Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

AKO NAKOPNÚŤ SPAĽOVANIE? Čím rýchlejší je vás metabolizmus, tým jednoduchšie je zbaviť sa nežiadúceho telesného tuku.

Zdieľať

Naštartovať látkovú premenu je možné samozrejme pohybom, pomôcť však dokážu aj bežné potraviny. Aké to sú? Opýtali sme sa výživovej poradkyne. 

POTRAVINY BOHATÉ NA PROTEÍNY

Vajíčka, mäso, ryby, mliečne výrobky či dokonca orechy dokážu zrýchliť náš metabolizmus až na niekoľko hodín. Ako to dokážu? Vyžadujú od nášho tela, aby spotrebovalo viac energie na ich trávenie. Výskumy ukazujú, že potraviny bohaté na bielkoviny zvyšujú metabolickú rýchlosť, a to až o 15 až 30 percent. Nutrične vyvážená diéta bohatá práve na bielkoviny, teda taktiež zrýchľuje metabolizmus, a preto dochádza ku chudnutiu – pomáha zároveň udržovať svalovú hmotu. Pri chudnutí sú vhodné napríklad nutrične vyvážené potraviny NutriFood, ktoré obsahujú vysoký podiel bielkovín a nízky podiel sacharidov – aj preto sú určené na udržiavanie hmotnosti, alebo redukciu. 

 

 

STRUKOVINY –  SÝTE A VÝŽIVNÉ

Strukoviny, ako fazuľa, hrášok, šošovica, bôb, cícer či sója – sú bohatým zdrojom  rastlinných bielkovín, škrobu, vlákniny, esenciálnych mastných kyselín, vitamínov skupiny B, E a minerálnych látok, ako vápnik, fosfor, draslík a železo.  Práve vďaka bohatú zastúpeniu bielkovín a sacharidov majú vysokú energetickú hodnotu. Sú dôležitým zdrojom energie pri zvýšenej fyzickej námahe. Podstatné sú najmä pri stavbe chrupaviek, kostí a svalstva. Strukoviny majú nízky glykemický index, a preto sa využívajú pri rôznych diétach. Je však potrebné si ale uvedomiť, že sa musia tepelne upraviť. 

 

KÁVA A ČAJ

Vedeli ste, že ľudia, ktorí skonzumujú aspoň 270mg kofeínu – čo je približne 2 šálky kávy – spaľujú najviac kalórií denne? Okrem toho kofeín dokáže pomôcť pri premene tuku na energiu. Ak hovoríme o čaji, kombinácia kofeínu a katechínov môže fungovať ako urýchľovač metabolizmu. Najmä zelený čaj alebo čaj z Moringy olejodarnej nielen detoxikuje organizmus, ale aj zrýchľuje metabolizmus. Vedeli ste pritom, Moringa olejodarná sa označuje aj ako zázračný́ strom života? Pôvod stromu je z oblasti Himalájí v severozápadnej Indii, kde sa pestuje už vyše 5000 rokov. Obsahuje až: 90 živín, 46 antioxidantov, 18 aminokyselín a vysoký́ podiel vlákniny. Je doteraz vôbec najbohatšou rastlinou na živiny. Ponúka organizmu všetko potrebné a v dokonalej rovnováhe. Navyše získavate potrebnú dávku vitamínov a minerálov, ktoré priaznivo pôsobia na metabolizmus a pomáhajú chrániť pred ochoreniami.

 

VODA

Pitie dostatočného množstva studenej vody je skvelý spôsob, ako zaistiť hydratáciu. Pitím vody je možné dočasne aj zrýchliť metabolizmus, a to o 24 až 30 percent. Čiastočne je to spôsobené tým, že telo spotrebováva kalórie pri ohrievaní vody na telesnú teplotu. 

 

TIP NUTRIČNEJ PORADKYNĚ NUTRI FOOD PLAN – Mgr. Lucie Vyskočilovej, MBA

Váha môže ísť dole: Nevyhovárajte sa na vek

Náš vek by výsledok BMI nemal ovplyvňovať. Krivka prirodzeného vývoja hmotnosti síce stúpa, lebo metabolizmus sa spomaľuje, ale kilogramy nemôžu stúpnuť natoľko, aby ste sa nezmestili do kategórie normálnej hmotnosti. Nadváha či obezita nie je v poriadku v žiadnom veku. Hoci ženy majú väčšiu potrebu riešiť svoj vzhľad, vek a kilá navyše pri zhadzovaní kíl navyše majú menšiu disciplinovanosť. Mužom zase dlhšie trvá kým sa odhodlajú, no potom už presne dodržujú pokyny. 

Majú aj ďalšiu veľkú výhodu. Vďaka väčšiemu podielu a rýchlejšiemu metabolizmu sa im zhadzujú kilogramy ľahšie a rýchlejšie ako  ženám.  “Rýchlosť metabolizmu je čiastočne poháňaná podielom svalstva v tele, ktorého majú muži prirodzene viac ako ženy, a naopak, ženy majú prirodzene viac v tele tuku, “  vysvetľuje výživová poradkyňa Mgr. Lucie Vyskočilová, MBA. O to skôr by sme svoju nadváhu nemali ospravedlňovať génmi, zdravotným problémami či vekom. A najmä sa nevzdávať!