Pred spaním sa vyhnite takzvanému modrému svetlu. Vyžarujú ho všetky elektronické zariadenia, ako sú napríklad monitory počítačov, telefóny alebo televízia. Nadmiera modrého svetla spôsobuje úbytok melatonínu, ktorý sa tvorí výhradne v tme. Melatonín nám pomáha zaspať a tiež nám dopraje odpočinok počas noci. Pri nedostatku melatonínu dochádza k vzniku depresie a k oslabeniu imunitného systému. Jeho úbytku predídete ľahko. Aspoň tri hodiny pred spánkom odložte tablety, telefóny a vypnite televíziu. Namiesto sledovania filmov a sociálnych sietí si radšej čítajte, choďte sa prejsť alebo sa rozprávajte s partnerom.
Okrem modrého svetla sa pred spaním vyhnite ťažkému jedlu. Znížte aj príjem tekutín, nech v noci nemusíte behať na toaletu. Rozhodne zabudnite na energetické nápoje, kávu a silné čaje. Tie vás povzbudia a dodajú energiu. Presne to pred spaním nepotrebujete. Radšej si dajte bylinkový čaj alebo pohár mlieka. Nechoďte spať ani hladní. Ak ste hladní, dajte si niečo ľahké pod zub. Malá porcia ľahkého jedla vás zasýti, ale nebude vám brániť v kvalitnom odpočinku.
Určite poznáte príslovie ráno múdrejšie večera. Ísť spať s ťažkou hlavou alebo po náročnej hádke sa nevypláca. Pred spaním nerobte ani žiadne dôležité rozhodnutia. Všetky problémy, ktoré v tomto čase budete riešiť, sa odrazia na kvalite vášho spánku. V noci vás potom môžu strašiť nočné mory alebo sa prebudíte vyčerpaní a neodpočinutí. Ak vás niečo trápi, píšte si denník alebo sa porozprávajte s partnerom. Vhodná je aj meditácia a krátka prechádzka.
Ako dobre sa vyspíte ovplyvňuje aj kvalita vašej posteľnej bielizne. Obliečky by mali byť priedušné, hebké a vyrobené z prírodných materiálov. Dbajte tiež na výber vhodnej plachty. Na dotyk by mala byť príjemná a nemala by sa na matraci zhŕňať. Medzi ideálne látky patria jersey, ľanové, damaškové, froté alebo bavlnené obliečky. Obliečky a plachty z týchto materiálov sú priedušné, vhodné pre alergikov a ideálne na celoročné použitie.
Na trhu existuje celý rad prikrývok a vankúšov z mnohých rôznych materiálov. Obľúbené je páperie, pamäťová pena alebo syntetické náplne. Umelé materiály sú vhodné pre alergikov. Prachové perie je veľmi jemné a nadýchané. Na ňom sa vám bude spať ako na obláčiku. Pamäťová pena je vhodná na spanie na boku alebo chrbte, pretože drží chrbticu vo vhodnej pozícii. Prikrývky zvoľte podľa ročného obdobia. Na výber máte letné, zimné alebo celoročné. Letné prikrývky sú veľmi ľahké a tenké. Zimný variant je ťažší a mohutnejší. Celoročné prikrývky sú kombináciou medzi letnou a zimnou. V lete vám pod nimi nebude horúco a v zime vás zahrejú.
Počas športu sa vyplavuje hormón adrenalín, ktorý drží vaše telo v napätí aj niekoľko hodín po výkone. Preto sa pred spánkom radšej vyhnite náročnému cvičeniu. Posilňovňu alebo beh si užite ráno alebo počas dňa. Večer sa venujte pokojným aktivitám, medzi ktoré patria prechádzky, jemná joga alebo pomalé plávanie.
Pokojný a pohodlný spánok vám zaistí aj príjemné pyžamo alebo nočné košele. Vyhnite sa oblečeniu, ktoré vás škrtí a tlačí. Nielen vy, ale aj vaša pokožka si cez noc potrebuje oddýchnuť. Ak je vám to príjemné, spite nahí. Spanie bez oblečenia zrýchľuje metabolizmus, pomáha telu lepšie regulovať teplotu, podporuje produkciu spermií a v neposlednom rade napomáha kvalitnému sexuálnemu životu s partnerom.
Aby sa vám dobre spalo, udržujte tri jednoduché pravidlá. Pred spaním vyvetrajte, zatiahnite závesy a nastavte teplotu približne na 18 °C. Chlad pri spánku bráni ukladaniu tuku, posilňuje imunitný systém a zlepšuje psychiku. Dôležité je aj ticho. Pokiaľ máte spálňu smerom do ulice, zatvorte okná, aby do miestnosti išlo čo najmenej hluku. Len tak sa vaše telo naladí na regeneračný proces a vy sa ráno prebudíte vyspaní do ružova.
Zdroj foto: Pexels