozprávajte sa s nimi a počúvajte, čo hovoria. Niekedy vám dokážu blízke osoby pomôcť rovnako ako odborník, pretože vás dobre poznajú.

5.  Vytvorte si rutinu

Ak vás nebaví vaša rutina, ktorú ste mali vo svojom živote pred rozvodom, zmeňte ju. No uistite sa, že nejakú máte, aby ste sa celé dni len neľutovali. Po práci si môžete ísť zacvičiť alebo vybehnúť s priateľmi na drink. Iným riešením sú rôzne kurzy. Ak ste po nich vždy túžili, no nemali ste na ne čas, teraz prišlo to správne obdobie, kedy by ste aspoň jeden mali vyskúšať.

Možností, ako využiť voľný čas, je nespočetne veľa. Je úplne jedno, čím si ho vyplníte. Základom však je, aby ste s ním niečo urobili a zaneprázdnili si hlavu. Keď sa budete na niečo sústrediť, nebudete mať čas premýšľať nad tým, čo sa stalo.

rozvodZdroj: Unsplash.com

6.   Dajte si voľno od randenia

Po rozvode môže prísť obdobie, keď sa budete báť, že zostanete navždy sami. Preto sa bez premýšľania pustíte do spoznávania nových ľudí opačného (alebo aj rovnakého) pohlavia. Dávajte si však pozor, pretože spracovať nové emócie spojené s rozvodom a následne ďalšie spojené s novým partnerom môžu byť na vás príliš. Takže predtým, ako sa znova pustíte do randenia, si doprajte čas pre seba a Tinder zapnite, až keď si budete skutočne istí, že ste pripravení začať novú kapitolu.

 

Štítky